Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ
V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy. Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".
Dobrý den, ano, zastavování a couvání se děje jen při odchodu od ostatních koní ven do terénu, ostatní koně jspu v ohradě, nemá problém odejit od nich, na vyjížďce normálně funguje až do doby dokud ho to nepřestane bavit , potom to začne, at uz v klusu, kroku či cvalu, zastaví se, dá hlavu nahoru a couvá, pokud se hp snažím dostat dopředu (přitom ví , ze při zasednutí, přiložené holeňi,mírném tlaku a volnější otěži ma jit dopředu) tak to začne cpuvat do stran a kolikrat je to nebezpečné jak pro mě tak hlavně pro něj.... Je schopný couvat i když je tam škarpa, potok, a nebo třeba na zmrzlé zorané pole, je mu to jedno prostě couvá, snažím se jit vzdy proti němu a pokaždé i když to kolikrat trvá treba 30 minut přemlouvání a vytrvalého "boje" s ním, tak jsem vždy vyhrála, udělá to i několikrát za vyjížďku.
Snažím se ho všelijak zaměstnávat abys e nenudil (kruhy, obloučky, vlnovky, kopečky nahoru i dolů, kličkování mezi stromy v kroku nebo i v klusu atd. ), ale prostě si tam i přes to dělá tp svoje couvání. A ještě l tomu nasedáni, vyhazuje a kope přímo po mojí noze , jakmile ji dám do třmenu...
Domnívám se, že odpověď nalezneme ve Vašem popisu, kdy se zmiňujete "až do doby, dokud ho to nepřestane bavit" ... tedy asi zkuste vyjíďky omezit časově na polovinu, protože korekce začíná až tehdy, kdy se koník vrací opakovaně spokojeně domu. S tím toiž, s čím se vrátí domu, s tím ho také vytáhnete druhý den pod sedlo ... !! Zkuste se jednoduše oprostit od jakéhokoliv drezírování. Vyjížďka nechť je pro koně odpočinkem, tedy pokud máte trpělivost, jezděte nějaké časové období jen na krokovou procházku na zahozené otěži.
Dále bych si myslel se opravdu naučit naskakovat na koně bez třmenů. Jak vídim lidí naskakovat na koně ze třmenů, většinou nemají dotažené sedlo, to pak stahují na sebe, koně kopou špičkou a je to celé pro koně silně diskonformní. Především pro plnokrevníky, tam je potřeba se na sedlo nesápat. Westernové plemeno věřím to zvládá snadněji.
Jak říkám, koně mluví, jen je potřeba jim naslouchat. )))
S těma procházkama to prostě nepřehánějte a když si dáte tu práci pochopit zpouštěč, ať již je to místo (ohrada s końmi), časově nepřiměřená vycházka, nepřiježděnost koně tak aby Vám rozuměl na pomůcky, atd ... pak budete dříve či později schopna problémy řešit sama tím, že se jim začnete cíleně vyhýbat. A to Vám přeji tuto zkušenost. Vězte, že plnokrevníci z dráhy mají svou hlavu a tu jen tak nepřebijete. Je potřeba je obcházet a to co nejvíce zjedodušováním a vším se snažit koně uklidňovat. Především tím, že pracujete rutinovaně a v pravidelném režimu. Drezuru můžete po koni chtít, až když ochotně funguje na jednoduché ovládání krok, klus, cval a zpět.
A především s každým jednoduchým úspěchem prostě jezdeckou lekci skončete. Vše "ostatní" si nechte na druhý den. To je rada, která z Vás udělá jezdce.
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.