Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.
Dobrý den,
Ráda bych se s Vámi poradila ohledně výživy a krmení mých dvou koní.
První kobylka je plemene Slovenský teplokrevník, narozena 2009 a měří cca 180cm. Kobylku mám přibližně rok a věnuji se s ní parkuru. Pracuje pravidelně 6x zádně (lonž, terén, jízdárenská práce,skoky,...) Ustájena je boxově, přes léto chodí do výběhu na 8-9 hodin, přes zimu na 6 hodin. Ve výběhu sice tráva roste ale minimálně. Krmena je 2x denně senem a 2x denně dostává vojtěškové granule a řepné řízky + do večerního krmení přidávám doplněk RELAX MAX od Dromy pro zlepšení koncentrace. Dříve dostávala i sladový květ ale kašlala po něm, takže jsem ho vyřadila. Celkově je kobylka hodně energická a velmi snadno vzrušivá. Její reakce jsou často až nepřiměřené. Co se týče výživného stavu, přijde mi trochu hubená a proto bych chtěla krmnou dávku změnit či vylepšit.
Druhým koníkem je klisna plemene Anglický plnokrevník narozena 2006 a měří cca 160cm. Klisna byla poslední rok pronajata a v této době byla v režimu 24/7 bez dostatečného přístřešku, krmení i práce.To se na ni výrazně projevilo, je velmi hubená a absolutně bez svalů. V současné době jsem si ji vzala zpět a bude stejně jako první kobylka na noc v boxe a přes den ve výběhu. Tento týden začínáme pomalu pracovat na lonži a v terénu, jinak nedělá nic. Krmena je 2x denně senem a 2x denně dostává vojtěškové granule, řepné řízky, sladový květ a oves+ do večerního krmení lněné semínko. Celkově je klisna bez energie a bez síly, což je vzhledem k jejímu stavu pochopitelné. Její krmnou dávku bych chtěla změnit či vylepšit aby znovu přibrala, mohla normálně pracovat a vytvořila si svaly.
Budu velmi ráda za jakékoli rady či poznatky. Současná krmná dávka obou mi přijde nedostatečná, bohužel nemám možnost pastvy ale pouze výběhu a ve stáji jsou k dispozici již zmiňované vojtěškové granule, sladový květ a oves, ale není problém cokoli dokoupit.
Pro lepší představu přikládám foto obou koní a budu se těšit na Vaši odpověď
S pozdravem a přáním krásného dne.
Dobrý den.
Pro obě klisny nejsou krmiva, která máte momentálně ve stáji vhodné. Fotograie se vám asi nepodařilo připojit, nevidím je.
Větší teplokrevná klisna potřebuje více klidu a nepřekrmovat bílkovinou - to jsou ty vojtěškové úsušky a také sladový květ!
A 1/1 klisna může malé množství úsušků, ale nemohou tvořit základ krmné dávky.
Obecně nedoporučuji používat řízky jako normální krmivo - prostě nejsou krmivem pro normální situace, zejména ne máčené!
Navrhoval bych změnit výživu úplně. Základem krmné dávky by měla být kukuřice a ječmen - dodají dostatek energie a "nelezou do hlavy".
Dávka by mohla vypadat takto:
teplokrevná klisna:
seno 8-9 kg
kukuřice (hrubý šrot, nebo mačkaná) 0,5-1 kg
ječmen hrubý šrot nebo mačkaný) 1-2 kg
HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg
nebo
seno 8-9 kg
HORSAL Complet 1,5-2,5 kg (nebo HORSAL Run)
A 1/1 klisna:
seno 6-8 kg
kukuřice (hrubý šrot, nebo mačkaná) 0,5-1 kg
ječmen hrubý šrot nebo mačkaný) 0,5-1 kg
HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg
sladový květ 0,1 kg
vojtěškové úsušky 0,2 kg
nebo
seno 6-8 kg
HORSAL W1 1-2 kg
sladový květ i úsušky krmit jen do zlepšení kondice, pokud se dále nelepšila (po měsíci), místo úsušků a květu použít sojový extrahovaný šrot 0,3 kg/den
Přeji vám hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.