Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
prosím o radu ohledně krmení 16ti leté poničky, kříženka SHP, KVH 118cm, váha cca 220kg. Před 8 lety prodělala laminitidu, od té doby bez problémů, žádné jiné zdrav. komplikace nemá. V minulosti byla využívána jak jezdecky tak v tahu. Nyní přes léto v režimu 24/7 venku, přes zimu na noc box, bez jakékoliv zátěže. Bohužel se u ní projevily příznaky Cushingova syndromu (dlouhá v dešti se kudrnatící srst, špatné přelínává, mírně opadá ze svalů, zvýšený příjem vody a tím pádem větší frekvence močení nebyla pozorována. Testy zatím nedělány. Jak by měla vypadat ideální KD pro kobylku s těmito omezeními (riziko laminitidy, možný Cushing)? Čím podpořit navrácení do lepší kondice a zároveň neohrozit poničku schvácením?
Děkuji za odpověď, Nováková
Dobrý den.
Není to úplně jednoduché pro vaši poničku něco jen tak doporučit.
Rozhodně bych doporučil udělat testy na Cuschingův syndrom, pak bude situace jiná a výživou tato situace nelze řešit, musela by nastoupit léčba.
Nyní (nebo v případě, že Cushing bude negativní) bych doporučil pouze nabídnout HORSAL LECKSCHALE - kompletní liz, kde jsou jak vitamíny, tak stopové prvky.
Je možné, že horší kvalita srsti může souviset s nedostatkem mědi, zinku, případně kobaltu. Kobylka si možná z pořátku naláže hodně - pokud má větší deficit - pak už bude lízat méně, nebo dokonce nějakou dobu vůbec.
Vzhledem k prodělané laminitidě, nicnedělání a pastvě bych nyní nedoporučoval přikrmování jádrem, situaci by to mohlo zhoršit.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.