Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Základní zásady výživy koní

Musíme vždy respektovat fakt, že kůň jezvíře, které má svůj organismus "konstruován" tak, aby dokázal svým predátorům rychle utéct. Proto umí přijímat potravu po malých dávkách, ale zato po celý den i noc. Když nebudeme brát ohled na tento základní fakt, můžeme mu nadělat velké problémy. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

A1/1 5 let valach

Autor: Natália Datum: 30.08.2018 21:03
Dobrý den, prosím Vás.. mám valáška. Koupila jsem ho před pár měsíci v horším stavu -hubený, kopyta přerostlé, svaly nic . Dostaval šrot ječný a řepné řízky. Nyní dostává 1x denně(kvuli ustajeni muzu krmit pouze 1x denne) 0,5l vijtěškove g.,0,5 energys pony, 1l musli coldmix. Konik ma energys pony granule protoze po šrotu vyvádí, takze zadny jecmen,oves. Chci doporučit krmivo namíchane a v mnozstvi abych mohla krmit jednou denne navečer(seno nonstop), napadlo mě NE muscle +vojteska. Ale nevím jak co namíchat aby to nebylo moc druhu a zaroven potrebuje na svaly-konik jezdi 2-3x tydne rekreace,krok klus obcas cval. Zdravy, drobnější plňásek. Děkuji za odpověd-Natalia
2edfad06 45d5 4cf1 9bb8 e3587df53ca8
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Podle fotografie vypadá váš valášek dobře. Dobrý kondiční stav, kopyta také vypadají dobře, alespoň co vidím na fotografii.

Navrhl bych krmnou dávku nastavit trochu jinak. Musíme repsektovat to, že A 1/1 většinou špatně reagují na krmení ovsem, to jste si sama vyzkoušela. Na druhou stranu přebytek bílkovin může fungovat obdobně, koně se hodně potí a jsou nervozní. Vojtěškové granule mají vysoký obsah bílkovin, raději bych je z krmné dávky vyřadil. Energys pony v této dávce nemá smysl krmit, nedostanou se pro vaše valáška žádné živiny.

Proto bych doporučil postavit krmení jen na granulovém krmivu, které je zklidňující a dává potřebné účinné látky. Samozřejmostí je dostatek dobrého sena, případně pastvy.

Krmná dávka by byla jednoduchá:

seno 6-8 kg
HORSAL W1 0,5-1 kg

To je vše, v této dávce dostane vše potřebné. Jen pokud by jste s ním začala více pracovat, nebo se vám bude zdát hubenější, můžete zvýšit dávku W1 na 1,5 kg.

Přeji hezký den.

31.08.2018 08:52
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní