Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Zjemnění pomůcek

Autor: Jana Datum: 30.03.2017 09:41
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, jak naučit koně brát pomůcku holení. Mám koníka křížence hucul x shagya arab 18 let. Povahou je dost lenoch a práh bolestivosti má někde hodně vysoko. Je to typ koníka, který bude radši stát, než-li se hýbat. Na zahozené otěži lehkou pobídku do kroku, klusu vezme, do cvalu je to horší a dokáže si udržet chod bez pobízení. Problém nastává na otěži, při práci od zádě pomůcku holení začne ignorovat, takže ho musím pořád opravovat a zareaguje až na tušírku, ale ne jemnou. Řekla bych, že když se mu nechce schová se do svojí bubliny a dělej si tam nahoře co chceš, já tady nejsem. Ještě podotýkám, že to není věkem, že takový byl vždycky. Přesto pořád hledám řešení, nemám z toho dobrý pocit, pořád jezdit pod tušírkou. tak nějak jsem se brouzdáním po internetu dostala na Vaše stránky a tak doufám, že máte zkušenosti s nějakým takovým koníkem, jak na něj. Děkuji Jana
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den, 

přiznám se, že z popisu nejsem zcela moudrý. Rozumím správně, že na zahozené otěži funguje koník dobře a lehce ?? 

Pokud problém nastává až při pobírání otěží, což se dovtipuji z popisu, tak na mě tímto způsobem ježdění působí jako ukvapené a přeskakující základní stupně vzdělání koně a možná i jezdce. Samozřejmě že se mohu mýlit, proto svým jezdcům občas kladu jednoduchou, ale zásadní otázku, "jaký máte cíl když koně krokujete a vyklusáváte". Včera na tento dotaz zazněla odpověď, že dát hlavu dolů. Pak je to velmi nedobře definovaný cíl. Krok a klus má být plynulý a zahřívající koně právě tou plynulostí. A hned na to navazuje nalezení stálého kontaktu s otěží. Na otěži ještě nemusí hned znamenat, že má kůň hlavu jako labuť. Na videu je koník, kterého když si koupila paní začátečnice od majitelky, tak nebyla schopna s ní vůbec vyklusat a video je natočené druhý den potom, co majitelka s touto paní ukončili prodej. Zdárně nakonec, protože klsina dříve pěkně jankovitá, byla velmi bezpečná i pro začátečníka. Byť pro začátečníky působila jako lenoch, sednul jsem si a docela si dobře zajezdil práve v principu, který se zde snažím popsat: VIDEO odkaz  

Koně je nutné dříve jezdit od holeně, jak se říká snadno a hůře provede. Nicméně pokud říkáte, že koník funguje na zahozené otěži na holeň dobře a to i v klusu, máme naději, že lze ještě něco zlepšovat. Jak je kůň totálně okopaný, rezignovaný a apatický vůči jezdci (problém hledejme v jeho jezdecké histrorii, nikoliv v povaze) tak snad pomůže už jen zásadní změna režimu (dlouhodobý odpočinek od ježdění a jízdárny)

Nicméně doporučil bych zapomenout pro nějakou dobu na cval. A už vůbec se nesousředit na podsazování koně. Je třeba se vrátit zpět do základní školy a postavit své ježdění na tom, co ještě funguje. Tedy v kroku si dát ten čas nalezení průžného, ale stálého kontaktu. Ten poznáte tak, že koně ruka nebrzdí. Pokud už koník na ruku je naučen brzdit, tedy že nerespektuje žádnou pobídku holení, tak ten kontakt neuděláte tím, že poberu otěž a držím. Naopak přes "postupné navyšování polovičních zádrží" přiváděl koně do stálého kontaktu. Jinými slovy, jak vezmete za otěž a v momentu kdy ucítíte hubu koně, povolíte ten "tlak" dříve než koník stačí vůbec na ruku zareagovat přibržděním. Prostě znovu navykáte koně na ruku, aniž by jste mu dala prostor na ní reagovat negativně. A tak to opakujete až dokud si na stálý a pružný kontakt nezvyknete oba. Pak Vám začne důvěřovat a můžete začít klusat. V klusu podobně, ale pokud hlavně držte stálé tempo a nic jiného po něm nechtějte. Vycházím z toho, že píšete, že na vlné ruce koník ještě se pobízet nechá !! Pokud tomu není, tak je to o poznání složitější a je třeba hledat důvod, proč se kůň nepohybuje v klusu sám a většinou mu vadí jezdcova váha při dosedání. Proto je vhodné zkoušet klus v lehkém sedu, rozpobízet koně aniž bych vysedával a jak koník jde ochotněni sám, tak začít naznačovat vysedání tak, abych vytvořený pohyb nenarušoval. 

Důležité je, že když s koněm dosáhnete třeba lehkého zlepšení po 20 minutách práce v kroku a klusu, tak skončit. (Nelson Pessoa). Prostě jít na procházku a domů. Nemůžete podsazovat koně, když nemá stálý kontakt v hubě a nereaguje na holeň. To je pak velmi špatné zvolení priorit. Totiž stálý kontakt - aktivní zarámování - pomáhá koni nalézat rovnováhu. Jak tohle není, sotva můžeme s koněm nacválat a cválat, aniž bych se "jenom" spokojeně vezl.

Na videu se pokouším o něco podobného. Akorát dnes po letech už jezdím na delších třmenech a leccos bych zvládl i lépe, vidím sám nedostatky a cokoliv si na koni vymodelujete špatně, to tam prostě zůstává. Je třeba nezakrnět a neustále se chtít zlepšovat. (Marcus Ehning). Nicméně princip je stejný. Jak kůň brzdí na ruku, nebo vycukává otěž, nebo se do ní pokládá, tak je potřeba se k němu nepřidávat a raději chvíli jezdit na volnější, povolujících se otěži s postupným pobíráním do stálého kontaktu. Ten vlastně nalézáte. Kdo koně jen čapne a drží, ten nalezl akorát tak vlastní brzdu. VIDEO ODKAZ   

 

napadlo mě Vám jetě pro zasmátí poslat ježdění na haflingovi. Taky pěkně líný oříšek - VIDEO

 

Přeji hodně zdaru a trpělivosti. Možná máte jiný problém, odpovídam "jen" tak, jak jsem dotaz pochopil ))) 

 

S pozdravem 

Daniel Toušek 

Jízdárna Radonice

04.04.2017 08:37
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní