Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

nervorní kůň

Autor: Iva Datum: 13.03.2018 13:58
Dobrý den, chtěla bych poradit s KD pro svého 8-mi letého A1/1. Současná KD na den: 1kg Fitmin Hobby , 1kg mačkaný ječmen + teď v dobře přelínávání 200g lněného semínka. Ale teď k problému. Posledního půl roku se u něj projevuje značný neklid, nervozita, nesoustředěnost (začalo to po absolvování hubertovy jízdy, kdy se to u něj projevilo poprvé a od té doby v tom pokračuje. Nesejde na to zda je ve společnosti jiných koní nebo sám, chování je stejné). Jdu si tedy pro radu, zda něco přidat do krmení, vyměnit, aby se tento jeho stav, alespoň snížil a neměl časem problémy s vředy apod. Děkuji moc za odpověď hezký zbytek dne
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Nevím v jaké kondici je váš kůň. Podle dávky, kterou popisujete by nervozita neměla být tak výrazná. Nicméně je možné, že i tam může být chyba.

Zkusil bych nejdříve snížit celkovou dávku jádra. Ovšem krmit Fitmin Hobby méně než 1 kg nemá význam ze strany dotace účinných látek.

Proto bych spíše doporučil přejít na denní krmnou dávku:

dostatek sena 6-8 kg
ječmen 0,5 kg
HORSAL W1 0,5 kg
AKTIMAG TOP 0,05-0,1 kg

Na této dávce by se měl více zklidnit, AKTIMAG je organický hořčík, který koně zklidní, ale pořád je normálně vnímavý.

Pokud by hubnul je možné zvýšit dávku obou jadrných krmiv.

Přeji hezký den.

15.03.2018 18:16

Iva

Dobrý den, KD jsme upravili tak uvidíme. Ještě bych se chtěla zeptat na Váš názor na krmení koně po ježdění(ne hned, co ho vrátím do boxu, ale tak za půl hodinky potom). Zajímá mě co je tak nejvhodnější jesli bílkovina, vláknina,... a množství. Děkuji

28.04.2018 12:40

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vždy je lepší nabídnout koni po práci nejdříve objemné krmivo - seno - množství podle četnosti krmení, pokud krmíte 2x denně, tak polovinu. Potom můžete nakrmit jádrnou část krmné dávky.

Důležité je celkové množství jádra, pokud je to větší množství - více jak 2 kg na jedno krmení, tak by měla být puaza mezi objemným krmivem a jadrných minimálně půl hodiny.
Také je potřeba nechat koni na sežrání jádra klid, ideálně hodinu po nakrmení s koněm nic nedělat, během vlastního příjmu krmiva koně zbytečně nerušit (číštění apod.).

Přeji hezký den.

 

30.04.2018 07:13

Iva

Dobrý den, nastavili jsme dávku jak jste doporučil 0,5kg ječmen + 0,5kg granuli W1. Opravdu došlo ke změně , konik se zklidnil, ale posledni dobou nás trápí otoky nohou. Pohybem ve vyběhu či pod sedlem zmizí. Ustajeno máme na noc box přes den výběh.

01.07.2018 13:54

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jsem rád, že se koník zklidnil. Otékání nohou je důsledek stání v boxu. U některých koní se to objevuje, tak jak popisujete, vždy se po chvilce pohybu ztratí.

Mírný přebytek bílkovin v krmné dávce způsobuje vznik vodnatého otoku, většinou zadních končetin. Bylo by možné snížit na polovinu něco ječmen, ale je třeba vykoušet, aby nebyl koník až moc líný - což by ve vašem případě asi nemělo nastat.

Napište jestli tato úprava pomohla.

Přeji hezký den. 

01.07.2018 17:48

Iva

Dobry den, uprava nam pomohla. Prodelali jsme močovou koliku takže jsem musela ubrat obojiho. Teď jsme na stejné dávce, ale diky tomuto problému lehce pohubl. Ječmen jsem mu nechala na 0,25 a granule jsemjsem zvýšila na 0,75 - může to tak být? A ještě bych se chtěla zeptat, podzim se blíží a zařazujeme lněné semínko v dávce 0,15 nebo je ještě brzo? Děkuji za odpovědi

30.08.2018 15:26

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jsem rád, že upravené dávka funguje k vaši spokojenosti. Poměr mezi ječmenem a W1 je možné nechat jak píšete. Jak je to s otoky zadních nohou, ještě se objevují?

Koně už věděli že přijde ochlazení, tak začali pomalu přelínávat už polovině srpna. Klasické zimní přelínávání by mělo dorazit později. Nechal bych plnou dávku lněného semínka až na konec září. Nicméně váš koník nemá přístup na pastvu, takže 0,1 kg lněného semínka nevadí ani nyní, můžete ho klidně přidávat.

Přeji hezký den.

31.08.2018 08:41

Iva

Dobrý den, otoky se neobjevily, přesto jsem ječmen vyřadila s ochlazením přišla energie sama a davam jen granule w1 0,75kg + 150g lneneho semínka a jsme spokojeni oba. (Přikládám i fotografii aktuálního stavu). Čeho jsme si však všimli posledni dobou, že večer když se zavre na box k senu tak žere normálně a z ničeho nic přestane, otočí se od něj a stoji . Rano když přijdu je seno vsechno sezrano. Chodi do vybehu bez trávy s přístupem k senu, je možné že by se dostatečně nažral ve výběhu a na boxe už nechtěl? Dříve to nedělal.

Img 20181107 134652
11.11.2018 13:26

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Vaše domněnka je správná. Je to trochu vidět i na bříšku. Plnivost sena a pastvy je rozdílná. Když se celý den může nacpávat senem, tak se trávicí trakt (střeva) naplní a mechanicky je nasycený.
Taže dostane signál - už jsem plný. Tak si chvilku odpočine a když se potrava trochu zpracuje a posune dál, zase se do toho zase pustí. :-)

Takže si s tím nedělejte starost a uživejte si společné chvíle.

Přeji hezký den.

12.11.2018 17:21
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní