Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Klisna 11 let bez energie

Autor: Xarine Datum: 26.05.2017 22:46

 Dobrý den, chci požádat o pomoc při sestavení KD pro klisnu ČT 11 let. Rychleji tloustne, ale není to nic hrozného. Pracuje 5x týdně vždy hodinu, pastvu má každý den cca na 4 hodiny.  Skáče parkury L**. Je opravdu velmi líná a flegmatická, pokud se oteplí a je od 20 stupňů výše není možné jí ani naklusat.

Dodnes jsem ji krmila pouze tím, co bylo k dispozici v ceně ustájení tzn. 1,5 litru ovsa a 1 litr ječmene oboje mačkané + 1 litr granulí Energys Relax. Nyní měníme ustájení a v nové stáji není krmení v ceně a zajistí ho majitel sám.

Co mi doporučíte za krmení? Ráda bych krmnou dávku měla složenou z co nejméně věcí, ale zase potřebují aby obsahovala co nejvíce energie.

Předem děkuji

 

 

Diskuze v rámci dotazu

Xarine ..

Moc děkuji to vypadá super a i ten elektrolyt určitě zkusím. Na pastvě bude stále 4 hodiny každý den, řežim jí měnit nechci. 

27.05.2017 11:43

Xarine ..

 Ještě se chci zeptat u toho Horsal Run čtu, že se současně s tím nemá krmit žádné jiné minerální krmivo. Myslíte, že jí k tomu mohu dávat Gelapony Vitamín? Je po zranění šlach na zadních nohách a veterinář nám Gelapony doporučil jako prevenci - Gelapony Vitamín pravidelně a 2x do roka kůru Gelapony Arthro Biosol.

27.05.2017 11:47

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Dobře, dokud bude pastva mladá, tak je potřeba sledovat kondici, pokud by šla ještě výše, tak jak jsem psal, snížit jádro.

Gelapony bych nedoporučoval, spíše použít samotné chondroprotektivum bez přídavku dalších látek (MSM).

Obecně tato kůra není pomocí krmiva úspěšná, nicméně po zranění to má určitou dobu smysl, maximálně však cca 12 měsíců.
Potom udělat kontrolní vyšetření a pokud je vše v pořádku tak není důvod chondroprotektiva v potravě u dospělých koní používat.

Přeji hezký den.

 

27.05.2017 12:18

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pro vaši klisnu bude dobré použít krmiva s vysokou koncetrací energie + oves, ale nepřekrmovat.

Ještě je velmi důležité jestli v nové stáji bude také na pastvě? Podle toho by se měla celá dávka nastavit.

Obecně bych doporučil pro tuto úroveň zátěže denní dávku:

seno, pastva
HORSAL RUN 1-1,5 kg
oves (mačkaný) 1-1,5 kg

Pokud bude klisna nabírat, je potřeba snížit celkovou dávku jádra, zhruba po 0,5 kg, sledovat změnu, pak opět reagovat.
Ještě bych doporučil při vyšších teplotách krmit preventivně - přidat HORSAL ELEKTROLYTE 0,1 kg denně. Zlepší regeneraci organismu a koně jsou potom ochotnější k práci.

Napište mi ještě jak to bude v nové stáji vypadat s pastvou.

Přeji vám hezký den.
 

27.05.2017 08:56
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní