Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

tréninkový plán

Autor: Veronika Datum: 26.05.2017 08:57
Dobrý den, Děkuji vám za rychlou odpověď, za názor a radu. Co se týče A1/1, tak s Vámi naprosto souhlasím a budu tak postupovat. Co se týče teplokrevníka, bohužel momentálně nemám možnost natočit svou práci s kobylkou a zaslat Vám ji. Zkusím tedy alespoň popsat, tak to obvykle probíhá. 1. terén- pokud to jde chodíme do terénu cca na 1h - 1,5h ve všech chodech. Po kobylce požaduji aktivní a uvolněný pohyb. Často ji mám na lehce povolené otěži aby se mohla rozhlížet kolem a řešit pro ni nepříjemné situace "sama". Největší problém v terénu nastává, když se objeví něco nečekaného (spadlý strom, traktor, krávy, zvuky) na takové situace má tendenci reagovat postavením se na zadní se snahou se otočit a rozeběhnout se nekontrolovatelně opačným směrem. Z části jsem toto chování již odbourala a kobyla i když neochotně pokračuje v cestě. Kromě této neochoty je venku dobrá. 2. jízdárna- každou svou práci na jízdárně, ať už drezurní nebo skokovou začínám cca 15-ti minutovým chozením v kroku, kdy po kobylce chci jen to, aby šla aktivním tempem na dlouhé otěži, ideálně s hlavou dole a nataženým krkem, po obvodu jízdárny a uklidnila se. Po příchodu na jízdárnu má totiž tendence koukat po všem okolo, občas volat ostatní koně a prohlížet vše umístěné na jízdárně, jako by to viděla prvně. Právě po těch 10-15 minutách se uklidní a začíná s ní být řeč. (do té doby je naprosto zbytečné po ni chtít něco víc, akorát je příliš roztěkaná a nervozní). Po vykrokování ji nechám oklusat dvě kolečka na každou stranu opět jen na volné otěži po obvodu jízdárny. Následně ji vezmu opět do kroku, tentokrát už na otěž a pracujeme především na kruzích a změnách směru, po chvíli přidám i klus a opět pracujeme kruhy, změny směru a přechody krok x klus. Cválat s ní začínám až tak po půl hodině a většinou na kruzích. Pokud z nějakého důvodu musím vše urychlit a nemám na uvolnění a uklidnění dostatek času (soustředění, závody atd.) je to na ni velmi znát, většinou je opravdu hodně nesoustředěná a má sklony utíkat. Pokud je v plánu daný den skákat, začínám právě až po tomto procesu, dřív to nemá moc velký efekt, jelikož má kobylka opravdu obrovskou sílu a jakmile se rozhodne ji použít, tak se jen vezu a ztrácím kontrolu. Na konci tréninku ji opět nechám chodit na volné otěži a chci po ní jen dobré tempo. Většinou místo krokování na jízdárně se s ní jdu projít okolo výběhů což je cca 10min. 3.lonž- lonžuji na chambonu ale občas i bez něj 20-30 min ve všech chodech. Dávám pozor opět na to aby chodila v pravidelném a aktivním tempu. V tomto případě většinou žádný problém není, občas se jen jakoby předvádí a chodí jak arabský hřebec, toho si moc nevšímám a vždy ji to po chvíli přejde. Budu ráda za jakékoli rady a připomínky :) Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Dlouhá
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den, 

omlouvám se za pozdní druhou rekaci. To co popisujete mnohé naznačuje a potvrzuje. 

1. když píšete, že jezdíte na začátku na volné otěži, aby se kobylka mohla dívat kolem a "řešit" si věci sama a hned v druhé větě popisujete, jak tyto věci "řeší", tak asi budete souhlasit, že to řešit sama neumí a není dobré to nechávat na ni samotnou. Tutíž bych se vrátil k zásadnímu principu jízdy na problémovém koni a to je, že mu jezdec dovolí se dívat jen tam, kam šlape, tedy nikoliv kolem dokola, kde co létá !!! 

2. na jízdárně se pro mě opakuje stejný ndostatek a to zbytečně dloihé pracování na volné otěži. Jak říkal pan Pecháček, když šel přiježďova a to i ven, okamžitě vzal koně na kontakt na otěž se slovy, že 23h je kůň na volno, tak by měl být aspoň 1h pod kontrolou.

Je dobré si uvědomovat, co má tzv. jízdárna s koněm udělat = přivádět primárně do takové rovnováhy, která koni pomůže nést sebe i jezdce (zátěž) a jezdci pomůže koně minimálně pobízet.

Zkuste následující postup:

1. nejprve musí kůň reagovat na holeň. Pokud nereaguje nebo je to až na velmi silnou pomůcku, tak s ním nic zásadního žádný jezdec neudělá.  

2. jak si stále udržujete rekční holeň (na to nikdy není dobré rezignovat), tak si napnětě otěž do stálého kontaktu. Akorát to není pasivní držení. Nalézáte kontakt, který ale umožňuje koni kývat s hlavou (jsme zatím v kroku) a vy se učíte jít s pohybem bez zahazování. A je jedno, jestli koník jde rovně nebo zatáčí, prostě otěže jsou průžné a napnuté. Tedy stálý kontakt, který koně již přivádí do základní kampanní rovnováhy. ... Přiklad stáleho kontaktu: Držíte-li se s někým za ruku, máte stálý kontakt. Když se vám kolega bude neustále pouštět, ztrácíte stálý kontakt. A pak je ten kolega divný, protože nevíte, o co mu jde ))))

3. začněte vydržovat s rukou třeba každý 2 - 3 krok. Jde o primitivní výdrž a naznačení něčeho jako poloviční zádrž. Akorát se držíme principu, že ruka koně nezpomaluje, neruší a neobrací, "pouze" navyká na vydržující ruku. Pokud kůň zpomalí, tak bud jste začala moc brzy moc výdrže a nebo prácujete jen rukama. A zde už si začínáme osvojovat základní dovednost, tedy že se jezdí od holeně. Tzn. že když vydržíte na jeden krok s otěží, koně před tím a současně popoříme holení, nikoliv však kopáním či strkáním. Kůň by tedy na jednoduchou výdrž měl o poznání lépe vykročit. A pokud se tak stane, nabídnete otěž zpět do stálého kontaktu. A tak to opakujete až pomalu zjistíte, že výdrž otěží zjemňuje holeň a zároveň koně zvedá.

4. Začnete to same v klusu. Nejdříve stálý kontakt a pak výdrže a třeba již kombinované s odžvýknutím. Pokud to tvoříte správně, měla by jste cítit větší kontrolu a i možná později méně nutnosti pobízet. Pokud koně jsou tempreamentní a utíkají, tak naopak koně snad zádrži usměrníte do stálého tempa.

5. Lze takto jednoduše v HONEBNÍM STYLU i zacválat. Pokud na výdrže se koník začne vytahovat, resp. hldat udidlo, pak by to měl být dobrý efekt. Záleží také na pochopení takovéhoto postupu. Špatně se vysvětluje, ale funguje. Když pak docílíte základní ovladatelnosti s rovnováhou (kůň se nerozpadá, nezpomaluje ani nezrychluje) tak lze již začít koně směřovat na kolmici. A až poté nechat koně třeba i přes poloviční zádrže vytáhnout níže. Pozor na vytažení, často koně nevyváženého opět posouvá na předek. Nejdříve tedy řeště tělo a pohyb a poté krk. A zkuste si více osvojit jízdu pod kontrolou, nikoliv na volné otěži. Takto lze koně odklusat na konci hodiny a je to tak dobře.

Video jak začínat jezdeckou lekci jsem natáčel před pár lety. Myslím, že bych to odjezdil dnes i lépe. Ale principy zůstávají. Dnes jezdím i s delšími třmeny. Na projevu hned tak nezáleží, důležité je, jestli máte nějaký systém, na videu třeba i obráceně , krok za krokem, se kterým jezdíte a seznamujete koně každé ježdění stejně. A až zvládá koník základy, pak jde o individuální přístup.  

Lze s tím i nesouhlasit. držím se však zásady, že nejdříve musím znát reakce svého koně na okolí a až poté mu dávat volnost zahozením otěží.             

 

Klidně opět napiště )))

Hodně zdaru

Toušek Daniel

Jízdárna Radonice 

04.06.2017 17:33
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní