Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Ostropestřec mariánský

Autor: Lenka Datum: 20.01.2017 15:46

 Dobrý den,

uvažuji o tom, že bych svému koni dala zimní "očitsu jater" a na 2 - 3 měsíce mu dávala ostropestřec mariánský. Na netu jsem si k tomuto hledala informace - jak v prodejnách, které mají své produkty přímo pro koně, tak v bylinkářských obchodech. 

Dočetla jsem se, že ostropestřec nesmí přijít do styku s vysokou teplotou (nemá se ani spařovat jako čaj), protože ztrácí účinné látky.

Proto mám dotaz. Proč se na trhu nabízí pro koně extrudovaný ostropestřec, který se zpracovává při vysoké teplotě? Neprodává se tím jen neúčinná a nevýživná slupka semen? Bez účinných látek? Které byly zničeny právě tou vysokou teplotou?

 

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

 

Lenka S

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za pochvalu poradny. 

Jistě jste našla i mé stanovisko k máčení krmiva. Nedoporučuji máčení vzhledem k "lenosti" koní mokré krmivo kousat a následně možným problémům s trávením.

Takže raději použijte extrudovaný, protože výživa (fyziologie trávení živin a účinných látek) je něco jiné než bylinkaření . Účinek bude naprosto dostačující a bezpečný jak ke zdraví koně, tak i jistotě příjmu.

 

20.01.2017 20:16

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je třeba počítat s tím, že to co se dělá, tedy takzvaná detoxikace funguje jinak. Používáte vlastně jed - škodlivou látku, která se dávkuje v nízké koncentraci, konkrétně silymarin působí tak, že játra ho začnou uvelmi intezivně odbourávat, aby byl co nejdříve z organismu vyloučen.

Tak pracují na vyšší výkon než normálně a s silymarinem se "svezou" i další škodliviny, které jsou buď v játrech uloženy, nebo se vyskytují v krvi. Zároveň svou přítomností blokuje receptory na úrovni buněčného metabolismu a chrání tak jaterní buňky před absorbcí jiných látek.

Pro koně je forma extrudovaný nejlepší, celé semeno nebo drcené nesjou zrovna chutná a někteří koně je nechtějí přijímat.

 

20.01.2017 19:06

Lenka Suchá

 I když se zamíchají třeba do granulí, které se namočí? Pokud je semeno narušené rozdrcením, tak by mělo mít i účinek, který požadujeme - nebo ne?

Moc vám děkuju za všechno vysvětlení, aspoň pak více chápu jak vše funguje.

Ráda si pročítám tuto poradnu. Je tu mnoho užitečných informací, které se v běžných knihách člověk nedočne/nedozví. Jako třeba vysvětlení s extruzí ostropestřece a jak to je s tou vysokou teplotou. Je zvláštní, že třeba v lékárnách se koupí drcený ostropestřec (není uvedeno, že je nijak zpacovaný - pouze drcený) a pak tam mají návod, jak z něj udělat čaj - zalejt vroucí vodou a nechat louhovat 10 - 15min - a napsáno, že vhodné na játra... Což je také nepochopitelné doporučení/návod, když se nemá tato bylina spařovat... 

20.01.2017 19:43

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Obecně platí, že vysoká teplota nad 50 oC denaturuje bílkoviny a způsobuje, že některé živiny se tak stanou nestravitelné, nebo se rozloží na jiné formy.

Je však důležitá technologie, pokud se jedná o krátké působení vyšší teploty (několik sekund) a k tomu se ještě přidá vysoký tlak, tak sice dojde k některým změnám, ale ty nejsou zásadní. Důležité je následné rycvhlé ochlazení.

Proto tedy pokud by použila vařící vodu a krmiva pak pomalu vychládá, dochází k zásadním změnám. To platí u všech krmiv i u "obyčejných" obilovin - ječmen, oves.

Extruze zajistí stejnou funkci jako převaření (vyblokování škodlivých nežádoucích látek), ale neškodí a neznehodnocuje krmivo. Proto se používá poměrně často jak u ostropestřece, tak i lněného semena.

Přeji hezký den.

20.01.2017 18:37

Lenka Suchá

 Děkuji za vysvětlení.

 

A co by jste vzhledem k využití co nejvíce účinných látek na detoxikaci jater doporučil? Extrudovaný ostropestřec nebo drcený za studena? 

V bylinkářství nedoporučují ostropestřec ani mlýt na mlýnku, protože i mletím vzniká vysoká teplota, která dle jejich slov omezuje funkci účinných látek.

20.01.2017 18:46

Lenka Suchá

 Ano, dočetla. :) Ale napadlo mě, že by pak semeno lépe přijali a snědli s granulemi.

Já jsem musela kor ze začátku granule od Schaumanna H Sport namáčet, protože mi je nechtěl kůň žrát a místo toho je vyhazoval ze žlabu. Při namočení (než si zvykl, že nejsou tak sladké - jako původní granule) je snědl všechny a nic nevyhodil. Teď je jí normálně a už nic nevyhazuje - ať jsou suché či namočené - obě formy přijímá dobře a nehltá. Dostává do nich trochu mrkve, takže ho to žvýkat donutí tak jako tak. :) Jen když jsme na závodech v cizím prostředí, tak se granulím má tendenci vyhýbat a raději žere v klidu seno. Nejeví žádné známky nervozity - jen tuto - nechce granule - chce jen seno či cokoli jiného. Zvláštní co? :)

Dobře, tak tedy extrudovaný beru jako vítěze, ač mi to před vaším vysvětlením přišlo nelogické (tepelná úprava - netušila jsem, že tato úprava ničemu neškodí a neubírá to, proč se ostropestřec vyhledává).

Ještě jednou velice vám děkuji za trpělivost s vysvětlováním a můžete si napsat další "bod" v ponaučení neznalé. ;-)

 

Zdravím

 

Lenka :)

20.01.2017 20:46
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní