Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Odstraneni jecmene

Autor: zuzana Datum: 08.07.2017 11:23

Dobry den, budu stehovat sportovniho kone (stredni az tezka zatez) do staje, kde nekrmi jecmen, ale oves. Je trosku neuroticky typ, takze bych rada radsi oves nahradila jinym krmivem, protoze mam obavu, jak na nej zareaguje. pripadne zkusila dat cast oves a cast granule. aktualne je krmni davka 2 litre jecmen a 5 litru granule musli sport Provet (na vahu cca 580 kg kone). Mohli by ste mi prosim poradit, jestli existuji granule, ktere nahradi jecmen a nebudu muset krmit v takovem mnozstvi? Obavam se, ze 6 litru granuli uz bude zase financne extremne narocne. Treningovy plan je 5 dni/tyden (1x skoky, 1x lonz, 2x jizdarna, 1x teren, kazdy den vybeh na 4 hodiny) .Moc dekuji.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Obecně i na tak velkého koně - 580 kg, je současná dávka jadrného krmiva obrovsky a zbytečně vysoká. Také dosti drahá. Složení musli Provet sport je vhodné z pohledu nekrmení ovsem.

Podle popisu práce, kterou děláte by mělo být dostatečné krmit 1-1,5 kg ječmene a 1,5-2 kg granulované krmiva. Rozhodně bych zvolil granulované krmivo, musli nemá pro koně žádný efekt, jen pro prodejce, může prodávat za vyšší cenu a realizuje vyšší zisk.

Pro vaše budoucí ustájení je možné vybrat z dvou variant krmných dávek:

var. I

seno 8-9 kg, pokud je k dispozici pastva, tak bez omezení
oves 0,5-1 kg
HORSAL W1 2-3 kg nebo při vyšší úrovni sportovní zátěže HORSAL RUN 1,5-2 kg
SCHAUMA AKTIMAG TOP - 0,06 kg - doplnění organickým hořčíkem pro zklidnění

var. II - kdyby reagoval i na nižší dávky ovsa příliš nervózně

seno 8-9 kg, pokud je k dispozici pastva, tak bez omezení
HORSAL Complet 2-4 kg

Jsou to jen návrhy dávek, vše musíme doladit podle reakce vašeho koně - klid při práci, dopřednost, kondice - to vše je ale třeba hodnotit po delším čase - minimálně měsíc, pouze, kdyby reagoval na oves přehnaně, tak dříve, ale pomocí SCHAUMA AKTIMAG TOP se zklidní i dost nervní koně.

Přeji hezký den.

09.07.2017 17:55
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní