Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení brezi klisny

Autor: Emilie Datum: 21.05.2017 09:57

 Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně mé čerstvě brezi klisny ( 1. mesic). Kobyla je 7mi léta, velmi dobře krmit el na, v nízké zátěži, v současné době je na kvalitní pásově s neomezeným přístupem k senu, tak žádné jiné krmivo není třeba.  Ale tak cca od 3. měsíce  ( nebo jak mi doporucite), bych ji chtěla začít něčím prikrnlmovat ať nestrada, ale nevím čím začít.  Pokud by to bylo vhodné, tak bych ráda krmiva vpjteskovymi granulemi, ale nevím co vhodného k tomu, aby byla dávka vyrovnaná. Ráda bych se vyhla jaderným krmivum  ( alespoň teď v prvnich částech brezosti) a řepnym rizkum  ( kobylku si ne vždy krmim sama a nechci toho kdo mi ji krmi, zatěžovat natáčením

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Píšete že je vaše klisna dobře krmitelné a podle vašeho popisu má dostatek kvalitní objemné píce - pastva, seno.

Z těchto důvodů bych neprováděl v době březosti žádné zásadní změny. Naopak přebytkem krmiva - přikrmováním jádra by mohlo dojít ke ztloustnutí, zvětšení plodu (hříběte) a možným komplikacím při porodu.

Jeidné co bych doporučil je kvalitní minerálně vitamínový doplněk např. HORSAL EXKLUSIV , v posledním měsíci březosti a po dobu kojení by jste mohla použít HORSAL-STUTENPOWER.

Nicméně jak jsem psal do porodu (nebo měsíc před ohřebením ) nebudete přidávat žádný příkrm není do čeho doplněk zamíchat. Pak by bylo dobré použít HORSAL LECKSCHALE ve formě lizu, lízne si tolik, kolik bude aktuálně potřebovat.

Po ohřebení je dobré začít přikrmovat, množství příkrmu (jádra) řídit podle kondice klisny a hříběte, pokud jsou oba kondičně v pořádku je v pořádku i množství jádra.

Návrh krmné dávky po ohřebení:

  • správné rozhodnutí je NE řepné řízky - není to standardní krmivo a pro běžné krmné dávky ho nemohu doporučit
  • vojtěškové úsušky (krmit až po ohřebení) maximálně 0,5 kg/den
  • oves (nebo ječmen) 2-4 kg/den
  • HORSAL-STUTENPOWER 0,2 kg/den
     

V posledním měsíci před ohřebením pokud by bylo potřeba můžete použít stejnou dávku v celkovém množství 0,5-1 kg.

Přeji hezký den.

 

 

21.05.2017 20:36
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní