Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa sportujících koní

Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Sestavení krmné dávky

Autor: Romana Datum: 09.01.2018 12:57
Dobrý den, aktuálně si lámu hlavu se složením krmné dávky pro moji teplokrevnou klisnu - 8 let. Klisna je ustájena v boxu, denně cca 1-2 hodiny tráví ve výběhu + denní pohyb pod sedlem. Krmena 3x denně. Ráno: cca 4 kg sena + odměrka oves/ječmen (mix) V poledne: odměrka oves/ječmen + 0,5 kg Höveler EF Pferde Müsli + 200g sójový extrahovaný šrot + 2 hrsti vojtěškové řezanky Večer: cca 4 kg sena + odměrka oves/ječmen Klisna je aktuálně v dobré výživové kondici, možná by mohla i něco shodit. Dříve krmena Mikrop střední práce, potom jsem přešla na Höveler a dostávala pouze ten, ale šla dolů svalová hmota a navíc byla úplně bez energie (vzala jsem jí oves kvůli její "bojácnosti" a trochu doufala, že se něco v chování změní, ale nezměnilo) takže pak začala dostávat normálně i oves + jsem přidala sójový extrahovaný šrot aby měla více bílkovin a mohla zpátky nasvalit. Aktuálně bych potřebovala poradit se složením krmné dávky. Bohužel jsem nenašla granule nebo müsli, které by vyhovovali mým požadavkům. Nechci platit za pytel kde polovina obsahuje ječmen, který mám již v ceně ustájení. Ve většina dalších granulí nebo müsli je zase základem kukuřice, po které mám pocit že mi klisna vždycky přibere. Aktuálně jsem přemýšlela že bych 0,5 kg Höveler müsli v poledne vyměnila za 200g kukuřičných klíčků + 100 g slunečnice + 50g extrudovaný len + 100 g sójový extrahovaný šrot + 2 hrsti vojtěškové řezanky + 30g sušených šípků + nějaký minerální doplněk. Co si o tomto složení myslíte, případně čím byste ho navrhoval doplnit? Děkuji za odpověď
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Svalovou hmotu nelze dosáhout krmením, tuk krmením naženete - to už jste se přesvědčila.

Výživou můžeme podpořit tvorbu svaloviny, ale pomůže jen pravidelná svalová práce.

Vaše navrhovaná dávka je komplikovaná a je pravděpodobné, že vaše klisna bude přebírat co jí bude chutnat více.

Myslím, že pro vaše účely by bylo ideální použít HORSAL W3 s vyšším obsahem bílkovin a přiměřeným obsahem účinných látek, tkaže už nemusíte řešit přidávání dalších komponent.

Ječmen jako takový má vysoký obsah bílkovin a pokud by jste nastavila dávku obdobně jako nyní tedy HORSAL W3 + ječmen/oves a dosáhnete stejného efektu.

Přeji hezký den. 

 

09.01.2018 21:18
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní