Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Prevence schvácení kopyt

Autor: Aneta Datum: 28.08.2017 14:43

 Dobrý den,

prosím o radu ohledně krmení a pastvy pro mini pony (cca 87 cm v kohoutku). Kobylce je 9 let, mám ji rok a od jara celkem přibrala. Už jsem ji dostala s vadou zadní nohy (kulhá prý už několik let), byla na prohlídce u paní, co dělá chiropraxi u koní, a říkala, že má něco s kolenem, ale nebolí jí to. Zadní nohy má mírně k sobě a nepravidelně se jí zadní kopyta obrušují. Od jara běhá se stádem 24 hod na velké pastvě (cca 1-2 hektary), předtím měla sama pouze svůj menší výběh cca 30 x 40 metrů. Před týdnem mi místo obyč kováře přijela paní, která se specializuje na strouhání kopyt a říkala, že nechat jí nestrouhanou ještě 2 týdny, tak se schvátí, že jí to jedno kopyto(zadní) asi rotuje. Vůbec nevím, co dělat, kobylku do boxu zavírat nechci, vyvádí tam i v přítomnosti dalšího koně, je zvyklá být s ostatními 24h venku. Mám koupit pastevní náhubek, nechávat jí jen v malém výběhu nebo nějak upravit stravu? Kromě pastvy má k dispozici seno, 2x týdně jí dávám kelímek granulí pro pony bez zátěže s doplňkem na klouby a při tréninku chování mrkev. Jinak chodíme na procházky, občas skočí nějakou překážku - ale jinak nic nedělá. Děkuji za radu, moc se bojím, aby se neschvátila.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Moc úprav se dělat nedá, kdyžt ji oddělíte od stáda, tak bude stresovaná a vše se ještě zhorší. U pony je normální stav, že v létě nabírají kondici, ze které pak přes zimu "žijí". Pokud to bude přiměřené, tak se nic neděje.
Zchvácení z přemíry cukrů v pastvě hrozí zejména na jaře, kdy koně přijdou na čerstvou, mladou pastvu. Nyní už je pastva stará s podstatně nižší koncentrací, takže je riziko minimální.
Tedy opravdu důležité bude na jaře ji nastavit režim postupného navykání na pastvu, pokud by opravdu hodně tloustla tak režim malý výběh, jako poslední možnost bych viděl náhubek - je pro koně velmi stresující mít pastvu pod hubou a nemoct si pořádně kousnout.

Co se týká paní "strouhačky" tak čtu poprvé, že by došlo ke schvácení přo prodloužení intervalu strouhání, nedává mi to smysl.

Co je možné doporučit a bylo by to vhodné i k režimu vašich koní 24/7 je kompletní liz HORSAL LECKSCHALE - koně si nalížou podle své aktuální potřeby všechny živiny ve správném poměru, přesně podle aktuální situace v pastvě.

Přeji hezký den.

 

28.08.2017 21:59
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní