Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Anglický Plnokrevník

Autor: Nicole Datum: 01.02.2017 19:02

 Dobrý den,mám 13-ti letého plňase valacha ,dříve běhal dostihy je dovezený z německa,je to cca 4 měsíce co s ním pracujeme.Je to hodný charakterní kůň ,když ho vedu na ruce od koní nemá sebe menší problém,ale jak ho mám pod sedlem tak zkouší v jakém koliv chodu třeba to ,že se zastaví a začne couvat a že dál prostě nepůjde,minule mi trvalo 30 minut než jsem ho přesvědčila nad tím,že má jít dál,ale nevím jak ho to odnaučit,nemám možnost jít s jinými koňmi...další věc je to,že při nasedání ze stoličky je hodný stojí,ale když nasedám ze země dám nohu do třmenu,tak začne vyhazovat,vždy ho uklidnuji a zkouším nasednout znovu a znovu,přece jen někdy ta stolička k dispozici není :) chtěla bych ho to odnaučit,ale už si nevím rady...předem děkuji za odpověď :)

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den, 

 

mohu Vás poprosit o bližší popis té situace, kdy kůń odmítá jít vpřed a couvá ? Jestli správně chápu, jedná se o situaci, kdy odcházíte od ostatních koní ? Tyto jsou v ohradě, ve stáji, na jízdárně, nebo jak přesně a kde se odehrává tato neposlušnost ? 

V zásadě to co popisujete je plnokrevníkům z dráhy blízké. Tak že důslednost a hlavně vytrvalost je na místě. odnaučit obecně neposlušnost lze i tím, že nad daným momentem prostě zvítězíte. Například když kůň nechce jít v před, tak by jste s ním neměla jít jinam a raději se zastavit, koně vybízet dopředu a pokud nejde tak pokračovat ve stání a nenechat jej se kroutit a ustupovat do stran. Nicméně to je velmi náročné, ale v principu by měl kůň pochopit, že jinam než dopředu to nepujde a tím se jednou poddá. Bohužel jak jednou polevíte, vše se obrátí proti Vám.

S nasedáním je to potíž. Měl jsem tu teď hřebce, na kterého když jsem si chtěl sednou, tak hned odcházel a chtěl se rozeběhnout. Na to jsem ted vždy zkusil vyskočit na sedlo a položit se břichem jako když obsedáte, v levé ruce otěže pobrané a zadržet jej, když uděá krok. Nicméně pokud se kůň ani potom zastaví, seskočit (proto je dobré hned nejít do sedla, ale se na sedlo položit břichem, aby šlo hned seskočit) a koně nomrálně zkáznit v hubě otěžemi. Asi mnozí nemusí souhlasit a raději by se "domluvili" pěkně podbrém. Ale kůň pokud už jej pokazil jiný člověk, by měl začít člověka respektovat a tu jeho ignoraci něčím musíte přebít. Tak že dokud nestál, tak jsem ho dvakrát musel velmi silně zkáznit v hubě, Pak byl hodný a nechal mě nastoupit do sedla a to i každý následujíc den.

Nicméně pokud se podobný trest obrátí v silný konflikt, kdy kůň namísto upozornění chce od Vás utéct, pak si zaděláte na větší potíže. Proto by jste neměla toto nasedání dělat v otevřeném prostoru ale třeba v hale nebo jízdárně, aby jste v případě mohla koně stále udržet na otěžích a také vidím hodně chyb u lidí, že když od nich kůn ustupuje a jezdec naopak jej tahá za hubu směrem k sobě, tím se kůń ještě více vztyčuje. Tak že musíte jít s ním a v hubě mu povolit. Nevím, zda si tu situaci dopře představujete, alespoń tedy  rada je, že koni by jste měla ukázat, že bude čekat až nasednete. ... Ale život je také jiný než ideální, proto když po zkáznění kůň se nebude při dosedání do sedla rozebíhat, ale třeba jen popojde, tak je to také dobré. Nakonec by jste se měla naučit být rychle v sedle a vyskočit do sedla. Dostihový koně totiž nejsou zvyklý, že na ně jezdec doslova leze ze třemu. Postě jim vždy někdo pomůže vyskočit (trenér, ošetřovatel, asistent) a to je jako návyk třeba respektovat.

Prosím o bližší popis nebo video odmítajícího koníka. Děkuji

S pozdravem

Daniel Toušek

Jízdárna Radonice       

02.02.2017 13:56
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní