Sportující koně jsou všichni koně, kteří vykonávají trvale střední a těžkou práci. Do této kategorie můžeme zařadit různé druhy koňských sportů, od westernového ježdění přes parkur až po dostihy. Limitující živinou pro všechny tyto koně je dostatek energie.
Dobrý den.
Pokusím se vám poradit.
Hned na začátek bych rád poznamenal, že neexistuje žádné krmivo, které vám vytvoří svalovinu, to může jen pravodelná práce, která se na vašem koníkovi projevuje a to je dobře.
Ani žádné speciální vitamíny nezabezpečí samotnou tvorbu svaloviny, jde bohužel spíše o hloupý reklamní trik některých prodejců krmiv.
Rozhodně bych z krmné dávky vyřadil řepné řízky, mohou mít vliv na vyšší úroveň pocení vašeho koníka a proto se stává pro hmyz atraktivní. Místo řízků stačí použít ječmen (hrubě šrotovaný nebo mačkaný) a množství ječmene podle jeho reakce, odhadoval bych ze začátku dávku 1-1,5 kg/den.
Váš koník také může být na hmyz alergický, což by odpovídalo reakci na štípance.
Z pohledu výživy je možné reagovat úpravou dávky tak, aby nebyl překrmován, jak jsem psal výše.
Další možností je krmit preventivně čistý elektrolyt - bez přídavku cukrů. Mohu doporučit HORSAL ELEKTROLYTE, do krmné dávky v množství 0,15 kg denně. Funguje v mnoha případech, ale pokud je váš kůň opravdu na hmyz alergický, nelze to řešit jinak, než dekováním, případně veterinárně.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.