Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Seno ad libitum - balík sena ve výběhu

Autor: Veronika Datum: 01.03.2017 22:12

 Dobrý den,

nyní jsem narazila na článek Dr. Madalyn Ward nazvaný Chcete své koně zabít? Postavte jim balík sena do výběhu. V článku se ve zkratce píše, že se v současné době velice neodborně zachází s krmením senem a pokud svému koni dáme do výběhu balík sena, v podstatě mu připravujeme pomalou metabolickou smrt. Dle článku se při tomto způsobu krmení koni dostává do těla mnohanásobně více některých živin, např. dochází k hromadění bílkovin, které je těžké vyloučit z těla ven a tak se z nich pomalým odbouráváním stávají vysoce toxické dusíkaté zbytky. Tyto zbytky zatěžují játra a ledviny, zvyšují riziko alergií. Přebytek vápníku způsobuje jeho nedostatečné vstřebávání do organismu, je ohrožena činnost svalů a mohou nastat i poruchy nervového systému. Tato nerovnováha prý navíc nutí koně hledat řešení, které sestává z dalšího žraní sena. Na druhou stranu jiné prvky v takovéto stravě chybí. Autorka říká, že ideální je pro 400 kg koně v lehké zátěži cca 3.5 kg sena podávaného napůl ráno a večer a vhodné doplnění koncentrovaným krmivem a minerálním doplňkem.

Ráda bych se zeptala, jaký je váš názor na takovéto tvrzení? Hrají v tomto svou roli i sítě na seno, které omezují konzumaci atd.? Je vhodné pro koně se sklony k obezitě (arabský plnokrevník), který je v naprosto minimální zátěži, doplnit krmení senem alespoň minimální dávkou koncentrovaného krmiva jako zprostředkovatele minerálních doplňků? Které minerální doplňky jsou vhodné?

Děkuji,

Veronika.

Diskuze v rámci dotazu

Veronika Benešová

 Dobrý den,

děkuji za Vaši odpověď. Nenapadlo mě, že jsem narazila až na takovou perlu. Tvrzení v článku byla zásadní a proto jsem chtěla znát názor dalšího odborníka.

Přiznám se, že nevím, co míníte větou "jak jsem psal minule", protože toto je můj první dotaz v poradně, Veronik je tu asi více :-)

Děkuji za Vaše rady a Váš čas.

 

03.03.2017 14:16

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Máte pravdu, spletl jsem si vás s Veronikou, která psala o den dříve :-)

Přeji vám krásný den.

03.03.2017 18:51

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den Veroniko.

No tak tento článek jsem neviděl, zkoušel jsem ho najít na netu, ale nic.

Nicméně jsem našel vyjádření CZQHA, kteří kontaktovali paní doktorku, která se jasně vyjádřila, že nic takového nenapsala - zde je odkaz na její vyjádření a vyjádření CZQHA - http://www.czqha.cz/novinky/oficialni-vyjadreni-mvdr-madalyn-ward-79.html

Opravdu nevím, kdo takovýto článek napsal a podepsal jiným jménem. Možná je to schválně, někdo si vytváří své ego, ale je to hlupák - mírně řečeno, nebo jen neumí pořádně anglicky a snaží se překládat. On je rozdíl mezi kg a librami, pokud se nepřepočítá a nechá se přeložit překladači, který automaticky doplní místo liber kg, pak můžeme jako výsledek dostat cokoliv...

Jak jsem psal minule, tak se na tom nic nemění, kůň je zvíře, které se má hlavně živit objemným krmivem, jádro je jen nadstavba pro kompenzaci zvýšené námahy.

Pokud jsou koně obézní, nebo k tomu mají sklon, tak určtitě nekrmit jádro vůbec, pokud ještě k tomu nic nedělají! Pro dotaci účinných látek je možné použít kompletní liz, který si sami nadávkují a vystačí si bez jakéhokoliv jádra.
Pokud pracují tak přikrmovat minimálně a individuálně nastavit krmnou dávku, tak aby se nadváha nezvyšovala, ale aby měl kůň dostatek živin a účinných látek.

Je lepší použít doplňky kompletní - obsahující makrominerály (Ca, P, Mg...) , stopové prvky (Cu, Zn,Se, Co,......) a vitamíny. Důležité jsou správně poměry mezi jednotlivými prvky a vitamíny. Existují vzájemné pozitivní i negativní interakce, které ovlivňují jejich využití v organismu.

Je dobré se rozhodovat podle obsahu a ceny, na trhu je hodně doplňků, které jsou levné, ale dohromady nic neobsahují, nebo drahé schované pod značku, které jsou na tom podobně.

Hezdký den přeji.

 

02.03.2017 21:17
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní