Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

otaci se na vyjizdce zpet

Autor: Julija Datum: 07.03.2017 01:11

 Dobry den, cetla jsem tu uz podobny dotazy, budu se dost opkova, ale prece jen, ne pokazde to odpovidalo uplne presne me situaci, coz je podle me zasadni v nekterych detailech, tak to popisu konkretne u nas. 

Mam plnasku z dostihu,11 let, uz dva roky, mam je (jeste s huculkouculkou,2 roky)na vlastnim pozemku,zadna verejna staj, mam tam moznost kruhovky, ale jinak jen jezit ven do terenu, mam je taky je na hobby a za ucelem vyjizdek. Ze zacatku,kdyz se dovezla, klasika, uzlicek nervu, vubec neznala vyjizdky po venku, vseho se lekala, hned ve vsem videla,ze se jde prave na zavod, kor louky,hlava furt nahore to bylo.jen bezet a bezet a tak celkove byla takova nervozni, nepostala chvilu v klidu proste...

No a ne ze bych tvrdila, ze jsem v nicem celou dobu nedelala chybu ja, nebo kamradky, dalsi dve co na ni jezdi, ale asi nic tak spatne jsme nedelaly, protoze se za tu dobu dost zkldnila, byly s ni uz pohodovy vyjizdky, s hlavou dole, klidek, jo, lekala se i ted, kdyz vylitli srnky, nebo stale delala to, ze kdyz nekde jeli jini kone, tak hned chtela za nema, ze clovek musel slezt a pockat az se uklidni, ale c tom se taky zlepsila, uz se dala ukecat ze sedla, hlavne vseobecne pusobila vyrovnanejsi, uz dokazala v klidu stat, u sedlani dokonce usinala, na prace ze zeme a pr.komun. je doscela nevnimava a vsechno ji dlouho trva, narozdil od huculky, kterou si ted sama pripravuju na budouci obsedani a jezdeni a nemuzu si stezovat a to i presto, ze huculka byla dost odmitava se podridit a vzpourela se, nebala se pi me vyjet,docela rychle jsme se domluvily. Ale plnaska je naopak takova ze by mouse neublizila, muze ji "klidne behat dite mezi nohama" a vim, ze mu nic umyslne neudela, nikdy se schvane neokuila shodit, kousnout, vyhodila mi akorat vyjimece, kdyz ji sel pes po nohach, a kdyz se ji kun dosova cpal hlavu do zadku, jinak na lidi je fakt hodna, a i s delsi namahou s naucila vyhledavat si sama, ikdyz inimalne, ale prece,fyzicky kontakt s clovekem.

Vsechny tri mame jasny selsky pravidla, kdyz si kun mysli, ze vyjizdku ridi on, tak mu hned ukazem ze to ne a kdyz kun zacne delat bordel, jako ze to kobyl ze zacatku sem tam zkusila, tak jsme ji okamzite naliskaly bicikem a hned se sklidnila a slapala jak ma a pak, jak uz jsem rikala, to nedelala vubec. Jenze posledni mesic to zacala delat a dost intenzivne. Nejdriv to zacala delat jen pri vyjizdeni z ohrady, ze nechtela odejit od ohrady, zacala se tocit, funet, hazet hlavou, ale stacilo par kolecek, vic do ni kopnout a nechala toho, nikdy jsme v zadnym pripade neustoupily i kdyz se mi stalo uz, ze jeste s primesi rije to zkousela skoro pul hodiny, neustoupila jsem a donutila jsem ji jit a paj uz to bylo dobry. To uz se taky pak zacalo docela redukovat, ale zacala to delat uz i kus od domova, proste jde v klidu a pak najednou, at je to kde je to, stridame mista vyjizdek, tak se zacne zastavovat, idealne couvat do strane, dupat, krcit se, hazet hlavou, funet, vyjimecne se jakoby lehce pozvedne na zadky, uprednostnuje spis hodiny ve stylu"rodeo byka" a snazi se rozbihat. No ani to ji nedovolime a driv co pozdej ju tam donutime jit, ale po chvilce to udela zas a aniz by ji to prochazelo, dela to posledni dobou casteji, coz uz fakt clovek nema naladu vubec na takovou protivnou vyjizdku jet a hlavne prece jen, ikdyz nemame problem se s ni pretahovat, prece jen ma furt mnohem vetsi silu kun nez clovek a dost casto se urve, a to kolikrat i necekeane, bez varovani, pak uz ju nezvladnem absolutne zastavit a ikdyz sice vime, ze pobezi dom, dost casto hrozi sejmuti autem, nebo nekoho, nebo nebezpecny teren a td, ze uz jde fakt o hubu a to uz je posledni kapka, kdyby se a aspon dala zastavit...  No, kazdopadne, v te kruhovce, jizdaerensky peace napeosto v klidu a ochotne plni, nuzete s ni takle pracovat i hodiny a furt v klidu pracuje dal, muze na ni klidne sednout uplny zacatecnik, a chova se jak skolni kun, proste tam aspon ja nevidim zadny problem, ale jak se vyjede z ohrady, tak posledni tydny fakt vycerpavajici, zdlouhavy boje, asi tak, jako tady ten muj text...i tak myslim, ze jsem urcite zapomela na neco dulezityho. Predem dekuji aspon za nejaky rady.

Julie

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den Julie, 

mohu Vás hned vybídnou k dopovědi ? Mnoho lidí se dotazuje, ale zpětně neraguje a v podstatě možná a očekává, že jedna "rada" všechno vyřeší ))

Zcela rozumím, v jakém stavu jste si koníka pořídili. Je to však daň za dostupného koně z dráhy. Může být mnoho dostihových koní, kteří jsou vyrovnaní. Ti v podstatě na dráze zůstávají. Ti méně odolní a především na stres náchylní pak po kratším čase jsou vyřazováni a nikdo se neptá, zda se s nimi dalo pracovat jinak a lépe a opatrněji a individuálně, aby dostihový provoz ustáli. Prostě dostanete plnokrevníka, klisnu, která je doslova nervák a má za sebou dostihovu kariéru a nikdy se nedozvíte, čím vším prošla. A to je zásadní pro Vás, aby jste tuto černou stránku svého koně vnímala a vždy, když ji bude "hrabat" si to připoměla. Protože stress, který tato kobylka zřejmě dlouhodobě podstupovala je enormní.

Je v podstatě nutné, aby jste si popřemýšlela, co se zásadně mohlo změnit, že se koník opět navrátil do vzpurnosti. Protože pokud to bylo vše v pořádku, pak zřejmě nastal nějaký moment, který to vše opět probudil. Někdo ji mohl u ohrady namlátit zbytečně a nebo více méně neúměrně, někomu utekla z ruky, nevím .. prostě se střídáte tři jezdci a žádný z vás nemůže být ztělešněním toho druhého, tedy na koně působíte dost dobře každá jinak. To je asi první krok, který je dobré podstoupit, zpětnou analýzu možných příčin a změn v denní rutině koně.

Pak je asi dobré, aby jste konflikty se snažila řešit méně konfliktně. To se lehce řekne a složitě provede. Dám vám příklad z dnešního týdne.

Mám zde 4 letou dostihovou klisnu, která ve dvou a třech letech šatně nervově snášela tréninky. Bohužel se to na ní projevovalo tak, že posléz odmítala jít na cvalovou dráhu. K nápravě jsem přistouopil tak, že jsem si ji začal jezdit sám. Návrat na jízdárnu a poté uvolněný třítaktní cval. Ale protože její stav mysli je opravdu poznamenán tím, jak s různými jezdci vždy někam utíkala, tak nikdy nenechávám náhodě její projev odmítání jít na cvalovou dráhu. Tzn. když mi dvakrát nebo třikrát šla pěkně, vůbec nespím a nemaylsím si, že už je vše zažehnané. Nanopak, letos jsem začal chodit na cvalovku poprvé po zimě tento týden. A protože koně znám a snažím se uvažovat a předjímat situace, tak jsem se nechal na cvalovku přivést s vodičem jako z paddocku. Měla dva momenty, kdy se vodič skutečně hodil. Dolši jsem na cvalovku, práce proběhla exklusivně a šli jsme domů. Druhý den i svodičem ale bylo patrné, že ani jednou nezaváhala. Dostala totiž podporu od vodiče a nepoznala nutnost se otočit na místě a někam utíkat či domítat poslušnost jezdci. Pokud by se tak stalo, druhý den by se to opakovalo a práce s takto vystresovaným koněm by stála za nic.

Přemýšlejte nad tím, proč a čeho se kůň bojí a pokud to domyslíte, jednejte o krok před koněm tak aby jste ze všeho pokud možno vycázeli pozitivně. Tedy třeba u ohrady nebo z ohrady sesedněte, projděte se na bezpečné místo na ruce a pak (pokud to jde) opět naskočte a pokračjte dál. Pokud máte koně již dva roky, tak by jste již mohla mít koňského filipa a tušit aspoň konfiliktní situace.

Zcela jistě pracujte v kruhovce systematicky a pravidelně, protože jak uvádíte, je to místo, kde Vás poslouchá. A pokud bude koník po této práci v pohodě, tak ji už ničím jiným nezatěžujte a ven jeďte třeba jen na krokovou procházku. Když to dlouhdobě vydržíte, tak najedete opět nově na jinou rutinu, kterou koník spíše ocení. Video: 

Ale zajímalo by mě, čemu sama dáváte této náhlé změně příčinu Vy. To je mnohem podstatnější, než jakákoliv rada od člověka, který koně něviděl a neví, v jakém pracujete prostředí ani Vaše jezdecké dovednosti. Když budete tušit příčinu, tak mi napište ;-)

S pozdravem

Daniel Toušek

Jízdárna Radonice           

 

 

 

07.03.2017 15:03

Ing. Daniel Toušek

REAKCE JULIE:

Dobry den,

Pisi vam, ohledně toho myho dotazu, na ktery jste mi dneska odpovedel, ja jsem nezhledala nejakou moznost jak dale reagovat na vasi odpoved, nebo jsem spis neschopna, tak jsem nasla vas mail, snad to nevadi, protoze mi je jasny, ze jedna rada nestaci, ze kdyz uz clovek chce nejakou pomoc, tak o tom musi nejak vic debatovat, ale ne každý se do toho ma a nebo jsou to takovi ti chytrolini, od kterých se nanejvis dozvim to, ze jsem nadhera, co k...vi kone :-D rada nad zlato :-)
No kobca se jmenuje Cantridara, rikam ji dara, jeji byvaly majitel Tomas Kruta, s ktrym jsem puvodne v kontaktu vubec nebyla, mam jo od prekupnika, tak mi pak osobne sam volal a ptal se me, jestli jsem doatala vsechny informace, ze jeji "karieru" ukoncil skrz poranenou nohu, ze by eventulne mohla  do treninku za rok zas, ale ze pro neho je to zbytecna financni a casova ztrata, ze to radeji investuje do jinyho kone. Ale docela mu zalezelo jak se ji dari a obcas mu posilam fotky. Ale nejsem naivni a vim, ze vsechno muze byt jinak, ale nohu opravdu nemela jeste uplne cajk, jeste ji trochu otekala a rozjizdela jsem ji nejdriv krokivkama, pak klusovky a docela rychle to bylo v pohode, behem mesice zhruba.
 No, ale k veci, sama si nejsem uplne jista, kde by to mohlo byt, ale taky si samozrejme uvedomuju, ze je to dost mozna nekde v necem, o cem bych mela vedet a nevim. Zacala prave delat to, co uz jsme ju taky odnaucily, a to ze nepostoji pri nasedani. Docea bezna zlezitost u dostihu ne? Jenze kdyz ji nikdo nedrzi, a ona se rozitne rovnou z mista a clovek je ve fazi ze se nemuze vyhoupnout do sedla, nic moc. 
Ale napada me jeste jedna vec, mohlo by to zavinit sedlo? No ze zacatku jsme pouzivaly anglii,pak ji pole navkly na western pouzivaly prevazne western obcas anglii, ale uzdeni stale stejny an. Uzdecka a klasicky stihlo. Ale jak jsme s ni zacaly vic delat na kruhovece tak vic pouzivame zas anglii,ale furt to stejny sedlo, a jedem s nim i casteji ven, ze by to v ni nejak probudilo minulost? Nikdy jsme neprestaly ho pouzivat uplne a nebyla vubec nklidna, kdyz sme po delsi dobe vzaly anglii, ale je fakt, ze ted ho pouzivame casteji, uz teda o neco dyl, nez s tim zacala,ale jasne, mohlo by se to dostavit az pozdej. Myslite? Uprime ja moc ani ne, ale treba jo :-/
 
REAKCE TOUŠEK: 
 
Dobrý den Julie, 
 
mě by nejvíce pomohlo, když by jste ji mohla natočit. Jak normálně na ruce v kroku a klusu, pak pod sedlem a ideálně když by Vás někdo natočil, od uždění a až po nasedlání a jak jedete ven. Prostě abych viděl o čem se bavíme. 
 
Mohu dát další příklad. Měl jsem tu plnáska, který přišel ke mě jako totální magor. Tři roky jsem ho nějak dával dohromady a protože už neměl věk ani výkonost na roviny, tak měl aspoň skákat. Ale dva roky trvalo, než byl toho schopný. To že jsem ho protáhl jedním steeplechase a to hned na těžkých skocích v Pradubicích, to považuji za osobní vítezství. Bez pomoci dobrého jezdce Jaroslava Myšky by se to ale nepodařilo … No a když jsem ho docela dobře naježděnýho a klidného jednou pro zdravotní neschopnost dal jedné slečně na lehké odcválání, tak ona po prvním nacválání do něj kopla, on vystartoval, ji schodil a bylo vše opět zpět a totalně v pr***, už se dohromady nedal … Chápete, proč píšu co píšu  ? …  
 
Měnit sedlo wester a anglii, to je jak přesednout z gauče na židli. To mi nepříjde moc ideální. Jedno nebo druhé !! … 
 
Uplně stejně to mám ted s dvouletým hříbetem, což je neposaný papír. Nalonžován a předpřipraven na obsednutí. Pak jsem jej dal lehkému jezdci, ale slábšímu, a vyrovnaný zvíře se během týdne stalo odmítavé. Tak jsem si ho začal jezdit sám a po dvou týdnech je to opravdu klidný a spolupracující koník. Jak ho dáte někomu slabšímu, kdo koně necítí a neumožní mu najít svou rovnováhu, tak nejistota jde okamžitě pryč a pak se ději věci !! Tohle jsou plnokrevníci. Koně, kteří snadno neodpouští omyl !!! 
 
Jde hlavně také i o to, aby i Vy jako jezdec, nepochybuji o Vašem pozitivním přístupu, jste byla sebekritcká co do vlastní rovnováhy a schopnosti koni odlehčit. Plnokrevníci hned po prblémech s končetinama nejvíce trpí na záda. Bolesti zad jsou spojené s nedostatečným osvalením (když se sval neprotahuje, pak se neposiluje) a to následně trpí na třeba špatné ježdění v praconím sedu. 
 
 
Pokud s ním pracujete ve westernu, předpokládám, že vetěšinu času v sedle sedíte, krok klus cval. Mohlo by to zapříčinit problémy se zádovým svalem. Plnokrevníci se jezdí v lehkém sedu. Než Vás takový “pustí” do pracovního sedu, tak to trvá dělší dobu, kdy by měl být ochoten a schopen nacválat v klidu z kroku jako předpoklad. To je asi první známka toho, že se v něm dá i sedět ve cvalu a ne neustále. Pracovní sed totiž pro Vás musí být pocitově pohodlný. Pokud jezdec cítí jakékoliv drncání, je nutné, aby se toho hned vyvaroval a to třeba lehkým sedem. Pokud koně bolí záda, pak se mu nemůže nikdo divit, že ve spojení s pohledem na sedlo nechce ani být nasedlán. 
 
VIDEO ukázka dvouleté práce s pokaženým plnokrevníkem, který byl zajížděn v dostihové centrále.   
 
Cesta nápravy zad jde zpět přes korektní lonžování s vytažením krku v klusu po delší interval (5min plynulého klusu) a později v pomalém cvalu. Nemám na mysli sešněrovaného koně na průvlečkách. Šambon je dobrou pomůckou. A posléze schopností to samé udělat i pod sedlem. Navíc vytažení krku koně a snížení hlavy je velmi vhodný psychologický prvek, který koně uklidňuje. Vychází z přirozené komunikace. Celý takový proces může trvat až tři měsíce systematické a trpělivé práce. Dobře osvalená záda poznáte podle toho, že nemá obnažený kohoutek a při pohledu z boku jako když jsou záda jeden pěkný válec. Záda hlavně nelze “nakrmit”, jak by se nědko domníval. Ale co je dobré, pokud je sval již chronicky postižený, daát mu dostatečný klid a regeneraci. Třeba měsíc na něm vůbec nejezdit pod sedlem, a to soivisí s tím časem určeným pro lonžování.     
 
 
Pouze Vás opět směřuji k promyšlení této cesty nalezení příčiny problému. 
 
P.S. Přidám Váš dotaz do poradny, aby byla komunikace úplná. Není problém na stejný dotaz vkládat i další. 
 
S pozdravem  
 
Daniel Toušek 
 
 

08.03.2017 02:13
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní