Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmné dávky složení a množství

Autor: Michaela Datum: 03.04.2017 13:26

 Dobrý den,

 

moc prosím o radu, co těmto koníkům krmit a v jakém cca množství:

 

1)kobylka APPA x teplokrevná kobylka 11 let

myslím si, že je v dobré výživové kondici jen, aby jí nechyběly vitamíny, minerály či tak …

Má 11 let, čeká první hříbátko 12.4.17, na noc má venkovní box, od 5 až do 20h je venku,  2 týdně krokovka, zakluše se, teď už jen procházky na vodítku či práce menší ze země

 

dostává ječmen 0,4 kg ječmene, 0,4kg pšen. otrub, 100 g slunečnice vč. slupky, selen od Fitminu 50 g, ostropestřec mariánský mletý IREL 80g, čerstvá mrkev, litr namočených řepných řízků, nějaké pečivo, seno cca 7 kg, k tomu si ještě přebere i ječmenou a pšeničnou slámu, chutná ji, mívají v ohradě k dispozici liz od Schaumannu a asi za měsíc půjde na pastvu a do boxu už chodit nebude na noc

Co krmit teď, co po porodu a co na pastvě?

 

2)kobylka A 1/1, 13 let únor/březen se odstavovalo hříbátko, je opravdu hodně pohublá a spadená, měla by být březí termín červenec, stejný režím jako kobča výše, krmení má nyní po odstavu stejné, před odstavem dostávala opravdu hodně ale nedostává selen a ostropestřec

 

3)kobylka PH  8let, taky se jí odstavoval hříbátko únor/březen a taky by měla být březí, termín červenec, stejné krmení jako klisna A1/1, 2x týdně práce pod sedlem, kruhovka, vyjížďka

 

4)kobylka QH 8 let, ve výborném stavu, dostávala jádro jak kobylky výše, ale bylo to pro ní moc energie, takže nyní je jen na seně, mrkev, nic nedělá

 

5) valášek 17 let, má artrózu a podotrochlozu, nic nedělá, sem tam se vezme jen na krokovku nebo procházku, dostává jádro jako 2),3)

 

6),7) hříbátka 9 měs. PH klisna a QH x A1/1 hřebeček, seno, mrkev, nějaké pečivo, slunečnice 150 g, 800 g granulý Odstav od La Sard

 

Má nějaký význam v krmení koní i sláma?

  

Předem moc děkuji za Vaši odpověď a Váš čas

Maráková

Diskuze v rámci dotazu

Michaela Maráková

 Klisna A1/1 po odstavu žádné jádro nedostávala, aby ztratila mléko, ale tím i dost pohubla, nyní má stejné krmení jako klisna 1), ale nedostává ostropestřec, selen, dostávala sóju a různé granule na přibrání a nasvalení, ale zajímalo by mě, co byste doporučil, abych nevyhazovala peníze z okna a pro koníka to bylo málo. Něco, po čem přibere a pomůže to i k nasvalení a dodá vše potřebné, určitě chci začít krmit zase sóju extrahovanou.

04.04.2017 06:38

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Předem musím uvést, že zlepšení nasvalení není možné dosáhnout jen pomocí krmné dávky. Bez pravidelného pohybu toho nelze dosáhnout. Není vždy nutné na koni jezdit. POkud se pohybuje po dostatečně velké pastvině (0,5-1 ha na koně) tak se vlastním přesunem adekvátně pohybuje a na zlepšení nasvalení se to vždy pozitivně projeví.

  • Obecně ke všem koním, nedoporučuji používat v krmných dávkách cukrovarské řízky v máčeném stavu - hygiena, minimální množství živin, vytěšnění krmiv v trávicím traktu. V suchém stavu se používají, ale jen pro speciální situace většinou přímo v již hotových granulovaných krmivech a v malém množství.
  • Pšeničné otruby nejsou krmivo jen odpad, je možné je přikrmovat, ale množství by nemělo být vyšší než 0,1 kg na den.
  • Selen nebo jakékoliv speciality nedoporučuji přidávat, pokud mají k dispozici HORSAL LECKSCHALE. Každý doplněk je nastaven tak, aby poměry mezi účinnými látkami vyvážené a navzájem se neblokovaly. Proto každé přidání jedné účinné látky (např. selen) může zablokovat využití ostatních (v tomto případě zinek, měď), pokud je v přebytku
  • Ostropestřec je dobré použít jen jako kůru maximálně jeden měsíc, déle ne, rozhodně ne krmit každý den!

Obecně množství jádra je třeba nastavit individuálně podle zatížení a kondice koně. To je potřeba odzkoušet na každém zvlášť a pak vytrvat. 

Návrh dávek pro vaše koně:

Klisna 1
dostatek sena 6-8 kg
ječmen 1-2 kg
slunečnice 0,1 kg

Klisna 2
stajnou dávku jako klisna 1
přidat jí 0,3-0,5 kg sojového extrahovaného šrotu

Klisna 3
stejnou dávku jako klisna 1 bez přídavku soji

Klisna 4
množství jádra podle kondice a zátěže, pokud má kondici dobrou a nic nedělá jádro nekrmit, jen pokud by začala hubnout můžete přidat malé množství ječmene 0,2-0,3 kg

Valach 5
Pokud nic nedělá a je v dobré kondici, není důvod krmit jádro, za odměnu může dostat kousek tvrdého pečiva

Hříbata
můžete nechat tak jak krmíte, ale granule, které uvádíte jsou živinově slabé, spíše bych raději použil toto:
seno, slunečnice 0,1 kg, ječmen 0,5-0,1 kg

Důležité je aby všichni měli přístup k HORSAL LECKSCHALE, pokud ne, je potřeba přidávat do krmení např. HORSAL EXKLUSIV

Pečivo (pouze tvrdé, lépe chleba než světlé pečivo), mrkev, jablka pokud je krmíte po pár kouscích jsou odměnou, nemusíte je zahrnovat do krmné dávky.

Sláma je součástí krmné dávky, ale jen jako doplněk, uvažuje se s příjmem 1-2 kg slámy podle velikosti koně. Jsou však i koně, kteří toto doporučení nerespektují a žerou i více .

Přeji hezký den.

05.04.2017 15:52

Michaela Maráková

 Dobrý den,

 

a jaké krmení v jakém množství byste doporučil teď, když už budou koně nonstop na pastvě?

Co březím kobylkám a co kojícím?

Co hříbátkům ročkům a kobylka lehká práce?

Ječmen, sója, slunečnice, kukuřice, minerály … ?

 

Moc děkuji

12.05.2017 09:21

Michaela Maráková

 ještě jsem chtěla doplnit, že kobylka PH dostává i echinaceu od Epony, 20g do krmení, pokašlávala, už i v loni po porodu a měla trochu problémy s dýcháním, vet říkal, že by mohla být trošku dušná nebo alergie, ale že by to zatím neřešil, přes zimu byl klid, až asi před měsícem, myslím si, že by mohla nějaké to kg ještě přibrat

03.04.2017 13:41

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Můžete mi upřesnit, jakou krmnou dávku má klisna A 1/1?

Má stejnou jako kobylka 1?

Děkuji

03.04.2017 16:44

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je to poměrně jednoduché. Jestli je pastva vydatná, tak nebude potřebovat přikrmovat téměř nic.

Sledujte jejich kondici a podle jejího vývoje, tedy pokud by hubnuli tak jim přikrmte ideálně ječmen+kukuřice nebo jen ječmen. Je jedno jestli pracují nebo ne, kondice je hlavní ukazatel.
Druhým ukazatelem je ochota při práci, respektiva únava, pokud by se u pracujících koní projevila, je třeba také přikrmit.

Obecně platí zvyšovat příkrm po 0,5 kg, vyčkat minimálně 14 dnů, pokud se neprojeví zlepšení, opět zvýšit a zase vyčkat.

Co jsem psal už minule, všem dát k dispozici HORSAL LECKSCHALE, při pastvě nejlepší doplnění účinných látek. Sami si rozhodnou, kolik a kdy potřebují a podle toho si dolízají.

Přeji hezký den.

14.05.2017 09:24
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní