Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Hubená KWPN klisna

Autor: Petra Datum: 12.09.2017 14:07

Dobrý den, 

 

mám na starost kobylku která přišla z velice špatných podmínek. Kobylce je 12 let, před půl rokem se ještě věnovala parkuru v zahraničí. Bohužel nevím co se kde stalo, ale kobylka k nám přišla ve velice špatném stavu. Má kostnatou záď, žebra jí jsou vidět, plece má kostnaté, kohoutek vystouplý + sedřený od sedla. S Kobylkou chci za cca 14 dní začít postupně pracovat na lonži, chodit do kopečků. Ve stáji máme k dispozici toto krmivo: 

 

→ oves

→ cukrovarské řízky

→ Mollichaff Herbal - s obsahem bylinek

→ Fitmin horse CÉČKO

→ Minerální doplňek Premin Stable

→ FITMIN Macro Ca

→ Fitmin horse Sport

→ Nutri Horse Standard

 

Byla bych velice ráda za pomoc sestavení krmení pro kobylku + co popř. dokoupit. Bohužel fotku postavy kobylky nemám. Děkuji mockrát za odpověď.

Hezký den  

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Bylo by dobré nejdříve kobylku odčervit a udělat základní krevní test. Normálně to není potřeba, ale vzhledem k tomu, že jak píšete, byla nedávno v sportovním zatížení a kondice tomu rozhodně neodpovídá.

Podle výsledku pak můžeme rozhodnout, jestli bude stačit normálně upravit krmnou dávku, nebo nastavit "léčebnou" krmnou dávku.

Bohužel z toho co máte k dispozici ve stáji, je obtížné sestavit krmnou dávku tak, aby nebyla nesmyslně drahá a fungovala.

  • Například - Nutri Horse Standard je sice levný (cena za kg) ale obsah účinných látek je tak nízký, že je vlastně drahý. Premin Stable je obsahově lepší, ale cena je přemrštěná cca 2x.
  • Přepodkládám, že máte k dispozici normální seno, případně koně stojí na slámě?
  • Moje otázka je směrována k Mollichaff Stable - je úplným nesmyslem krmit slámu s přídavkem vojtěšky a různých bylinek za cca 25 Kč za kg - je to jen tahání peněz z kapes chovatelům koní. Tato varianta by měla smysl snad jen u koní bez zubů, nebo s podobným problémem s příjmem dlouhé potravy - sena.
  • Z ostatních krmiv by snad šlo použít Fitmin horse Sport, ale neobsahuje kukuřici, která je důležitá pro zlepšení kondičního stavu koní.
  • Rozhodně ne cukrovarské řízky, potřebujete dostat do trávicího traktu vaší kobylky co nejvíce živin a ne zabírat velkou část střev balastem, ze kterého se využije velmi málo.

Pokud tedy chceme kondiční stav vaší kobylky zlepšit, nechte odebrat krev, výsledky mi pošlete jako přílohu k dotazu a potom sestavíme co nejlépe krmnou dávku, tak aby byla účinná a nebyla zbytečně drahá.

Přeji hezký den.

 

15.09.2017 09:18
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní