Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Seno

Autor: Barbora Datum: 27.10.2017 10:42

Dobrý den,

 chtěla bych se zeptat a zároveň se s Vámi poradit ohledně krmení koně před zátěží.

Koník má k dispozici přes den nonstop seno. Jde o to že když přijdu do stáje je to až na večer takže koníka vezmu hned ven. Teď mi ale kamarádka říkala že se musí počkat než koník stráví a pak teprve může přijít zátěž. Bohužel nemám možnost ho od sena dát pryč, tak bych se chtěla zeptat jestli se musí čekat i u sena nebo to platí jen u jádra. A pokud ano, jak dlouho to tak trvá než koník potráví? 

Děkuji za odpověď.

Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Pokud váš kůň žere seno nonstop, tak to není problém. Jen kdyby jste mu dala dávku sena a hned potom šel pracovat, mohlo by to způsobit trávicí problémy.

U jádra to může být jiný problém při větším množství jádra - 3 a více kg v jedné dávce - náchylnost k vzniku žaludečních vředů.

Každopádně je dobré dát koni čas na strávení podané potravy, jak seno, tak i jádra - nejlépe hodinu mu nechat klid.

Přeji hezký den.

27.10.2017 22:39
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní