Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu jak nakrmit koně, aby nevypadal takto (viz přiložený obrázek). Je to patnáctiletý valach po ssortovní kariéře, ale naprosto schopný. Problém je, že má nemocná játra, jelikož u prvních majitelů neuvěřitelně kousal a po zjištění dalších informací jsme zjistili, že ho majitelé krmili shnilým senem s tím, že "pro toho ***** stačí". Proto se obracím na Vás, jestli s tímto nemáte zkušenosti. Má problémy s přesrsťováním, takže na zimu dekujeme a přes léto jsme ho poprvé oholili. Jelikož v zimě váhu ještě více ztrácí a přes léto se kvůli husté a dlouhé srtsi neuveřitelně potí a opět váhu ztrácí.
Jeho krmení: 1,5 kg ovsa, 1 kg řepných řízků, 0,75 kg granulí a zcela vyjímečně tvrdé pečivo. Samozřejmě má k dispozici seno. (vše jsou pouze přibližná čísla)
Bývalí majitelé tvrdí, že zkoušeli krmit i kukuřicí, ale prý to nepřineslo žádné výsledky, ale bohužel nevím jak.... zda vůbec měli správný poměr. Také dostával lněné semínko, ale to nyní také nedostává.
Předem děkuji za Vaši odpověď
Kateřina Fialová
Mockrát Vám děkuji za odpověď, jen bych se ráda zeptala proč nekrmit řepnými řízky?
K. Fialová
Dobrý den.
Poradil bych vám rád konkrétní krmnou dávku, ale podle toho co popisujete budete potřebovat ještě něco jiného.
Problémy se srstí a kondicí ukazují opravdu na onemocnění vnitřních orgánů. Pro přesnou představu jak je to závažné nutně potřebujeme rozbor krve (stav jater), lépe i moči (stav ledvin).
Bez těchto vyšetření je jen střílení na slepo a pro skutečné zlepšení musíme vycházet z podložených skutečností.
Kažpodádně už nyní nekrmte řepné řízky, můžete zvýšit dávku ovsa (max. 2 kg), ale i ta je dost vysoká, spíše bych doplnil dávku 0,5 kg sojového extrahovaného šrotu.
Je nutné přidávat účinné látky např. HORSAL EXKLUSIV, ale raději bych opravdu počkal až po výsledcích.
Pokud se domluvíte s vaším veterinářem, tak výsledků bývají k dispozici během několika dnů po odběru.
Až budete mít vyšetření, ideálně mi ho pošlete stejně jako jste přidávala fotofgrafii a potom nastavíme smysluplné řešení.
Přeji vám hezký den.
Dobrý den.
Řepné řízky nejsou běžné krmivo, spíše se nedají považovat za krmivo. Mají smysluplné použití v malém množství v suchém stavu na jemno šrotované zařazené do směsi nebo dávky pro koně, kteří jsou v rekonvalescenci, nebo mají problémy se žaludečními vředy.
Řízky se rychle nasáknou přímo v žaludku a pomohou tak, že žaludeční kyseliny se vyvážou na řízky - sliznice žaludku je tak ušetřena.
Bohužel je krmení máčených řízků mezi konáky rozšířený (a některými rádoby poradci stále podporovaný) zlozvyk. Z malého množství zalitých řízků "vyroste" pořádná hromada a chovatel má radost, že kůň má hodně ve žlabu. Jenže to hodně není v podstatě nic. Navíc se řízky máčejí předem a v teplém počasí namočená hmota stihne hodně rychle prokvasit - což je velmi nepříjemné pro zdravé trávení ve střevech.
Obecně tedy zabírají v trávicím traktu "normálnímu krmivu", které dodává skutečné živiny, které kůň dobře využije a má z nich prospěch.
Tedy až budete mít výsledky pošlete je, nastavíme postup pro postupné zlepšení.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.