Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení

Autor: Zuzana Datum: 07.03.2017 04:30

Dobrý den, hledám krmivo pro svou 6ti letou klisnu ČT 173khv.. Mám vyzkoušeno, že je lehce vzrušivá - po ovsu používá pouze zadní nohy, přednimi pracuje jen ve vzduchu ))  a spolupráce je velmi komplikovaná, čili oves nekrmím. Zároveň ale vzhledem ke svému věku neudrží dlouhodobě energii. Pod sedlem pracuje teprve prvním rokem. Při náročnějším hodinovém přiježďování už ke konci sotva plete nohami. Její režim je na noc box, celý den pastva, nyní v zimě celý den seno a krmná sláma. Aktuálně jí dávám cca 3kg /D spillers response slow release energy plus myslím dostatečné množství sena, plus denně mrkev +- 1-2kg. Toto dávkování jí vyhovuje, je ochotná a schopná spolupracovat, dokonce pomalu i ted přes zimu nabírá. Ráda bych aby se jí ještě zakulatil zadek, což je ovšem víc otázka času a  práce. Mimochodem, pracuje max 5x týdně cca 4x jízdárna - přiježďování 1x terén. Začíná naše první závodní sezona -  drezurnín (počítám se závody max. 1x do měsíce) . V ceně ustájení mám již zminovaný oves nebo ječmen. Ráda bych našla levnější variantu kvalitního krmiva než je Spillers , po kterém si ale udrží dlouhodobou energii na práci, ale nepoleze jí to do hlavy. Stačí, že je to kobyla ). Přikládám fotku a děkuji za odpověď 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Ano, práce na zadních je důležitá průprava na vyšší drezuru , jen je bezpečnější bez jezdce.

Zcela určitě bych u vaší klisny o ovsu ani nemluvil.

Není problém použít ječmen, neměl by ji dráždit, neobsahuje avenin a proto je vhodný pro koně, kteří na ovsu mají psyschické problémy. Ječmen má dostatek energie a zásobí koně dostatečně.
Pro doplnění pomalejší energie (aby na konci práce nepletla nohami) je dobrá kombinace s kukuřicí.

Můžete tedy kombinovat ječmen s kukuřicí, ale bývá problém s mačkáním nebo hrubým šrotováním.
Nebo je možné použít hotovou směs na tomto základu.

Na druhou stranu 3 kg směsi Spillers je velké množství, jak vzhledem k ceně, tak i zbytečné bez efektu.

Doporučil bych dávku nastavit takto:

Dostatek sena (jako nyní)
Mrkev - dobré doplnění
ječmen 1-1,5 kg + kukuřice 0,5-1 kg (hrubě šrotované nebo mačkané)
doplněk účinných látek např. HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg

nebo je možná druhá varianta

Dostatek sena (jako nyní)
Mrkev - dobré doplnění
HORSAL W1 1,5- 2 kg

Přeji hezký den.

08.03.2017 12:13
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní