Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Spatna kondice

Autor: Dominika Datum: 04.10.2017 12:18

 Dobry den,

mam dotaz ohledne krmiva pro kobylku ve tretim mesici ve spatne kondici. Jedna se o 9-ti letou A1/1 po dvou hribatech. 5 let s ni nikdo nepracoval, 3 mesice jsme pouze lonzovali, nyni ma lehkou zatez (kruhovka, prochazky, jezdeni 3x tydne na 30 min). Je na velke pastvine s velmi bohatou travou 24/7. Nyni mi bylo doporuceno krmivo NovaEqui Muscle, chci se zeptat zda ji to jako brezi staci, nebo zda mam pridavat nejake  dalsi vitaminy ci lnene seminko? Jake davkovani je optimalni? Bude jeste dostavat v tomhle obdobi trapatku a sipek na imunitu. Krmivo pro brezi mam shanet na 8. mesic?

Velmi dekuji za odpoved.

Diskuze v rámci dotazu

Dominika Pajorová

Dobrý den, kobylka již nabírá, ale stále pomalu, je na 2kg Horsal W3 denně. Nyní půjde do stáje, kde bude ke krmení dostávat ještě ječmen či oves, co byste doporučil a v jakém množství?

18.01.2018 12:18

Dominika Pajorová

 Psychicky je na tom nyní dobře, byla právě velmi dominantní ve vztahu k člověku. Hodně jsme s ní bojovali a vždy, když se vystresovala, začala nějaké ty kila sházet. Museli jsme ji přestěhovat k paní přes horsemanship, která nám s ní pomohla ukázat hranice a brát člověka jako vůdce. (2 roky pouze běhala dostihy a pak o ni 5 let nikdo nejevil zájem). Nyní je po psychické stránce v pořádku, je spokojená a klidná, a já se mohu konečně v klidu věnovat řešení krmiva.

Bohužel kukuřice mi nebyla doporučena (jsou dva různé názory ohledně krmení kukuřicí u březích, a já se přikládám k tomu, že je to zbytečné riskovat). Dalším důvodem, proč kukuřici ne, je že kobylka je příliš živá a velmi rychle ji krmivo "leze do hlavy". Nevíte tedy o nějakém jiném vhodném krmivu? 

05.10.2017 10:31

Dominika Pajorová

Krmivo mám objednané, velmi děkuji za odpovědi, snad jen poslední dotazy: Granule se míchají s vodou či jen stačí v suchém stavu? Neublíží jí když bude v týdnu dostávat pravidelně po práci (navečer) a o víkendech už ráno?

09.10.2017 21:37

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Rozhodně nic nenamáčejte, principem je, aby kůň všechno co přijme důkladně rozkousal.

Pokud budete krmit celkové množství jádro do 2 kg může dostávat jednou denně, ale je potřeba aby po žrádle měla klid, pak by to mělo být v pořádku.

Přeji hezký den.

10.10.2017 08:10

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Skutečně je kondice vaší klisny nedobrá. Jak je na tom psychicky? Není příliš submisivní?

Z hlediska výživy a současné březosti není potřeba dělat nic zvláštního. Prakticky až do posledního měsíce můžete krmit podle kondice a sportovního využití.

Pro zlepšení kondice bude potřeba krmit jinak. Nemyslím si, že vámi zmíněné doporučené krmivo je vhodné pro vaši klisny. Z pohledu obsahu NL a energie není špatné, ale pochází ze špatně stravitelných surovin, které sice dávají čísla, ale využitelnost je problematická. Druhá a neméně důležitá je cena 24,5 za kg je zbytečně vysoká cena za krmivo, které téměř neobsahuje vitamíny a stopové prvky :-(

Doporučil bych spíše jednodušší krmivo, kde budou obsaženy dobře stravitelné komponenty aby se kondice lepšila maximálné možnou rychlostí. Je pořeba aby jadrné krmivo bylo postaveno na kukuřici (případně i ječmen) a je možné použít i sojový extrahovaný šrot. Mohu doporučit HORSAL W3, který splňuje zmíněné podmínky. 
Sice jsem psal, že není v tomto stádiu březosti krmit nijak speciálně a HORSAL W3 je určen pro kojící klisny, ale ve vašem případě je výživa zaměřena ne na březost, ale na postupné zlepšení kondice do porodu klisny.

Přeji hezký den.

04.10.2017 21:13

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji vám za odpovědi. Lépe se dá rozhodnout.

Nevím kdo vám nedoporučil kukuřice protože leze do hlavy, ale musím říct, že to je naprostý nesmysl. Právě proto, že kukuřice je "pomalá energie" se využívá ve výživy intenzivně pracujících koní - dostihy, všestrannost, ednurance..
S březími klisnami to také nemá nic společného, zvláštně jak jsem psal v této fázi březosti se organismus klisny necití nijak jinak než normálně. Naopak se může překrmováním od rané fáze březosti dojít k nerovnoměrnému růstu plodu ale hlavně i k vnitřímu zatloustnutí klisen.

Nicméně se nebojte, ve vašem případě má klisna slabou kondici a bude se snažit uložit zásoby i pro sebe, protot je potřeba přistoupit k sestavení krmné dávky mírně odlišně.
Tedy znovu opakuji, kukuřice není žádným riskantním faktorem - ani pro březost klisny ani z jiného hlediska.

Doporučil bych vám to co jsem psal v minulé odpovědi:

dostatek objemného krmiva - nyní zbytky pastvy - i když je ještě zelená už je živinově slabá a obsah vitamínů je velmi nízký
dostatek sena - přikrmovat již nyní k pastvě, co si vezme, neomezovat množství

Jadrné krmivo
kombinace kukuřice+ječmen+sojový extahovaný šrot, případně HORSAL W3 v množství 1-2 kg podle aktuálního pracovního zatížení a vývoje kondice
Výhodou HORSAL W3 je, že obsahuje dostatek účinných látek ve srpávném vzájemném poměru, takže i po této stránce bude vaše klisna plně zabezpečena

Přeji hezký den.

05.10.2017 20:13
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní