Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva.
Dobrý den,
moc prosím o radu, co těmto koníkům krmit a v jakém cca množství:
1)kobylka APPA x teplokrevná kobylka 11 let
myslím si, že je v dobré výživové kondici jen, aby jí nechyběly vitamíny, minerály či tak …
Má 11 let, čeká první hříbátko 12.4.17, na noc má venkovní box, od 5 až do 20h je venku, 2 týdně krokovka, zakluše se, teď už jen procházky na vodítku či práce menší ze země
dostává ječmen 0,4 kg ječmene, 0,4kg pšen. otrub, 100 g slunečnice vč. slupky, selen od Fitminu 50 g, ostropestřec mariánský mletý IREL 80g, čerstvá mrkev, litr namočených řepných řízků, nějaké pečivo, seno cca 7 kg, k tomu si ještě přebere i ječmenou a pšeničnou slámu, chutná ji, mívají v ohradě k dispozici liz od Schaumannu a asi za měsíc půjde na pastvu a do boxu už chodit nebude na noc
Co krmit teď, co po porodu a co na pastvě?
2)kobylka A 1/1, 13 let únor/březen se odstavovalo hříbátko, je opravdu hodně pohublá a spadená, měla by být březí termín červenec, stejný režím jako kobča výše, krmení má nyní po odstavu stejné, před odstavem dostávala opravdu hodně ale nedostává selen a ostropestřec
3)kobylka PH 8let, taky se jí odstavoval hříbátko únor/březen a taky by měla být březí, termín červenec, stejné krmení jako klisna A1/1, 2x týdně práce pod sedlem, kruhovka, vyjížďka
4)kobylka QH 8 let, ve výborném stavu, dostávala jádro jak kobylky výše, ale bylo to pro ní moc energie, takže nyní je jen na seně, mrkev, nic nedělá
5) valášek 17 let, má artrózu a podotrochlozu, nic nedělá, sem tam se vezme jen na krokovku nebo procházku, dostává jádro jako 2),3)
6),7) hříbátka 9 měs. PH klisna a QH x A1/1 hřebeček, seno, mrkev, nějaké pečivo, slunečnice 150 g, 800 g granulý Odstav od La Sard
Má nějaký význam v krmení koní i sláma?
Předem moc děkuji za Vaši odpověď a Váš čas
Maráková
Klisna A1/1 po odstavu žádné jádro nedostávala, aby ztratila mléko, ale tím i dost pohubla, nyní má stejné krmení jako klisna 1), ale nedostává ostropestřec, selen, dostávala sóju a různé granule na přibrání a nasvalení, ale zajímalo by mě, co byste doporučil, abych nevyhazovala peníze z okna a pro koníka to bylo málo. Něco, po čem přibere a pomůže to i k nasvalení a dodá vše potřebné, určitě chci začít krmit zase sóju extrahovanou.
Dobrý den.
Předem musím uvést, že zlepšení nasvalení není možné dosáhnout jen pomocí krmné dávky. Bez pravidelného pohybu toho nelze dosáhnout. Není vždy nutné na koni jezdit. POkud se pohybuje po dostatečně velké pastvině (0,5-1 ha na koně) tak se vlastním přesunem adekvátně pohybuje a na zlepšení nasvalení se to vždy pozitivně projeví.
Obecně množství jádra je třeba nastavit individuálně podle zatížení a kondice koně. To je potřeba odzkoušet na každém zvlášť a pak vytrvat.
Návrh dávek pro vaše koně:
Klisna 1
dostatek sena 6-8 kg
ječmen 1-2 kg
slunečnice 0,1 kg
Klisna 2
stajnou dávku jako klisna 1
přidat jí 0,3-0,5 kg sojového extrahovaného šrotu
Klisna 3
stejnou dávku jako klisna 1 bez přídavku soji
Klisna 4
množství jádra podle kondice a zátěže, pokud má kondici dobrou a nic nedělá jádro nekrmit, jen pokud by začala hubnout můžete přidat malé množství ječmene 0,2-0,3 kg
Valach 5
Pokud nic nedělá a je v dobré kondici, není důvod krmit jádro, za odměnu může dostat kousek tvrdého pečiva
Hříbata
můžete nechat tak jak krmíte, ale granule, které uvádíte jsou živinově slabé, spíše bych raději použil toto:
seno, slunečnice 0,1 kg, ječmen 0,5-0,1 kg
Důležité je aby všichni měli přístup k HORSAL LECKSCHALE, pokud ne, je potřeba přidávat do krmení např. HORSAL EXKLUSIV
Pečivo (pouze tvrdé, lépe chleba než světlé pečivo), mrkev, jablka pokud je krmíte po pár kouscích jsou odměnou, nemusíte je zahrnovat do krmné dávky.
Sláma je součástí krmné dávky, ale jen jako doplněk, uvažuje se s příjmem 1-2 kg slámy podle velikosti koně. Jsou však i koně, kteří toto doporučení nerespektují a žerou i více .
Přeji hezký den.
Dobrý den,
a jaké krmení v jakém množství byste doporučil teď, když už budou koně nonstop na pastvě?
Co březím kobylkám a co kojícím?
Co hříbátkům ročkům a kobylka lehká práce?
Ječmen, sója, slunečnice, kukuřice, minerály … ?
Moc děkuji
ještě jsem chtěla doplnit, že kobylka PH dostává i echinaceu od Epony, 20g do krmení, pokašlávala, už i v loni po porodu a měla trochu problémy s dýcháním, vet říkal, že by mohla být trošku dušná nebo alergie, ale že by to zatím neřešil, přes zimu byl klid, až asi před měsícem, myslím si, že by mohla nějaké to kg ještě přibrat
Dobrý den.
Můžete mi upřesnit, jakou krmnou dávku má klisna A 1/1?
Má stejnou jako kobylka 1?
Děkuji
Dobrý den.
Je to poměrně jednoduché. Jestli je pastva vydatná, tak nebude potřebovat přikrmovat téměř nic.
Sledujte jejich kondici a podle jejího vývoje, tedy pokud by hubnuli tak jim přikrmte ideálně ječmen+kukuřice nebo jen ječmen. Je jedno jestli pracují nebo ne, kondice je hlavní ukazatel.
Druhým ukazatelem je ochota při práci, respektiva únava, pokud by se u pracujících koní projevila, je třeba také přikrmit.
Obecně platí zvyšovat příkrm po 0,5 kg, vyčkat minimálně 14 dnů, pokud se neprojeví zlepšení, opět zvýšit a zase vyčkat.
Co jsem psal už minule, všem dát k dispozici HORSAL LECKSCHALE, při pastvě nejlepší doplnění účinných látek. Sami si rozhodnou, kolik a kdy potřebují a podle toho si dolízají.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.