Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

jak to kmit

Autor: Markéta Datum: 20.01.2017 18:06

 Dobý den

Naše koně nejsou spotovní,ale spíše pracující a to v hoře. Máme tři tažné koně dva mladé valachy 6 a 8 let a klisnu ve středním věku 13 let. Od pozdějšího jara do podzimu jsou koně na pastvě a když jdou do hory dostanou jádro každý podle své potřeby a mají k dispozici liz. V zimě jsou přes den na zimovišti (menší výběh) a přes noc ustájení. Pacují ob den (střídají se),ale nejsou přetěžovaný Koně mají kolem 800 kg. Krmíme kolem 10 kg sena na koně + jádro + vytamíny. Jádro krmíme jednou denne ráno. Nejmladší valach, kteý ještě nepracuje pravidelně, ale teprve se v tahu učí dostáva 0,5 kg šrotovaného ječmene+250g ječného sladu+150g vitamínu od St.Hippolyt zalité v troše slámové sečce teplou vodou.Jeví se v kondici.Starší valach který pracuje má dávku ječmene a klíčků dvakraát takovou co první a vitamíny také 150g.Také se jeví v kondici. Ale naše kobylka jež je velice dobře krmitelná má poblémy s kopitem na levé noze.Kulhá a kopito je hoké. Do hory chodí pravidelně bez přetěžování a dostává do slámové sečky 300g šrotovaného ovsa+150g vitaminů. Před dvouma rokama jsme dělali rengén na tento problém a schvácení ani artroza se neobjevili. Také má slabou říji a na jaře neostala hřebná a tak jsem jí objednala vitamíny Betacarotin-Knoblauch od St Hippolit na podporu repodukčních orgánů. Nevím či nám můžete nějak poradit.

Děkuji Markéta

 

 

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Podle toho co jsem našel je to minerální doplněk, který je slabší v koncentraci živin. Je to u této firmy standardní.

Pro zlepšení reprodukce bych spíše volil HORSAL STUTENPOWER PLUS, je to speciálně pro tyto případy.

Kažpodádně může souviset zhoršená reprodukce i se zánětem, který může mít klisna v končetině, nebo i jinde v těle.

20.01.2017 20:11

Markéta Janochová

 Jsou to Gemuse-Krauter minerals (máte nějaký lepší tip?) a co by jste mi doporučil ohledně její repodukci? Jsou na to nějaké výživové trykyyy?

Děkuji za odpověd

20.01.2017 19:48

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pokud jste s kondicí i s pracovním výkonem spokojeni, tak bych nic neměnil.

Bohužel s kulháním vám poradit nedokáži. To je práce pro odborníka veterináře. Jen mohu říct, pokud je kopyto teplé až horké, tak se děje něco přímo v místě kde se horkost projevuje - buď lokální zánět, nebo nestandardní zátěž na tuto končetinu.

K vitamínům St. Hipolyt se moc vyjádřit nemohu, nenapsala jste název, mají jich více .
Obecně, ale obsahově jsou poměrně slabé a cena je velmi vysoká.

Přeji hezký den.

 

20.01.2017 18:41
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní