Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy.
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, zda byste mi mohl poradit jak krmit moji kobylku A1/1.
Moje kobylka je 9 let stará, je to A1/1, khv 160cm, je drobnější. Je dost špatně krmitelná, tudíž máme problém s přibráním na váze. Když jsem jí kupovala byla krásná kulatá, po převozu do stáje šly kila dolů a už se mi jí nikdy nepodařilo dostat na váhu, kterou měla při koupi. V předešlé stáji byla přepvážně zavřená jen v boxe a krmena 5l ovsa, cca 2x do týdně ježděna, ovšem nepravidelně. Nyní má boxové ustájení na noc se senem a přes den je ve výběhu s kvalitní pastvou, v zimě má seno k dipozici po celý den ve výběhu a na noc v boxe. Ale je takový ten typ koně, který nejí celý den, ostatní koně se cpou u balíku sena do doby než se zavřou do boxů, ale ona se nají a pak třeba 2-3h ve výběhu jen stojí. Nyní je téměr 3 roky ve stavu, že ji jsou vidět stále žebra, ale není úplně vychrtlá.
Pracuje 1-2x do týdne převážně vyjížďky do terénu. Má kopyta v horším stavu (praskají, nejsou pevná a tvrdá a patky nerostou), proto ta nižší zátěž, chtěli bychom dát první kopyta do pořádku.
Je 2x ročně krmena probiotiky, většinou po odčervení aby se obnovila střevní mikroflóra.
Poslední rok byla krmena 2l müsli Hippolyt Reform a 1l ovsa v létě, v zimě 2l ovsa a 2l Reformu a vitamíny na kopyta, ale nějaké velké zlepšení jsem nespozorovala tak jsme od září přešli na denní dávku: 2l kukuřice, 2l ovsa a zhruba 100ml slunečnicového oleje a vitamín C a vitamíny na kopyta (dávka je rozdělena na půl a dostává krmení ráno a večer),zatím zlepšení taky žádné, ale aspoň nehubne ještě více, ale bojím se nastávající zimy, po ní vždycky zhubne a máme problém to celé léto aspoň trochu dostat nahoru, než se nám to povede máme zimu zas za dveřmi.
Děkuji za radu.
Dobrý den.
U plnokrevníků zvláště s lehčí konstitucí bývá problém udržet dobrou kondici. Jsou prostě lehčího typu. Když vypadnou z intezivní práce, tak zmizí velké svalové partie a objevuje se podklad.
Záď i přední partie jsou podle vaší fotografie v pořádku.
Takže by jste musela opravdu intezivně pracovat - 5-6 x týdně a hodně cvalové práce. Pak by se kobylka dobře nasvalila i na žebrech.
Stav kopyt ukazuje na problémy v příjmu účinných látek (vitamíny, minerály) nebo v jejich využití v organismu.
Přechod na krmení kukuřice je správný, tudy povede cesta k trvalejšímu zlepšení kondice.
Nicméně nemohu doporučit samostatné krmení vitamínu C a dalších doplňkových krmiv "na kopyta".
Takto to nefunguje, je potřeba aby všechny účinné látky byly ve správném vzájemném poměru, pak mají šanci působit společně a tedy správně. Doporučil bych spíše např. HORSAL EXKLUSIV - vždy velmi celkově dobře působil na zdraví koní včetně kopyt. Nečekejte ale razantní zlepšení rohoviny, nejdříve musí odrůst ta stará popraskaná a teprve za ní nastupuje nová zdravá - trvá to cca 2-3 měsíce.
Nevím jaká probiotika jste krmila, ale aby fungovala, musí se krmit delší dobu 1-2 měsíce minimálně, trvá 14 dnů než se střevo obsadí (kolonizuje) a po dalších 14 dnech se stav ve střevech stabilizuje a funguje naplno. Zase mohu ze své zkušenosti doporučit fungující a skutečná probiotika HORSAL PLUS.
Tedy denní krmná dávka pro vaší klisnu by mohla být:
dostatek sena - prakticky bez omezení
kukuřice (mačkaná nebo hrubě šrotovaná) 1-2 kg
oves nebo ječmen 1-2 kg
olej (je jedno jaký) 0,1-0,2 kg
HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg
případně HORSAL PLUS 0,075 kg
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.