Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Koňská huba

Autor: Kateřina Datum: 25.03.2018 17:55
Dobrý den Kůň mi při ježdění občas vyplázne jazyk. Jinak používám klasickou anglickou uzdečku, bez nánosníku, bez podpínacího řemínku. Udidlo má už odjakživa. Se zuby nemá problém. Už jsem přemýšlela že bude chyba v mých tvrdých rukou. Nemáte nějakou radu jak s koněm pracovat aby se to omezilo? Nechci aby pracoval kvůli bolesti. Děkuji za veškeré rady.
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

předně je dobré, že postupujete vyřazovacím způsobem. Nicméně je základním tvrzením, že vyplazováním jazyka je především reakcí vyjadřující nespokojenost s chování "předmětu" v hubě. Jinými slovy, mohu se pouze přidržet toho, co popisujete a tedy předpokládejme, že je problém v ruce. 

Někteří jezdci přejdou na práci bez udidla, ale věřím, že když se zaměříte na tuto dovednost, tak tím více sama získáte jako jezdec. Každý zlozvyk koně lze využít pro zlepšení jezdeckých dovedností. Opačný efekt má jejich vyvolávání.  

Nicméně z dotazu není patrná historie koně, tedy co a jak dělal a s kým před Vámi. Může to být zděděný problém, který prostě je velmi nesnadné napravovat. Také by velmi pomohlo, když by jste popsala momenty, kdy se tento jev vyskytuje. A "jednoduše" se jich vyvarovala. Například kůň může přehazovat jazyk jen ve cvalu, při zádržích z rychlejšího chodu do pomalejších apod. Prostě sám nerozumí "jednoduchému" povelu poloviční a celé zádrže, jezdec si s tím třebas neví jinak rady, než že na nereakci reaguje ještě důrazněji a pak se vše jen stupňuje.

Zkuste tedy nejprve práci v kroku a to všemožně tak, aby kůň jazyk nevyplazoval, tedy nebyl nespokojený a postupně jste uměla docílit stálého a pružného kontaktu s uzavřenou hubou koně. A takto pokračovala v klusu. Cval bych p nějaký čas vynechal, než dovedete sebe a koně k přijatelné komunikaci. Vhodné samozřejmě je lonžování, tedy na pomocných otěžích jako je šambon.   

Když by však koník vyplazoval jazyk i třeba jen na zahozené oteži, pak ten problém nemusí být nutně jen v ruce jezdce. Pak by šlo zvažovat návrat na nánosník a částečně omezit otevírání huby "dokořán" a ponechat koni prostor na žvýkání, ale nedat prostor na vyplazování. Píšete, že kůň jazyk "občas vyplázne", tak že nepřehazuje jazyk přes udidlo ?  Abychom zde nedělali z komára velblouda  a naopak.  

A tak bych Vás poprosil o bližší popis problému a nejlépe by pomohlo video. Zkuste mi prosím popsat blíže projev, od nasednutí až po první moment a vypozorovat, kdy přestane ....

Děkuji a rád opět navážu na nové informace. 

S pozdravem 

Toušek Daniel 

Jízdárna Radonice 

  

27.03.2018 01:47
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní