Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Problém s přibráním svalové hmoty

Autor: Petra Datum: 26.06.2017 11:18

Dobrý den,
touto cestou, jsem se vás chtěla zeptat, jak upravit své kobylce jídelníček, byla narozená 2001, dříve v parkurovém tréninku (před 1rokem), výkonnost Z-L**. Brala jsem si jí ze špatných podmínek. Holka si jí koupila připravenou na parkury, ale bohužel jí nezvládala, protože kobyla je velice temperamentní, na parkuru velice dopředná, a tak si myslela že když kobyle bude dávat největší minimum žrádla, bez přídavkového krmiva, tak že se uklidní a bude jí poslouchat. Bohužel kobylu si nadále nezvládala a tak jsem si jí vzala v podvyživeném stavu. Kobyla měla vidět kosti na zadku, sedřený, strmí kohoutek, páteř viditelnou, propadlí hrudní koš, krk bez svalů a to samé i prsa. Prostě to byla jen kost a kůže. U nás doma kobyla byla 24h venku, 35kg sena denně + Musli + oves. Po třech měsících kobyla velice zesílila a dostala i chuť se ve výběhu proběhnout a začít dělat nějakou práci. Začínali jsme na lonži. Na lonž chodila dvakrát do týdne a pak jsme přidali už i ježdění pod sedlem. S kobylou jsem jezdila hodně často do terénu (3x-4x do týdne) a jedenkrát v týdnu lonž. Po cca 2 měsících na kobyle bylo vidět že začíná nabírat svalovou hmotu. Teď na kobyle jezdím 5x do týdne, z toho je jeden den skokový trénink a zbylé dva dny v týdnu chodím ven s kobylou jen tak na procházku. Denně dostává 25kg sena + jeden a půl odměrky ovsa (do toho přidávám rohlíky, chleba, mrkve a jablka) a teď je 24/7 na velké pastvině. Bohužel mám pocit, že kobyla přestala nabírat svalovou hmotu. Už skoro Celý jeden měsíc, co na ní takhle trénuji a jezdím moc nenabírá (páteř má pořád vylezlou, prsa už drobet nasvalená a zadek to samé.) Proto se vás chci zeptat, jak upravit kobyle jídelníček + jak upravit trénink.
Děkuji mnohokrát za odpověď.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den. 

Je výborné, že má nyní vaše kobylka možnost 24 hodinové pastvy. Je to nejlepší co pro ni můžete udělat. 

Bohužel z podmínek a podvýživy odkud jste ji brala bude skutečné zlepšení trvat minimálně rok až dva.

Rozhodně bych upravil krmnou dávku tím, že bych nepoužil oves, píšete že je více temperamentní, proto je potřeba zklidnit ji v hlavě, pak bude ostatní snazší.

Necháme seno ad-libitum i když jsem si jistý, že 25 kg sena je nereálné, většinou je maximálně (podle hmotnosti) počítáno 2-2,5 kg na 100 kg živé hmotnosti.
Jako příkrm bych doporučil 1-1,5 kg mačkané nebo hrubě šrotované ječmen + kukuřici (spíše zásobní energie) a doplněk účinných látek - ten je důležitý, když je v deficitu, může to být jeden z limitů, který ji brání v postupném zlepšování kondice.
Pro doplněk můžete použít např. HORSAL EXKLUSIV, nebo k pastvě vhodnější kompletní liz HORSAL LECKSCHALE.

Nastavte krmnou dávku a nejdříve za dva měsíce můžeme posoudit jak se situace vyvíjí. Samozřejmě, pokud budete potřebovat zkonzultovat, piště hned.

 

26.06.2017 20:16
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní