Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Vyjizdky A1/1

Autor: Lucie Datum: 04.09.2017 18:13

Doplneni 2:  No a celou cestu je polozeny do udila a jede jako masina, ale totalne, jako by si rikal, uz budu doma, uz budu doma. Na to ja zkousim ruzne zpusoby, vydrzet, povolit a pak otez znovu postupne sebrat, stocit a jezdit na kruhu, vycukat, kdyz mi bohuzel nejsy rupnou nervy. Ale reakce zadna, jede jak tank, pocitove hrozne, hlavu sice dolu ale hrbet tak vyklenuty, ze vysedani je znacne nepohodlne a lehky sed zase nevydrzim tak dlouho. Jezdim ho jenom ja, chtela jsem na nej druheho jezdce, ale nikdo se na nej dvakrat nehrne, a musim rict ze je ovladatelny, i kdyz ho mam plne ruce. Nikdy se mnou nikam neutekl, vzdy se da spacifikovat, nikdy ho nepoustim. Ale prijde mi, ze je neunavitelny. Na jizdarne tento problem neni, tam ho spis musim pobizet, ale koho by bavilo jezdit porad dokola. Nechci se tomu podat a jako ostatni tady porad drtit kone na jizdarne, kdyz venku to neni uplne idealni. Co byste mi doporucil? Neco mi rika, ze by mozna potreboval trosku vic pracovat - jde max. 4x v tydnu, nekdy ani to ne, ale zase uz ma leta. Pro dokresleni - je ustajen pres noc box, cely den vybeh, krmen 2denně seno, jecmen + oves + fitmin hobby. Oves jen trosku na dobrou funkci traveni. Lonzuju obcas a co se terenu tyce, nemame lesy, tak vetsinou jezdim v poli v koleji, coz mu asi taky moc neprida, kdyz pred sebou vidi prostor. Na plnokrenika je ale v tomto charakter. Moc dekuji za radu,  pripadne doporuceni, co zmenit. 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

 Dobrý den, 

z toho co píšete si říkám, proč nemte ráda práci na jízdárně, když to je přesně to, co koně naučí základní abecedě ! V zásadě bych s koněm takových rozmarů nechodil ven, resp. tam, kde prostě čekám jako jezdec problémy. Protože už jak to čekáte, tak příjdou. Zároveň vytažená hlava dolů bez přání jezdce je zcela špatně. 

Pokud můžete, tak si koně nejprve přijezděte a to tak, aby jste měla pod kontrolou jak pohyb (rychlost), tak postavení hlavy. Tzn. že koně ovládáte tehndy, když si můžete vřeba ve cvalu přidat a kdykoliv kůň reaguje na zádrž spomalením, resp. udržením ve stále rychlosti a samozřejmě i spomalením, pak koně v základu ovládáte. Jak se s ním perete, musíte tahat, dlouze držet aby vůbec zareagoval, pak je potřeba na tom pracovat. Na povolení otěže pak by se kůň neměl rozebíhat nebo rozpadat (spadne do klusu). Stejně tak postavení hlavy, když koni nabídnete, měl by jít za udidlem, a jak "narazí" na udidlo, nesmí se do něj opírat či vytahovat jezdci ruku. Pokud to dělá, jezdec by měl vydržet v pozici ruky, aby se od ní kůň odrazil. Vycukávní je vyzkoušené, že ničemu nepomáhá. Max. jednou pořádně oběma, aby si kůň uvědomil, že ruku jezdce musí respektovat. Ale to už musí být opravdu tupan, aby se k tomu muselo přistoupit.

Podívejte se na VIDEO z jízdárny, tehle koník Shaakey byl podobný a ještě horší. V zásadě jízdárna není nuda, je to všechno, co by jezdec měl se svým koněm umet, aby získal důveru i kontrolu. A to i hobbysta jezdící jen na procházky.

Mimochodem, lonžování jednou týdně je velmi dobrá věc. A u plnokrevníka platí, že se musí dodržovat konzervativní pravidelný režim a neustále uklidňovat. Jak se dostáváte do konfliktů, jste okamžitě v bodě -1. 

S pozdravem

Daniel Toušek

Jízdárna Radonice    

11.09.2017 07:53
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní