Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva.
Dobrý den,
děkuji moc za odpověď, určitě se budu řídit Vámi navrhovanou KD, naprosto s Vámi souhlasím, prapůvodně jsem už asi začala blbnout z těch všech diskuzí, kde koně přikrmují snad ještě před porodem, ale to je zase otázka kůň od koně.
Ještě bych se chtěla zeptat, jak přes zimu, jestli mám kobču nechat pouze na seně?
A ještě jedna otázečka, po orodu až budu krmit vojtěškou a ovsem, tak jestli se dá postupem času ( např. 2 měsíce po porodu) krmná dávka nějak upravit? Například snížením ovsa nebo částečnou náhradou něčím jiným. Jde mi o to, že až začnu opět na kobči jezdit, tak aby nebyla příliš temperamentní, už teď bez "krmení v kyblíku" je poměrně živá. Ptám se doředu, abych věděla jaké mám možnosti popř. byla připravená. Samozřejmě vše budu řešit až podle aktuálního situace.
Předem moc děkuji za odpověď
Dobrý den.
Je dávku jádra teba vždy řídit aktuálně podle kondice klisny a hříběte a také podle temperamentu při práci.
Takže můžete nechat klisnu jen na senu, pokud bude v pořádku, kdyby hubnula, tak jednoduše přidáte cca 0,25-0,5 kg jádra a pokud to pomůže, bude to v pořádku, pokud ne, přidáte opět 0,25 kg a počkáte cca měsíc a zase posoudíte a tak dále.
Oves někteří koně špatně snáží vzhledem k přílišné "veselosti". Pak je dobré použít ječmen, má více živin a nevyvolává zkratkovité chování.
Krmnou dávku můžeme upravit kdykoliv, ale jak jsem psal, je vždy potřeba počkat na reakci klisny, která může být rychlá - temperament, při kondici to trvá déle cca měsíc.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.