Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor jak postupovat dál v krmení či léčbě mého koně, už si nevím rady. Od jara cca 3-tího měsíce začal mít můj 6-ti letý valach problém s řidším trusem ( dříve to neměl tj. loni). Přikládala jsem to za 1. první namrzlé trávě v kombinaci s organickým zinkem, který měl naordinovaný vetem k vůli kopytu, bylo žádoucí podpořit jeho růst atd.. Jeho režim byl noc ve stáji den výběh, krmen byl seno a po práci Horsal W1. Trus měl řidší konec a během ježdění i 3x. Když se to dýl neléčilo vysadili jsme zinek, ale beze změny. Nasadila jsem probiotika Habibi plus a stav stále beze změny. V květnu se to zhoršilo na kravince s tím, že párkrát měl i koliku ( lehčí), kdy byl zaléčen, vzaly se mu krev odběry - ty byly v pořádku. Dostal probio Habibi Plus znova na 2 měsíce -ale beze změny, kravince pokračovaly. Pak následoval bakteriologický rozbor trusu - vše v pořádku, dále cizopasníci-ale ty vet neudělal, ale měl to pod mikroskopem a zdálo se mu to ok až na prý hodně kokcidií, jinak vše ok. Rozhodl se přeléčit metronidazolem. Koník byl i odčerven. Stále byl v režimu půl doma a půl výběh -tráva. Při léčbě stále žádná změna až po přeléčení 3-5 dnů se trus upravil, podávala jsem i probio Habibi plus, ale nastaly kolikové stavy. Ty pak po vysazení probiotik Habibi plus přestaly. Necelý týden byl koník ok a já byla šťastná , ale předevčírem se to zas vrátilo zpět :-( . Mé postřehy , po přeléčení bylo hodně špatné počasí tak byl koník více na seně doma a nebyl na trávě, je možné , že je za tím tráva? Včera měl i oteklé žuchvy. Jinač koník je krmen doma seno, sláma a venku tráva. Jádro skoro vůbec nedostává, mineral liz mu nesmím dávat, aby více neprůjmoval, anii granule W1 :-(. K tomu Habibi plus mu akorát dávám musli, aby to sežral tak 1 odměrku NOvaequi clasicc a pár mrkví. Už dál nevím, jak byste postupoval Vy? Děkuji za odpověď. Jo a ještě info koník vypadá dobře, není hubený.
Dobrý den.
Jedná se o stejného koně, o kterém jste psala předtím - polský polokrevník?
Primárně jsem proti všem jednorázovým zvyšováním některým mikroprvků - zejména zinek může způsobit výrazné narušení rovnováhy ve střevech - je silně bakteriocidní. Tedy mohl průjem vzniknout při nasazení zinku. Můžete mi napsat co to bylo za preparát?
Bohužel (ještě se k tomu vrátím) je na trhu hodně výrobků, které se tváří jako např. zinek v organické vazbě, ale ve skutečnosti není.
Druhý problém (nechci snad říci průšvih) jsou rádoby probiotika Habibi. Podle složení, které je uvedeno na internetu (http://www.habibiprokone.cz/HABIBI-specialni-smes-TRAVENI-PLUS-3-KG-60-dni-d10.htm) tento výrobek rozhodně není probiotikum
Obsahuje inaktivované kvasinky, které by se teoreticky měly dostat do střeva a tam snižovat množství kyseliny mléčné. Bohužel nikdo z prodejců a hlavně samotný výrobce Alltech nenapíše tu skutečnost, že kvasinky neamjí šanci projít projít koňským žaludkem - kde při krmení i s trochou jádra klesá pH k hodnotě 3. To spolehlivě kvasinky zabije, takže do střeva se možná nějaké dostane, ale nemá šanci nic pozitivního udělat!
Mycosorb nemá v běžným krmivem co dělat, navíc vyvazuje včetně případných mykotoxinů i účiné látky - vitamíny D a B!
Celkově lze říci, že koni snad neublížíte, ale cca 400 kg za kilogram vyhodíte rovnou do hnoje!
Doporučuji tedy, nekrmit Habibi plus - v žádném případě.
Můžete krmit trochu W1 cca 0,5 kg (jen pro chuť) a hlavně nasadte skutečná probiotika HORSAL Plus (obsahují bakterie, kterým nevadí nízké pH a do střeva se dostávají v plné formě :-)), které fungují výborně, právě na tyto případy na všechny koně (hobby, pony, dostihové). Ze začátku dejte vyšší dávku 30 g/100 kg živé hmotnosti, po cca měsíci můžete najet na normální dávku 15 g/100 kg ž.h. Důležité je, že budete muset krmit probiotika trvaleji. Kdyý vysadíte, ještě budou cca 14 dnů fungovat, ale pak jejich účinek bude slábnout.
Vás koník je zřejmě citlivější na změny v krmivu i možná psychicky citlivý. Proto je potřeba použít probiotika v době kdy se krmiva mění - pastevní sezóna, v zimě by možná nemusely být potřebné - no uvidíte.
Pro zlepšení kvality koprytní rohoviny je lepší použít vyšší dávku komplexního minerálního doplňku např. HORSAL EXKLUSIV - je důležité aby mikroprvky (zinek, měď, mangan) byly ve správném poměru s vitamíny a makroprkvy. Pak vše funguje v komplexu a ndochází k nežádoucím reakcím k organismu koně.
Přeji hezký den.
Dobrý večer,
ano je to ten polský polokrevník. Máte pravdu v tom , že to asi nastartoval ten zinek, začlo to pozvolna v té době a krmila jsem ho dost :-( . Já teda nevěděla vůbec, že by to mohl způsobit ten zinek, jen mě na to upozornila doktorka fyzio, jen letmo jsem se ji zeptala, hned jsem ho vysadila. Bohužel jaký je to preparát jak se jmenuje Vám neřeknu. Objednala jsem ho na doporučení přes kováře a jednoho známého veterináře ...neznám ty souvislosti už, a přišlo to v balíku bez etikety ...no asi jsem to zvorala. Horší, že jsem mu to dávala celkem dlouho :-( . Děkuji za rychlou odpověď, probio hned koupím a nasadím. Ozvu se pak jak to s koníkovým trávením vypadá.
Děkuji a hezký den, Karolína
Dobrý den.
Budu tedy čekat jak se bude váš koník reagovat.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.