Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den, mám 4leteho valacha slovenského teplokrevníka a již od počátku výcviku se zaměřuji na drezuru. Ještě letos na počátku jara byl krmený ovsem v dávce 1,5 l, seno má ve výběhu po celý den a v boxe cca 10 kg. Problém byl s tím, že když se ve stáji naskytla možnost přikrmovat řepnými řízky tak mu začaly otékat zadní nohy. V průběhu jara začal hodně bouřlivě reagovat na oves, tak jsem musel krmení změnit a na doporučení kamarádky jsem nasadil musli od značky Besterly coldmix. Jenže efekt nenastal, shodil trochu na váze a začala mu rapidně rychle růst kopytní rohovina a navíc nekvalitně, což byl šok hlavně pro kováře, jelikož si kopyta mého koně vždy vychvaloval. Teď bych potřeboval poradit. Rád bych krmil bez granulí statkovými krmivy ale nevím přesně co a kolik. Ječmene se bojim z hlediska otoku nohou a chci aby zase vypadal jako šampion. Přikládám aktuální fotku, Valach měří 173 cm a váží cca 610 kg. Děkuji za radu
Dobrý den.
Váš valach je mladý a v tomto věku je takřka dospělý - ukončil pubertu. S tím souvisí i jeho změna chování a reakcí.
V době růstu a vývoje stačil spotřebovat všechny pozitiva ovsa a avenin se neměl šanci projevit. Nyní je již "navíc" a narušuje standardní nervové reakce.
Je několik možností co s tím provést.
Rozvedu více variantu výživy.
Dávka sena je v pořádku, tady není důvod něco měnit.
Vaše přání vystačit se statkovými krmivy i v jadrných krmivech bude zřejmě obtížné naplnit. Pokud by jste měl možnost sehnat kukuřici - ideálně mačkanou, nebo hrubě šrotovanou, tak by se měla krmit v poměru cca 70:30 s ječmenem (mačkaným).
K tomu je nutné přidat doplněk účinných látek např. HORSAL EXKLUSIV, to smíchat a podávat ráno a večer ideáně ve stejném složení. Někdy koně separují a je možné, že něco z vaší směsi nechají ve žlábku.
Proto by bylo lepší a hlavně jednodušší použít hotovou směs, kde se nebudete muset trápit s mícháním a selekcí ve žlabu. Mohu doporučit pro začátek, než se dostanete do vyšší sportovní úrovně granulovanou směs HORSAL W1 nebo HORSAL Complet.
Rozdíl je v tom, že k HORSAL W1 (0,5-1 kg) by jste mohl přikrmovat oves cca 0,25-0,5 kg. Podle valachovi reakce je potřeba množství ovsa upravit. Pokud bude klidný, tak je množství ovsa v pořádku, nebo můžete o cca 0,25 kg přidat, kdyby byl klidný až moc.
HORSAL Complet je možné krmit samotný bez příkrmu v množství cca 1-1,5 kg denně. Opět podle jeho reakce můžete množství zvýšit nebo snížit kdyby se kondice zvýšila až příliš.
Je ještě jedna možnost jak snížit bouřlivé reakce vašeho valacha, přidáním organického hořčíku SCHAUMA AKTIMAG TOP, který kvalitně eliminuje nepřiměřené reakce. Nicméně to by mělo smysl, pokuze kdyby se tak choval i při běžném krmení. Nemá smysl krmit oves a na druhé straně ho klidnit hořčíkem.
Až se posunete na vyšší sportovní úroveň, tak bychom krmnou dávku upravili.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.