Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik pokročilého jezdce

V pokročilém výcviku je zapotřebí si nadále osvojovat prvky jezdeckého sedu a rovnováhy.  Důležité jepozvolné vžívání do myšlení jezdce, který má snahu koně vést a komunikovat s ním skrz jezdecké pobídky. Poradenství je věnováno pokročilým jezdcům bez vlastního koně navštěvující jízdárny nebo pomáhající jezdit koně jako výpomoc, ale rovněž majitelům koní pro rekreaci a sport v základním stupni výcviku "ZM - L".

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Komplikovaný kůň

Autor: Kristána Datum: 11.09.2017 14:41

Dobrý den,

mám mohutného křížence chladnokrevníka a poslední dobou mám problém ho brát na vyjížďky. V okolí stáje jsou louky, dříve (třeba před 2 měsíci) neměl problém jít vyjížďku. Jednoho dne se mnou utekl směrem domů a od té doby to dělá stále. Nelze ho stočit na kruh, pokud vezmu víc za otěže ještě víc zrychlý a je schopný takto přeletět i přes silnici. Jinak cval směrem od stáje mu nedělá problém, nikam nežene, zastaví, cválá na volné otěži.

Zkoušela jsem ho brzdit na obnosku (bez většího úspěchu), případně sedem a lehce otěžemi ( chvílí se držel v normálním klusu, poté přešel do pomalého cvalu a nakonec to klasicky zabalil ).

Bohužel rád zkouší co si může dovolit a pokud mu něco projde, tak své chování stupňuje. nyní nevím jak reagovat, většinou jsem ho vzala na vyjížďku znovu, abych ho nepustila zpět do výběhu. Případně jela na jízdárnu a pracoval tam. Nemohl byste mi poradit, jak se v takové situaci zachovat??

 

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

zkusíil bych opravdu jednu velmi jednoduchou věc, kterou i sám praktikuji, když jdu s dostihovým koněm z tréninku přes louku domů - seskočím a vedu koně na ruce. Kůň je klidnější a více v moci, než ze sedla. O to více, když Váš koník ví, že mu to (jako dítěti) vždy projde. Jinými slovy, je potřeba, aby mu to přestalo procházet a není ostuda sesednout, protože se jedná o prostředek ke zvládnutí habitu !

Důležité je, aby jste byla vytrvalá, důsledná, tedy neslevovala z cíle. 

Další možnost je nechodit příliš daleko od stáje, a zaměřit se na "vracení se s koněm domů v poklidu" a návratovou vzdálenost postupně prodlužovat. ... Dávám to celé do uvozovek, neb to je míněno jako úkol pro jezdce i koně, tedy prakticky danou věc trénujete !! Cílem tedy není již procházka na koni do přírody, ale praktická změna návyku koně. Až to bude třeba za měsíc zvládnuté, pak si zase budete jezdit jen na vyjížďky. 

Děkuji za Váš dotaz a omlouvám se za prodlení.

S pozdravem

Daniel Toušek 

Jízdárna Radonice

 

 

19.09.2017 23:28
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní