Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmná dávka koně

Autor: aneta Datum: 30.10.2017 09:41

 Dobrý den. Potřebovala bych poradit s krmnou dávkou pro svého rekreačního koníka plemene ČT. Koník je na svých 17 let ve výborné kondici. Doposud byl krmen senem a mysli. Ráda bych si ale krmivo míchala sama, jelikož mysli je poměrně drahé a člověk ani kolikrát přesně neví, co v něm je. Můžete mi prosím pomoci sestavit krmnou dávku pro koně středně pracujícího cca 5 dní v týdnu? Tápu hlavně v ohledu množství jádra (ovsa) .K dispozici má i travnatý výběh, kde je celý den, ale úplná pastva to není. Krmen je 2x denně. Děkuji

Diskuze v rámci dotazu

aneta linhartova

 Velice děkuji za odpověď. Hezký den i Vám

30.10.2017 17:15

aneta linhartova

 Dobrý den. Mám ještě jeden dotaz. Každý tvrdí něco jiného o optimální denní dávce sena. Krmím koníka "podle oka" a na kg to opravdu nepočítám, ale zajímalo by mne jak je to doopravdy. Tudíž, když vezmu v potaz, že se bavíme o výše uvedeném koníkovi s váhou cca 600 kg, jaká by měla být jeho denní dávka sena? Děkuji

16.11.2017 16:42

aneta linhartova

 Moc dekuji. Tak sleduji, ze jsem daleko nad ramec optimalni davky :) ale tlustoch to neni, tak mu zatim dopreji :) Hezky vecer

16.11.2017 20:26

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Není to nic složitého. Zejména pro hobby zátěž by měla stačit jednosložková dávka jádra. Názor na müsli máme stejný, zbytečně drahé krmivo, které nic speciálního koni nepřináší.

Pokud máte k dispozici oves, tak bych zkusil začít s ním. Dobrí je oves mačkat, ale ne dlouho před krmením, maximálně na jedno krmení dopředu (ráno na večer).
K ovsu stačí doplnit dostatek účinných látek např. pomocí HORSAL EXKLUSIV 0,1-0,15 kg na den. Nebo jednodušší varianta použít kompletní liz HORSAL LECKSCHALE, kde si může váš koník nalízat podle aktuální potřeby a tak si řešit své aktuální stavy.

Množství ovsa nastavte opatrně, zkusil bych začít na množství 1-1,5 kg denně. Pokud by byl příliš veselý :-), tak stačí 0,25 kg ubrat a sledovat jestli je situace lepší.
Naopak, pokud by byl příliš unavený, bez jiskry dopředu, tak přidat a počkat na reakci.

Čekání na reakci znamená několik dnů až týden. Když nedojde k žádné změn, pokračujte k navýšení (nebo snížení) podle potřeby.

Když by byl na ovsu i při menším množství příliš veselý, tak je možné udělat kombinaci s ječmenem, nebo použít samotný ječmen (mačkaný nebo hrubě šrotovaný).

Přeji hezký den.
 

30.10.2017 17:06

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Podle hmotnosti se odhaduje příjem objemných krmiv. Udáváno je minimální množství - tak aby fungovalo trávení a peristaltika střev.
Konkrétní číslo 0,75-1 % z živé hmotnosti. Ve vašem případě je to 4,5-6 kg - jako úplné minimum.

Někteří koně jsou žravější a nedělá jim problém se pořádně "nacpat". Takže jsou bez problémů schopni přijmou dvojnásobné množství. Také je to pro ně východisko z nudy, pokud jsou na boxe, nebo v malém výběhu u balíků, tak si krátí čas žraním.
Jiní zase mají problém přijmout o mále více, velmi často jsou to koně s psychickými problémy.

Takže pro vašeho koně miminálně 6 kg sena, optimálně cca 8 kg, ale může přijmout i více.
Poznáte to podle velkého senného břicha. Tedy když se mu bude břicho nepřiměřeně zvětšovat, tak to není dobře, uberte.

Přeji hezký den.
 

16.11.2017 20:19
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní