Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu KRMENÍ A VÝŽIVA

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

vhodného vytvoření KD pro hubenější A1/1

Autor: Michaela Datum: 19.09.2018 07:17
Dobrý den, mám valacha A1/1; 12 let. Ježděn je v lehké/střední zátěži 4-5x týdně (práce na jízdárně, lonžování, terénní vyjížďky + 2h). Ustájen 24/7 na kopcovitém výběhu s neomezeným přístupem k senu, tráva tam již není. Máme problém s přibíráním na horní partii zad i přes veškerou snahu prací. Stále máme takový kapří hřbet, výrazně vyčnívající páteř. Přes letní sezónu, kdy je koník na trávě, teď už na seně, jsem krmila vždy po nějaké jeho práci, jak na jízdárně, lonžováním tak vyjížďkou, a to (1 l odměrky máčeného ječmene, 0,5 l sladového květu, 1 l odměrky vojtěškových granulí + lžíce oleje). Teď v říjnu začne "zimní sezóna", kdy budeme krmit jádrem 2x denně. Mám k dispozici ječmen, oves, kukuřici (možnost sešrotování), vojtěškové úsušky, sladový květ, slunečnicový olej, v záloze mám Horsal exklusive. Jsem teď zoufalá a nevím jak mám vytvořit KD, když bude krmen 2x denně. Má se jádro lišit od rána a večera? nebo může obsahovat všechno stejně? Koník je na vyjížďkách chodí v klidném tempu. Nevím zda tedy přidávat oves nebo ječmen. Ale určitě chci zakomponovat vojtěškové úsušky, sladový květ, kukuřici + slunečnnicový olej. Moc Vás prosím o pomoc sestavení vhodné KD :). Přeji Vám krásný den. S pozdravem M. Jandová
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Jak píšete když měl možnost pasrtvy, tak není problém s příkrmem 1x denně.

K krmivům, které máte k dispozici. 

- vzhledem k tomu že váš je koník je A 1/1, tak bych oves raději nepoužíval, bude klidnější

- sladový květ je možné použít, ale smysluplné je do 0,1 kg denně, 0,5 l je zbytečné

- vojtěškové úsušky také nejsou potřeba, v množství keré jste krmila je to hodně zbytečného balastu a málo živin

- olej je možné přidávat

Doporučil bych nastavit denní krmnnou dávku takto:

dostatek sena
ječmen - mačkaný, (pokud budete krmit celý tak lehce vlhčený cca 1 hod před krmením) 0,5-1 kg
kukuřice - hrubě šrotovaná - 0,5-1 kg
sladový květ - 0,1 kg
olej - 0,2-0,3 litru
HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg

Je dobré dávku jádra rozdělit na dvě krmení a vždy stejné složení. Celkvou dávku volte podle zátěže a kondice vašeho koně.
Pokud by vám toto míchání krmiv nevyhovovalo, je možné vyřešit jednoduše použitím našeho nového krmiva (ještě není na eshopu) HORSAL REKO (dávka 1-1,5 kg denně), který je určen pro koně s horší kondicí.

Přeji hezký den.

19.09.2018 08:13
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní