Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit.
dobry den , mam 6 A1/1 po dostihove karieře. Rozhiodla se , že mi začne pa pravou ruku utíkažt z kruhu...začala to praktikovat i na překažkách...před najezdem udělá rošambo , jde proti holeni...totéž dělá na pravou ruku..potom šprajc a na zadní , pobízím dopředu ale marně , začne caplovat a vztekat se na místě.
Většinou začínám na P ruku, když je tam problém a to je v poho, pak levou, pak se vrátím na pravou a problém. A tak se bojím aby jme to neprenesly dál. Když chytne nerv tak to delá i pred prekážkou. Celkem zafungovalo ji vyvést z kruhu a zabavitt ji ruznou jízdou po jízdárne a pak mi v tom místě už tan kruh udelala v poho. Tak nevím , řekla bych , že jde proti holeni, proti typu práce...asi musím být kreativnější, nechci vzdorovitého koně.
Dobrý den,
moooooooc se omlouvám za pozdní odpověď !!!!
S některými plňásky z dráhy je to pravdu složité. Nelze Vám doslova poradit jednu dvě věci a očekávat, že to půjde. Co je ale důležité, jaký jste sama jezdec a tedy jak se umíte přes vyvolaný konflikt přenést a docílit alespoň náznakem ZKLIDNÉNÍ a PROVEDENÍ již požadovaného úkolu.
Tedy to může i znamenat, že koně i odjedete silněji v ruce s cílem udržet jej na kruhu bez ohledu na to jak to bypadá a po vyjasnění si priorit mezi Vámi a koněm docílit svého. Je to moc důležité, že třeba neodejdete od problému, ale můžete jak sama dobře popisujete vyjet jinam a zase se vrátit. Snažím se Vám poradit přístup. Tedy že jak se Vám podaří náznak zlepšení, tak třeba dát pohov, pochválit a jít se projít. Aby koník věděl, co se po něm chce.
Příčinu lze sktečně nalézat i v silně jednostranném zatěžování na jednu stranu, dostihový koně na tento amatérksý přístup velmi trpí. Proto by bylo dobré, aby jste si podobné nevyváženosti snažila vylaďvat nejprve v kroku a poté v klusu. Do cvalu seuplně nehrnou. Nicméně zásadní je, aby jste na zaáčtu zkusila koně korektně uvolnit, tedy třba dlouhé plynulé klusání až 5 min v kuse a přes poloviční zádrže nechala koně i vytáhnout dolů, bez ztráty kontaktu. A na kruh najížděla prakticky neznatelně, žádné lámání a vždy nejprve co největší kruhy. Vyjasnit si vedení při změně směru.
Dokud není zváldnuta důvěra v jezdcovy pomůcky, tak neskákejte. Resp. najíždějte nikoliv z kruhu, ale z rovných linií a třeba jen kavalety. Kdo ví, zda se i nevymaňuje z povinnosti skákat, pokud s tím není úplně seznámen. Ale opakuji, je dobré, když se kůň nejprve uvolní dlouhým klusem po obvodu jízdárny, tedy na rovných linícíh, což je pro dostiháky standard, a z toho pak najet na veééééééélkbý kruha a postupně jej přes vnější pomůcky zmenšovat. Netahat vnitřní otěží dovnitř, takového koně v tomto stádiu je důležité vést jen zarámovaného a s hlavou přistavenou puze směrem, kam jede, tedy před sebe.
VIDEO ukázka práce s ex-dostihovým koněm !
Nicméně stále platí, co nefunguje pod sedlem, lze dobře natrénovat ze zěmě korektním lonžováním.
S pozdravem
Daniel Toušek
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.