Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka pro sportující klisnu A1/1 doplňující informace

Autor: Jana Datum: 15.02.2011 09:08

Doplňující informace a odpověd´na váš dotaz na melasové krmení pro klisnu A1/1.

Tak tedy denní dávka krmiva:

oves - 2l  ječmen - 2l   melasové krmivo Animo centrum krmiv  - 2l  musli Egersmann - 2l

mrkev 1kg  seno cca 7kg ráno i večer  solný liz minerální(obávám se že ho kobyla vůbec nežere) biotin Gelapony, aGelapony arthro Biosol na podporu pohybového aparátu.

Posílala jsem mail formou odpovědi na system a nevím zda jste ho obdržel. Budu se těšit na vaše zhodnocení a doporučení, Děkuji Jana Urbanová

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Děkuji vám za doplnění informací.

Ještě vás ale musím požádat o další doplnění. Müsli firmy Egersmann je 7 druhů, které se liší obsahem živin i složením velmi výrazně. Potřeboval bych tedy přesný název vašeho krmiva, tak jak je uveden na pytli.
Další otázka je na melasované krmivo, které kupujete od firmy Animo centrum krmiv. Nalezl jsem na jejich stránkách dvě melasovaná krmiva. Bohužel nejsou uvedeny pro sportovního koně důležité údaje - obsah energie. Můžete se podívat, jestli na pytli - na etiketě není tento údaj uveden?

Zmiňované preparáty na podporu pobybového aparátu podáváte preventivně, nebo měla vaše kobylka nějaký zřejmý léčený problém?

16.02.2011 22:01

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji za doplnění důležitých dat.
Potvrzuje to mé původní závěry. Když to tedy znovu shrnu. Pro každého koně, zejména sportujícího je vždy lepší, když dostává menší množství jadrných krmiv. Jak jsem již psal, vysoká množství zbytečně dráždí žaludek.
Druhým rozměrem je cena za jednotku energie (MJ SEk), o kterou jde u sportovců především. Obě krmiva, jak Musli, tak granulované krmivo Drcman (z etikety vyplývá že pš. otruby jsou zastoupeny ve směsi nejvyším podílem!!!) jsou na tom s obsahem energie velmi podobně (10 MJ a méně). Když to shrnu jednoduše vydáváte hodně peněz za krmiva, která jsou v krmné dávce naprosto zbytečně.
Pokud nechcete doplňovat účinné látky (makroprvky, mikroprvky, vitaminy) nějakým speciálním doplňkem v dávce cca 0,1-0,2 kg/denně, tak zvolte granulované doplňkové krmivo s co nejvyšším obsahem energie (13 MJ/1 kg) a účinných látek (vybírám jen některé látky - minimálně v 1 kg vit. A 40 000 m.j., vit. E 400 mg, biotin 100 mg) - dávka takového krmiva bude postačovat na úrovni 1-1,5 kg denně. K tomu pokračujte se stejným podílem ostatních krmiv jako dosud (oves 2 litry, ječmen 2 litry), včetně sena a mrkve. Podle reakce vaší klisny můžete následně upravovat podíly jednotlivých krmiv.

Taková krmná dávka bude jednodušší ale hlavně pro vaší kobylku prospěšnější.

Pro další otázky jsem vám k dispozici.

02.03.2011 20:31

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Problém melasovaného krmiva není až tak v cukrech, protože cukrů v melase je relativně málo a dávka melasy by musela být na úrovni 2-3 litrů aby jsme mohli řešit energetickou hodnotu jako zásadní. Spíše je to tím, že suroviny v těchto krmivech jsou spíše "odpadní" (otruby, úsušky, cukr. řízky) a melasa to maskuje, protože obsahuje pro koně chuťově zajímavé látky. To vyplývá i z údajů o živinách, obsah energie není většinou udáván a obsah NL je 12 % a výše.

Musím s vámi souhlasit, ne vždy je vysoká cena zárukou kvality (nejen u psů a koček). Znám krmiva, které mají jméno známých firem (většinou dovozových) jejich cena je v nejvyšších patrech a obsah živin v přízemí. O müsli ani nemluvím.

Doporučit vám mohu ta krmiva, která bezpečně znám a vím jak "fungují". Z našeho sortimentu pro vaše potřeby doporučuji granulované doplňkové krmivo HORSAL SPORT, které je ideální pro sportující koně, domnívám se za odpovídající cenu.

Přeji hezký den.

05.03.2011 18:49

Jana Urbanová

Dobrý den, takže musli Egersmann Frucht nebo bylinkový střídáme podle toho co se přiveze.Nyní dávám Epona frucht musli protože dodavatel Egersmannu měl výpadek. Dále bylo změněno majitelem statku melasové krmivo na Melasus VK-Drcman. Složení z etikety: Pšenič. otruby,ječmen setý, melasa řepná oves setý,uhličitan vápenatý NaCl, dihydrofosforečnan vápenatý.

Analyt. složky: Hrubý protein 12%, hrubá vláknina 6%,Hrubé oleje a tuky 2,5% hrubý popel 10%.

Doplňkové látky v 1 kg: vit A 2.300m.j.,D3  300m.j. Cu 14mg,Fe 100mg.Mangan 70mg, Zn 60mg Kobalt 0,2mg Jod 0,6mg, Se 0,2mg,Ca 2,1%  Fosfor 0,7% Na 0,3%

Doplněk na podporu pohybového aparátu víceméně preventivně,občas citlivější hřbet ale po chiropraktickém ošetření MVDr Žezulkovou prakticky bez problému. Budu se těšit opět na odpověď. Děkuji Jana Urbanová

01.03.2011 10:24

Jana Urbanová

Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď, zařídím se podle ní. O granulích jsem již dlouho uvažovala a melasové krmivo se mi od začátku nelíbí, ale je v ceně ustájení, tak jsem ho využívala. Dočetla jsem se však že jako takové je dost nevhodné neboť v něm obsažené cukry a škroby značně překyselují žaludek. Musli jsme brali tak jen jako spestření pro chuť asi jako že neublíží ale ani nepomůže. Chci se tedy zeptat cose týče granulí tak kupovat pro sportovní koně v zátěži jestli jsem to správně pochopila pokud možno energetické, žádné hobby a podobně. Vím že to asi nemůžete ale máte tip které granule jsou opravdu kvalitní. Mám zkušenost od psů že vysoká cena není vždy zárukou kvality. S pozdravem Jana Urbanová a tentokrát i spokojená kobylka Taranta

03.03.2011 09:33
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní