Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa chovných klisen a sajících hříbat

Kojící klisny a sající hříbata je velmi citlivá kategorie. Zejména zde musíme plně respektovat potřeby zvířat a nesnažit se dohnat například nedostatek pohybu přídavkem krmiva. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

výživa březí klisny poslední třetina březosti

Autor: Martin Datum: 14.02.2018 19:12
Dobrý den,ráda bych se s vámi poradila o výživě klisny v poslední třetině březosti.Do dnešního dne jsme krmili dva kg ječmene, půl kg mrkve, řepné řízky dva kg v mokrém stavu,sto g extrudované lněné semínko,minerály pro březí klisny od vaší firmy. Samozřejmě sena co sežere. Dnes jsme přikoupily vojtěškové granule a ráda bych je přidala do krmné dávky. Potřebuji poradit jak a v jakem množství vše zkompletovat. Moc děkuji za případnou odpověď. Přeji krásný zbytek dne Nikrmajerová
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Potřeboval bch vědět, v jaké kondici současně vaše klisna je, případně jakou práci vykonává, nebo jestli nedělá nic.

Obecně je dávka jádra dosti vysoká. Je potřeba klisnu nepřekrmit před porodem, protože může docházet k nadměrnému růstu hříběte, což by mohlo vést ke komplikaci při porodu.

Rozhodně nepoužívejte curkovarské řízky, není to vhodné krmivo pro koně (pouze pro speciální účely v suchém stavu) a už vůbec ne máčené.

Vojtěškové úsušky budou dobrým krmivem až po ohřebení, v této fázi je už dobré zvýšit množsví jádra, ale je třeba nepřekrmovat.
Vždy se řiďte podle kondice klisny a hříběte, pokud bude jejich kondice v pořádku - tedy klisna má dostatek mléka a sama nehubne - pak je dávka v pořádku. V opačném příapdě můžete zvýšit.

Nyní bych doporučil krmnou dávku jádra 1-1,5 kg ječmene, 0,1 kg lněné semínko, minerální doplněk

Po ohřebení začát s dávkou jádra na 2-2,5 kg, vojtěškové úsušky 0,3 kg, lněné semínko 0,1 kg (semínko jen do pastvy, pak už je zbytečné). Pokud se kondice zhoršovala zvyšte dávku ječmene o 0,5 kg a vojtěšky o 0,1 kg, sledujte kondici a po 14 dnech můžete dávku opět upravit.

Samozřejmě sena bez omezení cca 10-12 kg denně.

Přeji hezký den.

15.02.2018 08:43
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní