Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Problém se sedlem

Autor: Anita Datum: 13.02.2017 19:27

 Dobrý den. Vlastním bývalou dostihačku A1/1 ..

Mám ji dva roky .. je jí 12 let a já jsem její asi 14 majitel. Kobyla na sebe zpočátku nenechala vubec sednou.. když se na ni sedlo lehala si na zem a odmítala pracovat .. nebo naopak vyhazovala. Tento problém jsme odbourali a dobu jsem na ní jezdila bez sedla.. potom jsme pořídili lehoučké sedlo a pomalu ji učili ho na sobě mít.. teď ale stále máme problém s dotahováním. Občas se nám podaří bez problému sedlo dotáhnout tak jak má být.. jindy ale při dotahování uskočí dozadu nebo se staví na zadní.  To se ale každým dnem lepší a brzy to doufám bude bez problému.  To byl takový úvod do situace. Ale s čím bych potřebovala poradit: Na kobylu mohu nasedat pouze ze schůdků nebo vyvýšené plochy. Nesnese totiž moji váhu ve třmenu. Když se do trmenu opřu rukama a jakoby pupmpuji.. nějak se k tomu nevyjadřuje  a v klidu stoji.. ale jakmile dám nohu do třmenu a opřu se .. a chci nasednout.  Udělá scénu.. sklepe mě na zem.. rozběhne se nebo cokoli aby dala na jevo že s takovým nasedáním nesouhlasí. Zkoušela jsem nasedat i z pravé strany.. s domněnku že je tak zvyklá.. ale probíhalo to úplně stejně.  Tak prosím.. má někdo zkušenost? Či dobrou radu jak tento problém odbourat?? Předem děkuji za rady a nápady :)

(Ps: vážím 50kg. Což pro koně není velká zátěž)

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

 

zdela na totožný problém jsem odpovídal, nebo se snažil odpovědět, v posledním dotazu před Vámi. Je mi to s podivem, co tedy museli tito koně zažít, že na sebe nenechají ani nasednout. 

Problém s dotahováním sedla může souviset. Je možné, že koník byl někým dotahován hrubě a takovým tím způsobem rázného dotáhnutí škubnutím. To dělají "jezdci" kteří jsou třeba slabší a musejí si na dotažení pomoci tahem a nebo když zcela nechápou, že koně nejsou věc. Špatným ne jemným a postupným dotahováním do slabého odporu pak se vyvolává doslova alergie na dotahování. Pak musíte koně, přesně jak to popisujete, velmi pozvolna doathovat a před nasednutím je dobré s koněm na ruce popojít a také se někdy dělá t, že zepředu vezmete opatrně a pomalu oně za končetinu a jako by jste jej chtěla protáhnout. Sedlo se všemi kurty se tím pěkně usadí a koně nikde neskřípe. Prostě si zvykne.

A když k tomu přodíme nasedání ze třmenu, dostihový koně prostě moc takové nasedání neznají. Tedy alespoň pokud nejsou trénovaní na dvorku, protože ve stájích jezdcům většinou do sedla pomůže trenér nebo ošetřovatel. V lepším případě jezdec vyskočí do sedla bez použití třmenů.

Tak že si podle všeho schopně umíte poradit sama. Tedy dělat to co zrovna koníkovi vyhovuje a tedy naskakovat ze stoličky. Nicméně, pokud se jedná už o výstřelek, nebo reakci která je nebezpečná, asi je na místě koni ukázat, že se nic neděje a nasedat s pomocníkem i ze třmenů, ale tak že pomocník stojí před koněm a drží jej za obě otěže tak, aby pokud se koník začne pohybovat, tomu zabrání.

Jakoby jste ji nově učila nasedání. Pokaždé, když se Vám podaří vyřešit to v klidu (jakým koliv způsobem Vás napadne), pak nastává přeučování. Kdykoliv Vám uteče, pak to upevńujete.

Věřím, že to zvládnete !!!

S pozdravem

Daniel Toušek

Jízdárna Radonice     

13.02.2017 22:10
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní