Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmení starších koní

Autor: Anna Datum: 17.07.2017 13:24
Dobrý den, mám dva koně v ustájení 24/7, výběh 10 arů u domu. Prosím o radu se sestavením KD. Oba mají celodenní přístup k senu (luční) a k vodě. Oba koně jsou před 3 týdny po změně ustájení - přestěhováni k domu majitele. Plánujeme jim aktivní důchod jako hobby koníkům, 3x týdně lehká práce (vyjížďka). 1) 17 let valach A1/1, za sebou dostihovou kariéru , která byla ukončena před cca 10 lety. Od té doby změnil 3x majitele - hobby koník. Já ho vlastním 4 roky. Po roce se mu začal růst rozsáhlý sarkoid mezi zadníma nohama, 2 roky léčen (chirurgické odstranění, po roce MSM pasta, poté černá mast). V současné době je místo v klidu, zhojeno, kůže drsná, změněná. Poslední 2 roky díky léčbě téměř nepracoval. Špatně krmitelný, viditelná žebra (viz foto). Aktuální rozbor krve jsem mu nedělala, před rokem jaterní testy byly v pořádku. Odčervujeme pravidelně 2x ročně. Zuby dělané v loňském roce. Po převozu k nám domů je vidět, že psychicky ožil, přestaly mu otékat zadní nohy Současná krmná dávka: seno ad libitum, pastva spíše výjimečně (max 30 min denně) ve dvou denních dávkách (zvlhčeno) musli (Fixkraft Elité Senior) 1 kg řepné řízky 1,5l - v namočeném stavu) ječný šrot 0,5 kg rostlinný olej 100 ml mrkev 400g 2) Kobyla ČT 22 let - mám ji jen měsíc. Pořízena jako společník k mému koni. Ta je v dobré kondici, jen se mi zdá, že po převozu (konec června) trochu zhubla. Současná krmná dávka: seno ad libitum, max 30 min denně) ve dvou denních dávkách (zvlhčeno) musli (Fixkraft Elité Senior) 0,5 kg řepné řízky 1,5l - v namočeném stavu) ječný šrot 0,5 kg rostlinný olej 100 ml mrkev 400g Dotazy: 1) Získala jsem ječný šrot, mohu ho přidávat ke krmné dávce, případně v jakém množství? Vím, že je lepší mačkaný ječmen. Nebo vyřadit úplně: Případně čím nahradit? 2) Pokud bych chtěla zvýšit příjem bílkovin, je vhodné zařadit extrudovaný len a sóju? A je to vhodné pro mé koně? 3) Je vhodné přidávat pivovarské kvasnice? jaký máte názor na musli, které zkrmuji? 4) Můžete mi pro oba koně navrhnout krmnou dávku na léto a zimu? 5) Jak pomoci svému koni zvládnout jeho nemoc (sarkoid) - nemyslím odstranění, ale spíše jak mu stabilizovat metabolismus pomocí krmení? Děkuji Anna Richterová
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Oba koně jsou již starší, takže k nim musíme přistupovat opatrněji.

U valacha natékání zadních nohou bylo způsobeno tím, co jste psala, byl bez pohybu. Pokud se krmí trochu více bílkovin (stačí ječmen) a koně stojí, tak je to první příznak přebytku bílkoviny.

K současné dávce a vašim dotazům. V každém případě vyřadit z dávky cukrovarské řízky zejména u starších koní mají spíše zhoršující význam v krmné dávce.

ad 1 - ječný šrot je vhodný a pokud budou mít koně volný pohyb nebude dělat žádné problémy a řeší částečně vyšší dodávku bílkovin
ad 2 - sojový šrot bude dobrý použít do zimní krmné dávky tam je velký nedostatek bílkovin a energie způsoběný sníženou kvalitou trávení starších koní
extrudovaný len staší krmit při podzimním a jarním přelínávání, stačí měsíc, pak už není nutné jeho použití
ad 3 - pivovarské kvasnice je možné použít, ale pokud budete krmit sojový šrot jsou již zbytečné
musli které používáte jsou musli - což je velmi drahé krmení bez dostatečného přínosu (nízký obsah energei, bílkovin, vitamínů, minerálů) aby zohlednil vysokou cenu, je to málo muziky za hodně peněz. Doporučil bych raději "normální" granulované krmivo např HORSAL W1, případně HORSAL W3
ad 4 - návrh krmné dávky:

letní
seno ad libitum, trochu pastvy
ječmen 1-1,5 kg
HORSAL W1 0,5-1 kg
olej, mrkev
HORSAL PLUS 0,15 kg - probiotikum pro zlepšení kvality trávení a podporu imunity

zimní
seno ad libitum
ječmen 1-1,5 kg
sojový šrot 0,5
HORSAL W1 0,5-1 kg nebo nekrmit soju a W1 a místo toho HORSAL W3 1-1,5 kg
HORSAL PLUS 0,15 kg - probiotikum pro zlepšení kvality trávení a podporu imunity

Je to jen návrh dávek, je potřeba upravit pro každého podle jejich reakce - kondice, chování.
Co je ještě možné dát obou na přilepšenou je kompletní liz HORSAL LECKSCHALE, aby si mohli nalízat minerální látky, vitamíny ve správném poměru a množství, které je pro ně aktuálně potřebné.

Přeji hezký den.

 

19.07.2017 21:01
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní