Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

treninkový plán

Autor: Veronika Datum: 25.05.2017 11:20
Dobrý den, Nejprve jsem se radila s panem Kořínkem ohledně výživy a krmení mých dvou koní a nyní bych se ráda poradila s Vámi ohledně tréninku a práce. První je kobylka slovenského teplokrevníka narozena 2009 cca 180cm vysoká. S kobylkou pracuji 6x týdně a momentálně teď v sezoně se snažím dodržovat tento plán: pondělí- drezurní práce, úterý gymnastika/lehčí skoky, středa-terén, čtvrtek- skoky, pátek-lehčí terén, sobota- závody nebo drezurní práce/ lonž, neděle- volno (maximálně procházka po závodech). Kobylka je velmi energická a přijde mi psychicky labilní, často se leká, je nesoustředěná a na nečekané podněty reaguje až přehnaně hystericky. Když pracuje takto denně, je to lepší, pokud se stane že má víc dní volna nebo celkově klidnější režim, vyloženě vymýšlí blbosti. Ráda bych se s Vámi poradila, jaké udělat změny aby byla klidnější a vice vnímala mě jakožto jezdce a ne vše co se děje kolem. Občas mám pocit že vyhledává důvody k tomu, "něčeho se bát". Druhá je klisna anglického plnokrevníka narozena 2006, vysoká cca 160cm. Klisnu mám už spoustu let, dřív když jsem s ní pravidelně pracovala, byla ve výborné fyzické formě a na to že je to plnokrevník byla psychicky naprosto stoprocentní a vyrovnaná. Nikdy jsem nemusela řešit žádný problém. Poslední přibližně rok a půl byla v pronájmu, kde byla v režimu 24/7 s nedostatečným přístřeškem, krmením a prací. Před pár týdny jsem si ji vzala zpět, podepsalo se to na ní jak fyzicky, tak psychicky ale i zdravotně. Upřímně řečeno se mi nevrátil kůň ale troska... Po zdravotní stránce je na tom už dobře, co se týče fyzické stránky, je dost hubená a absolutně bez svalů. Nehledě na to že psychicky je na tom také špatně, řekla bych že absolutně ztratila jiskru a radost z pohybu, přijde mi jako by ji už bylo jedno vše co se s ní deje. Dala jsem ji zpět do režimu na noc box a přes den výběh a budu se ji snažit dokrmit. tento týden jsem ji začala brát obden na lonž, pro začátek jen opohybování a lehká práce, takto bych to dodržela alespoň dva týdny a poté bych ji chtěla postupně a pomalu začít brát do terénu. Má otázka zní, zda si myslíte že je tento postup správný, případně co byste doporučil. Upřímně se bojím toho jaké napáchané škody zjistím až ji vezmu pod sedlo, takže jak byste s koněm v takové situaci pracoval vy? Předem děkuji za odpověď a za radu. S pozdravem a přáním krásného dne, Dlouhá
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

 

1. kobyla ST: Předně Váš tréninkový plán vypadá celkem vyvážený, proto bych řekl, že problém bych hledal v provedení. Tady je důležité brát v potaz, že koně mimo jiné zklidňuje práce, která vede k uvolnění a dostatečnému zatížení, které ale koně neunavuje, ale udržuje v kondici a síle. Pokud je kůň temperamentní, tak je třeba rozpracovávat delší dobu a k tomu je velmi dobrý klus, alespoň 5 min v kuse. Je dobré, když na začátku a také na konci práce je koni jezdec schopen se nechat protáhnout záda vytažením krku dolů. Moc důležité. A to z pohledu naturálu koně také uklidňuje. Jedná se doslova o jezdeckou průpravu. Nevím a nehodnotím Vaší jezdeckou úroveň, pouze zduraznuji to, co možná již děláte. Přepokládám rovněž, že vživu máte již vyrovnanou a vyváženou. Kvalitní práce často nepotřebuje být časově náročná. Důležitá je kvalita a vedení koně jezdcem tak, aby mu důvěřoval. Mnohdy se koně lekají proto, že jezdci neduvěřují, nebo jsou přetažení, nebo je něco bolí a nebo byli dříve špatně připravováni v době remontního výcviku. Možná by bylo dobré poslat nějaké video z práce a nebo popsat, jak pracujete. V tom bych viděl největší zaměření, na kvalitu jezdecké práce.

Podívejte se na video opracování koně před soutěží Franke Slothaaka, v odkazu na ekurz Sportovní soutěže. To splňuje všechny atributy komplexního uvolnění koně. 

2. A1/1 klisnu bych doporučoval nejdříve plně nakrmit a to píšete, že již děláte. Dokud nebude pěkně kulaťoučká, těžko s ní neco budete vytvářet. Lonžování je velmi dobrá věc a procházky v kroku. Až se na ni podíváte a budete mít z ní pocit pěkně napapaného zvířete (ne tlustého), pak třba můžete začít i nějakou objemovou práci. Lonžování, pokud je správné, by mělo pomoci zpěvnit zádový sval. Plnokrevnící velmi rychle opadají hlavně na záda a na ně také hodně trpí. Pokuste si dát tu trpělivost a lonžovat třeba i měsíc na šambonu, dokud neuvidíte značný rozdíl od současného stavu. A rovněž platí, že jízda na vytaženém krku ve všech chodech koně posilují na záda a přiorzeně podsazují, uvolňují atd, je to prostě prostředek, jak koně si udržovat zdravého na pohybový aparát.   

 

S pozdravem

Daniel Toušek 

Jízdárna Radonice 

 

    

25.05.2017 23:11
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní