Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Vyziva a 1/1

Autor: Sandra Datum: 10.01.2018 07:27
Dobry den, obracim se na Vas s dotazem mam valacha A1/1 14 let, Posledni 4 roky byl jen na pastve a o senu. Nyni ho mam uz 4 mesice doma, chodi pravidelne 2 az 3 tydne pod sedlo. Krmim ho rano 1kg spillers conditioning a vecer 1kg spillers, 0.5 kg rezanka Molichaff, a 1kg mix repnych rizku,vojtez,granul a sladoveho kvetu a olej. Ale konik ma porad krk a hrbet propadly i jsou mu citit zebra. Doporucil by jste mi jinou krmnou davku? Predem dekuji
Imageresize
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nevím v jaké kondici byl váš kůň v předešlých letech, když byl na pastvině. Nicméně předpokládám, že neměl větší problém, protože se na pastvě samostatně pohyboval a tento pohyb mu stačil pro kvalitní vybudování svalových partií.
U koní A 1/1 bývá problém s trvalým udržením dobré kondice, potřebují pravidelnou zátěž, aby se svaly udržovaly. Při poklesu pohybu zejména velké svalové partie výrazně oslabují a je to dobře vidět - krk, záda, záď.

Současná dávka, jak ji popisujete, není pro to čeho chcete dosáhnout, dobrá.

Svalovinu pouze výživou nelze dosáhnout, je k tomu nutný pravidelný ideálně každodenní pohyb.
Je možné pomocí dobře nastavené krmné dávky jen podpořit tvorbu svalové hmoty.

Je možné ze stávajících krmiv použít sladový květ a olej. Ostatní krmiva nic nepřináší, jsou zbytečně drahá a  jen situaci zhoršují.

Doporučil bych vám při současné zátěži nastavit jednoduchou krmnou dávku:

dostatek sena
HORSAL W1 1-1,5 kg
sladový květ 0,1 kg
olej (řepkový, slunečnicový) 0,1 kg

Zlepšení kondice by se mělo začít projevovat cca po měsíci a je nutné (jak jsem již psal) podpořit pravidelnějším pohybem.

Přjei hezký den.

10.01.2018 20:20

Sandra Stankova

Dobry den, dekuji za dotaz. Bohuzel kun se nemuze krmit grunulemy, mohla bych poprosit o alternativu jinym krmivem Predem dekuji
12.01.2018 12:02
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní