Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu VÝCVIK A TRÉNINK DREZURNÍHO KONĚ

Rubrika

Přístup k vyšší drezůře a náprava jezdecky pokaženého koně

Dokonalé zvládnutí pohybových schopností a mentálních vlastností koně jsou cílem každého jezdce, který disponuje jinými ambicemi, než je prostá jízda na koni. Dobrý jezdec schopnosti koně rozvíjí. Jak na to vám poradí právě tento oddíl. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Nesouměrný kůň

Autor: Lenka Datum: 17.04.2018 10:40
Dobrý den, mám letos 12-ti letého koně, který měl cca v 6-ti letech úraz ve výběhu - buď ho někdo tak nakopl nebo upadl na pařez, kterých bylo tenkrát ve výběhu připraveno vícero k vytažení technikou. Měl "odraženou" pravou plec a tím pádem "tahal" pravou přední nohu jinými svaly, než kterými měl. Namohl si tímto levou plec a od té doby začalo neustále kolečko se zdravím. Navštěvuje ho fyzioterapeutka (vyzkoušeli jsme více terapeutů, ale tato na něj působí nejlépe) v současné době už jen po půl roce nebo v případě, když se stav zhorší. Dopadlo to tak, že nakonec se naučil více používat pravou plec a levou má výrazně slabší. I hrudní kost je posunuta díky svalstvu více doleva. Když s koněm pracuji intenzivně (chodí drezury L), tak mu zdraví slouží a tělo se drží "pohromadě" a postupně není příliš poznat ze země, práci na pravou - levou stranu (rozdíl). V zimě pracoval celé období (nemáme halu, ale v terénu se dalo pracovat stále) jen 3 týdny musel mít volno úplně, protože nám zamrzly i louky. Od té doby se zase výrazně zhoršil a začínáme odznovu. Osvaluje se dobře, ale jaké cviky by jste doporučil, aby posílil více levou plec? Když ho protahuji a cvičím mu s nohama ze země (dle doporučení fyzio.) tak levou přední nohu nevytrčí tak volně dopředu jako pravou - ta je zcela volná - napne jí, povolí plec a kochá se při tom krajinou. U levé přední je ztuhlý a dělá mu to problémy. Už se lepší - zase se trochu povolil, ale je to stále velký rozdíl. Pod sedlem děláme kavaletovou práci v kroku a klusu, aby právě zvedal nohy, dělám s ním stranové cviky (dovnitř plec, ustupování na holeň, překroky, dovnitř záď), aby opět se povolil v plecích a posiloval. Mám pracovat více na ty strany, kde je horší? Což je vlevo dovnitř plec, ustupování na holeň doprava... nebo mám pracovat jako doteď souměrně na obě ruce? Říkám si, jestli bych neměla tu horší stranu cvičit častěji - chtít po něm méně (třeba sestavení), ale precizněji hlídat provedení.. a pracovat častěji (málo, ale často). Máte nějaké rady či zkušenosti s takto nesouměrným koněm? Děkuji Lenka
Diskuze v rámci dotazu
Na Váš dotaz zatím nebyla zpracována odpověď.
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní