Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Musli Nova Equi

Autor: Markéta Datum: 25.01.2017 23:48

 Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na musli značky Nova Equi. Mám sedmiletou klisnu A1/1, březí, termín porodu začátkem června. Ustájení 24/7, za současného počasí je pod dekou, dokud nemrzlo, deku neměla. Trpí horší kvalitou rohoviny. Koně mají neustálý přístup k senu, vodě a solnému lizu. K tomu krmím Nova Equi Classic (složení zde: http://www.centrumkrmiv.cz/product/novaequi-classic-20-kg-1140/) jednou denně cca 2 litry, doplněno pivovarskými kvasnicemi a extrud. sója+len, dávala jsem také biotin, ten v současnosti ne, ale opět ho plánuji kvůli rohovině zařadit. Od 9.měsíce bych přešla na Nova Equi Lac (http://www.centrumkrmiv.cz/product/novaequi-lac-1297/) s přídavkem vojtěšky a pšeničných otrub, zůstaly by kvasnice a sójalen, měsíc před porodem ostropestřec. Bude taková KD v pořádku? A je vhodné po porodu podpořit klisnu něčím speciálním typu mash, pokud ano, jaké složení a množství?

Velice děkuji za odpověď.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Ječmen je lepší mačkaný, samozřejmě by mohla i celý, ale to je věc postupného návyku.

Jak jsem psal, záleží na kondici, jestli je v pohodě a kulaťoučká, tak jen trochu ječmene s minerálkou do kyblíku aby se nescítila odstrčená :-)

Hezký den přeji.

26.01.2017 21:23

Markéta Sedláčková

 Na mačkání právě nejsme zařízeni. Takže bude asi lepší volba kompletní krmivo. Ještě mě velmi láká váš minerální doplněk ve formě lizu. Tím zřejmě nepokazím nic ;-).

Velmi děkuji a přeji pěkný den.

26.01.2017 21:29

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pak ano, bude lepší doplňkové krmivo. Pokud by jste krmila W1 (nebo W3) 1 kg, tak dostane vše potřebné.

Nicméně když dáte k dispozici kompletní liz, bude si lízat podle potřeby. Někdy hodně, jindy skoro vůbec.

Přeji hezký den.

27.01.2017 09:52

Markéta Sedláčková

 Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli tedy má nějaký význam pro koně přídavek jádra v případě nepříznivého počasí, zvláště jde-li o březí klisnu. Koně jsou nepřetržitě venku pouze s možností přístřešku. Mrazy jsou letos již dlouhodobého charakteru a docela silné. Stačilo by i letos pouze seno, případně tedy původní dávka jádra jako na začátku zimy?

Děkuji.

27.01.2017 14:20

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je to vždy závislé na kondici koně, pokud je v pohodě, nehubne, tak není důvod jádro dávat vůbec, nebo ho navyšovat ze základní dávky.

Takže pokud je kondičně v pořádku, není důvod ji "cpát" jádrem, ale jak jsem psal, hrstka jádra ji neublíží a budete mít dobrý pocit, že ji neodbýváte.

Když ji ještě přidáte HORSAL LECKSCHALE, má vše co má mít.

Hezký den přeji.

27.01.2017 18:06

Markéta Sedláčková

 Děkuji velice za váš čas.

Hezký den.

27.01.2017 20:52

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Podle popisu vaší krmné dávky překrmujete klisnu bílkovinou. To může mít vliv na zhoršení kvality rohoviny.

V této fázi březosti klisna potřebuje denně cca 800 g NL denně. Odhaduji, že soji a lnu krmíte do 0,5 kg denně, celkem dostává klisna 1200 g NL, to je jak vidíte o 400 g více, tedy o více než polovinu. 

Rozhodně nedoporučuji metody a systém výživy, který je uváděn dodavatelem tohoto krmiva, kterého uvádíte. Vše je tlačeno do velké přebytku NL, které jsou pro dospělé koně problémem a může se projevit i zdravotně.

V této fázi březosti bych krmil klisnu jako normálního koně, podle pracovní zátěže, teprve poslední dva měsíce březosti je možné začít mírně přidávat jadrné krmivo, ale vše záleží na kondici klisny.

Raději bych vám navrhl jednoduchou krmnou dávku:

seno 8-9 kg
ječmen 0,5-1 kg
HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg

nebo variantu s doplňkovým krmivem

seno 8-9 kg
HORSAL W1 1-1,5 kg

v posledních dvou měsících je možné pridat sojový šrot, třeba i v kombinaci s lněným extr. šrotem, nebo HORSAL W3
Je možné přidat i kvasnice, ale dávka max. 0,1 kg /den.

Přeji hezký den.

 

26.01.2017 20:15

Markéta Sedláčková

 Velice děkuji za Vaši odpověď, vážím si Vašeho času a ochoty poradit.

Sója a len je do 200g, kvasnic cca 30g. Kobylka je v současné době bez zátěže, dávku jsem zvyšovala kvůli mrazům, zdá se mi i tak už z toho počasí unavená, ale možná je to právě tím vysokým podílem bílkoviny a nečinností, je-li to možné... Velice ráda přejdu na jednodušší krmnou dávku, nemám s tím problém, naopak. Klidně bych i jádro vynechala úplně, bude-li jistota, že nebude strádat. Ovšem ostatní koně ve stádě jádro dostávají, takže jde i o psychickou stránku, zkrátka aby taky něco dostala do kyblíku.

Pokud bych se rozhodla krmit ječmen, je lepší podávát ho mačkaný?

Děkuji.

 

26.01.2017 21:18
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní