Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Krmna davka

Autor: Petra Datum: 26.07.2018 19:50
Dobry den, chcela by som poprosit o radu v zostaveni krmnej davky. Mam 4 rocneho andaluzana, cca 500kg, nie je na pastve, jazdi hobby drezuru. Teraz dostava 1 kg Fitmin hobby rano a vecer 1,5kg Nova Equi Muscle plus seno a senaz rano aj vecer. Prosim Vas o Vas nazor. Dakujem pekne
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Abych vám mohl poradit, potřebuji vědět:

- jakou má kondici máš kůň - optimální, nebo hubený
- jak reaguje na současnou krmnou dávku - je líný, nebo naopak příliš dopředný
- nepotí se příliš při práci?
- kolik kg sena a senáže se krmí

To jsou všechno důležité informace, které potřebuji znát, abych vám mohl dát smysluplnou odpověď.

Přeji hezký den.

27.07.2018 19:32

Petra Kovarova

- kondíciu má optimálnu, ale za posledné 2 týždne trochu schudol (mohlo to byť spôsobené neupravenými zubami, už ich má upravené, v papuli mal jazvy od ostrých zubov), - je skôr lenivý ako dopredný, - pri práci sa potí primerane, niekedy je však na prsiach spotený aj keď len stojí v boxe (pričom nie je veľmi horúco a má v boxe veľké okno), - neviem odhadnúť koľko kg sena a senáže dostáva od krmičov, ale je to plný fúrik sena ráno aj večer a senáž (vlhká) mojím odhadom 1kg ráno aj večer. Ďakujem veľmi pekne

30.07.2018 05:57

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Děkuji vám za odpovědi.

Je důležité vědět jaké množství objemných krmiv váš kůň dostává. Vypadá to že dostatek - odhaduji 10-12 kg + 2 kg travní siláže. 
Vzhledem k tomu, že v tomto věku teprve postupně dospívá a "dodělává se", není mírné zhubnutí nic divného, netrápil bych s tím moc. Je možné, že i problém se zuby tomu nepřidal, to jste odstranili.

Nicméně se mi potvrdila myšlenka, kterou jsem měl už při vaší minulé otázce. Váš kůň je překrmený bílkovinou a mírně energií. Také je vysoký přebytek draslíku. Předpokládám, že má k dispozici sůl v kostce, čímž se poměr mezi draslíkem a sodíkem trochu dorovná. To je u travních porostů v našim podmínkách běžné, obsahují hodně draslíku a z rostlin to vyjmout nejde :-)

Překrmení bílkovinou a vysoký obsah draslíku koně stresuje a pak se zbytečně potí.

Vaše krmná dávka je zbytečně drahá, musli je zbytečné a přávě to nese přebytek bílkovin. Naopak hobby granule jsou živinově slabé, sice relativně levné, ale nic neřeší.

Současná krmná dávka

Doporučil bych vyměnit obě doplňková krmiva za HORSAL Complet v denní dávce 3-4 kg. Živinově vychází lépe a pokud se ještě v boxe přepocoval, je možné pridat ještě HORSAL Elektrolyte 0,1 kg denně do krmení. Elektrolyte určitě nyní v létě, až se ochladí nebude již nutný.

Přeji vám hezký den.

30.07.2018 16:40
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní