Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Stará kobylka

Autor: Jana Datum: 29.05.2017 13:47

 Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám pony kobylku 141 KVH, věk bohužel neznámý, ale pod 20 let to nebude. Nonstop celoročně ve výběhu, neomezený přístup k senu/trávě. Kobylka je z časové náročnosti krmena jádrem jen 1x denně večer - dostává müsli premin senior do toho přimíchávám ještě oves, vitamíny Nutri horse Standart, "díky" zjištěné artrozy dostává navíc Alavis triple blend - to vše zamícháno s otrubami, které si 2 hodiny před krmením spařím horkou vodou. Ježděná je minimálně, maximálně 1x týdně, někdy ani to ne, spíše si užívá už toho důchodového věku, sem tam ji vezmeme na procházku. Ve výběhu je spolu se svou roční klisničkou, která si ještě občas cucne mlíka. 

Chci se tedy zeptat, jestli tedy něco dělám špatně, když kobylce opadly svaly z páteře a zádě, břicho má jak znovu březí a lezou ji i žebra :-(. Odčervená je, kvalita sena je dobrá, tak už opravdu nevím :-/

Děkuji za Vaše vyjádření a přeji hezký den, Jana.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Je to bohužel normální, že starší koně ztrácí kondici po určitém roku je to stále viditělnější.

Nejhorší období je zima, kdy koně musí produkovat teplo a starší koně mají metabolismus málo účinný. Proto začnou sahat do zásob, které vytváří přes léto. Nejdříve je to tělesný tuk, potom i velké svalové partie - záda, záď.

Pokud máte dostatek dobré pastvy (ne jen výběh), tak by se kondice měla porovnat během pastevního období sama, nemělo by být nutné přikrmovat.

Rozhodně nedoporučuji používat musli - je to jen lákadlo na majitele a živinově velmi slabé krmivo. Lepší by bylo krmit oves, ječmen, kukuřici, sojový extrahovaný šrot - vyjde vás to rozhodně levněji a hlavně tato krmiva přináší koním více živin a to je důležité.
Jestli je pro vás jednodušší krmit "hotové" krmivo použijte např. HORSAL W3 to by bylo pro vaši občas kojící klisnu ideální varianta. Není potřeba přidávat žádné další vitamíny, je vše obsaženo uvnitř.
Alavis triple blend můžete přikrmovat, působí jako lék proti bolesti, pomáhá při pohybu.

Otruby také nekrmte, nenní to krmivo vhodné pro koně, jen odpad při výrobě mouky. Paření horkou vodou je starý zvyk u koňáků, ale situaci spíše zhoršuje - ničí vitamíny i bílkoviny.

Vzhedem k věku vaší kobylky a aktuálnímu stavu bych rozhodně odstavil hříbě - rok kojení je už dostatečná doba.
Čím menší výdej bude klisna mít, tím více jí zůstane pro sebe.

Přeji hezký den.

 

29.05.2017 20:05
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní