Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Hlava nahoře

Autor: Iva Datum: 06.08.2017 14:27

 Dobrý den,

mám 7 letého A1/1 s ukončenou dostihovou kariérou po zranění šlachy. Začali jsme pracovat na jízdárně, lonžovat na provazech (se vším ostatním se přetahuje).

V kroku na delší otěži si sníží hlavu a vytáhne se. Problém nastane, když začneme klusat a po celou dobu klusání okažitě hlava nahoru. Nacváláme a nese se tak jak byl naučený. Když zkracuji postupně otěže, jak každý říká, má to za následek, že se opře do rukou a držím ho celého v rukách a výsledek (pro mě) nulový. Prosím tedy o radu, jak postupovat, aby bylo ježdění příjemnější nám oběma. Děkuji

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den, 

pokusím se být velmi stručný, protože mi příjde, že obsáhlost ničemu moc nepomáhá.

Je důležité si uvědomit, jak správně naznačujete, že koně pod sedlem chodí tak, jak byli dlouhodobě ježdění a k tomu jsou velmi ovlivněni způsobem obsedání a remontním výcvikem, který u dostihových koní prakticky neprobíhá.

1. doporučuji návrat ke kořenům, tedy komplexní fáze lonžování (viz eKurz) . Neboť není na škodu koně nově osvalit a uvolnit a především navyknout na nové nesení se bez omezování jezdcem a hlasové pomůcky jsou velmi velmi užitečné pro budoucí přechody.  Tímto by se mohl kůň naučit nesení na vytažení a hlavně ve finále se vytáhnout sám třeba jen na ohlávce. Rovnováha jako taková je zde bez diskuse velmi podporována. 

2. Pod sedlem se snažit nejprve umět nalézt tzv. stálý kontakt  s hubou koně tak, aby se otěže neprověšovaly, a zároveň neomezovali koně v pohybu (nebrzdit). Tedy umožnili kývavý pohyk hlavy a krku. Pokud se Vám kůň do ruky netrhá, nebo nelehá, nebo opačně se nebrání přílišným zvedáním hlavy, pak i takto můžete zkusit klusat. Až později lze v kroku chtít po koni vytažení, které by nemělo být doporvázené zpomalováním, zrychlováním a ztrátou stálého kontaktu (pružný) a na to navázat procvičování vlastních přechodů.

3. až by se Vám dařilo v klidu v kroku najít kontakt a mít i vytažený krk (nic nelze dělat podle předlohy a pouček, je potřeba hledat individuální cesty) pak o pokračování v klusu rozhoduje vlastní přechod, kdy se Vám kůń nevyvrátí s hlavou nahoru, ale zůstane buď ve vytažení, nebo prostě jen v klidu nakluše. Někdy je důležité koně mít i dostatečně na holeni. Pokud bude jezdec zvedat patu při přechodu, nikdy ničemu takového nedocílí. Právě temperamentní koně je třeba mít stále na holeni.     

Až se Vám bude toto dařit, tak mi prosím opět napište ;-)        

S pozdravem

Daniel Toušek

Jízdárna Radonice 

 

07.08.2017 22:18
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní