Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den.
Je v podstatě jedno jaké ovoce. Jde o množství a návyk. Pokud se normálně koně pasou v sadě, kde začně na podzim ovoce opadávat, tak postupně začnou přijímat i větší množství ovoce - jablka, hrušky, švestky a nic špatného se neděje.
Ovšem pokud by se najednou koně dostali k většímu množství - cca 3 a více kg ovoce, mohou nastat vážné zdravotní komplikace. Průjem je to nejjednodušší a njeméně závažný, nicméně i ten vám musí signalizovat, že je ovoce už dost.
Teda jak jsem psal výše, je jedno jaké ovoce - jablka, hrušky, švestky, hroznové víno, na jaře pak třeba meruňky, ale hlavně postupný návyk a méně znamená vždy víc!
Jedno jablko za odměnu po práci nebo při návštěvě u vašeho koně je naprosto v pořádku, ale nasypat mu celé vědro to už by mohl být zásadní problém.
Přeji hezký den.
Asi jsem špatně položila otázku. Mě by spíše zajímalo ovoce dovážené k nám do ČR. Například banány, pomeranče, mandarinky, mango, kiwi apod. Platí tedy to samé i u tohoto druhu ovoce? Děkuji.
Dobrý den.
Tak to je opravdu jiná otázka. U tohoto ovoce bych byl hodně opatrný. Pokud nemusíte tak ho raději nepoužívejte a rozhodně ne ve větším množství (kilogramy).
Koně jsou fylogeneticky "nastavení" na určitý typ potravy na ne všichni reagují pozitivně na nová krmiva i když by třeba vzhledem k obsahu vitamínů mohly být zajímavé.
Tedy spíše více konzervatismu a "cizí" ovoce používat střídmě.
Hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.