Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na pomoc při skládání krmné dávky pro mého valacha 6 letého A1/1.
Ráno dostává 2 mazlíky (cca 2 kg) mačkaného ovsa. Následně je každý den cca 8 hodin venku na travnatém výběhu. Ve stáji má k dispozici himalájskou sůl, ketrou v závislosti na práci a venkovních teplot někdy velmi intenzivně líže. Po zahnání dostává k obědu další 2 mazlíky ovsa a v období s menší či zádnou pastvou dostává ještě cca 2 kg mrkví, občas zpestřené jablkem či tvrdým chlebem. K večeři dostane 1 kg granulí energys hoby. Sena má cca 10 kg denně, bohužel jeho kvalita nebývá občas ideální, ale to nedokážu ovlivnit.
Co se týče doplňků, teď jsem ukončili 6 měsíční kůru biotinu (kerabol)+ MSM, toto podáváme kvůli špatnému stavu kopyt. Dnes kovář usoudil, že je stav o mnoho lepší a máme biotin vysadit a nasadit zase na jaře.
2-3x za týden dostává mikros VDK.
Bohužel teď jsme léčili sarkoidy, takže po tu dobu (asi 2-3 měsíce) dostával sušenou echinaceu+ vitamín C, případně dromi viroline (střídalo se)+ ostropestřec. Ale již s tímto dokrmováním za cca týden bych asi skončila.
Co se týče práce: jedná se o hoby zátěž, vycházka do lesa 2x týdně, jízdárna s lehčí práci 2-3x týdně. Kůň má přiměřeně energie, takže je příjemně jezditelný.
Chtěla bych se zeptat jak lépe složit krmnou dávku co se minerálů a vitamínu týče (případně i dalšího). Pokud by bylo možno aby byly mineráli v granulované či peletované podobě, bohužel mi práškovou formu hůře žere.
Dále bych se chtěla zepta. Kůň je stresař a při každé větší stresové situace (což je třeba i jakýkoli problém na vyjížďce) tak dostane průjem. Koblížky pak vypadají přesně jako kravské lejno. Takovéto hromádky udělá cca 2 (předtím zhruba 3 normálnější) a při přechodu do klidu (stáje) průjem okamžitě usoupí.
Napalo mne, že tuto situaci můžu vyřešit přidáváním probiotik pro zlepšení mikroflóry a zároveň by zlepšení mikroflóry mohlo rozjet výrobu biotinu (ketré u normálního osazení střev se starají právě ony). Dále bych ráda nechala v KD ostropestřec (přiipadá mi, že mu doplňuje potřebné oleje a detoxikuje a také pomáhá zlepšení stavu při horším senu)
Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Já bych se na vaši otázku s dovolením podíval obráceně. Nervozita a řidší výkaly mají podle mé zkušenosti jeden důvod - překrmení jádrem. Na práci kterou vykonává by mu mělo stačit do 1 kg ovsa denně a spíše bych se přimlouvat kombinovat ho s ječmenem.
Ještě lépe krmit místo ovsa ječmen, jsem přesvědčený, že se výrazně uklidní a bude z něj spíše pohodář než stresař .
Horší kvalita kopyt, kterou jste řešila speciální kůrou (nebyla úplně levná viďte) měla také původ v překrmování ovsem - hodně jste se blížila laminitidě. Druhým negativním vlivem bylo podávání Mikros VDK. Sama uvádíte že je prašný a bohužel složením není vhodný pro koně. Poměry mezi jednotlivými mikroprvky a vitamíny jsou bohužel nastaveny tak, že je využitelnost blokována.
Probiotika nasadit můžete, alespoň na první dva - tři měsíce aby se celý trávicí aparát stabilizoval. Nicméně zásadní bude to co jsem již uvedl, tedy změnit krmnou dávku takto:
Dostatek sena (v létě volná pastva)
Ječmen 1-1,5 kg (vyšší dávka při vyšší zátěži) oves bych použil jen kdyby byl příliš unavený, nebo moc klidný
HORSAL EXKLUSIV 0,15 kg (mikrogranulovaný doplněk bezprašný, dobře se zamíchává)
HORSAL PLUS 0,05 kg (probiotika na 3 měsíce)
Ostropestřec používejte jen jako kůru 2 měsíce v roce, déle nemá smysl pak už působí jako zátěž.
Nebojte se horšího sena, pokud je horší jen živinově, to koním nedělá problém, s touto situací si dokáží poradit. Nesmí být plesnivé nebo vlhké a kvasicí. Seno v takovém stavu není krmivo, je to už hnojivo.
Přeji hezký den.
Dobrý den.
Musím s vámi nesouhlasit, to co popisujete je jeden z příznaků překrmení ovsem - náhlé lekání a případné průjmy.
Každý kůň je jiný, někteří na oves reagují zrychlenou reakcí na začátku práce - prchají, více se potí apod. , jiní koně zase na začátku práce reagují nirmálně a zhoršují se postupem času jak se zahřejí.
Dávka jádra nám pomáhá udržet kondici a jiskru v pracovním zatížení.
Hlavně je potřeba hlídat kondici, nevím jak je na tom váš kůň aktuálně, podle toho je potřeba řešit dávkování, když tloustne, ubrat, když hubne přidat.
Vysoká dávka jádra působí jako spirála, když je ho moc (každý kůň to má trochu jinak) tak se zrychluje trávení a velká část odchází nestrávená (průjem). Zrychluje se tak ceký trávicí cyklus a kůň nedokáže využít ani živin y z objemných krmiv.
Čím více navyšujete, tím se situace ještě zhoršuje.
Jediná cesta je výrazně snížit dávku jádra, stabilzovat trávení (probiotika) a situace se postupně stabilizuje, trávení bude efektivní a bude stačit výrazně méně jadrného krmiva.
Ječmen má více živin - energie i bílkovin a neobsahuje avenin, což je část bílkoviny ovsa, která narušuje přenos nervových vzruchů (leze koni do hlavy).
Přeji vám hezký den.
Dobrý den, děkuji za odpověď a za rady. Máte pravdu kůra nebyla levná ale vypadalo to že je zapotřebí. Problém kopyt byl způsoben z největší pravděpodobností ne uplně vhodném kováním ( podkovy padali respektive byly ušlapnuty klidně po 4 dnech). Nyní po změně kováře jsou kopyta lepší.
Co se týče toho stresování: není to, že by mu lezl oves dohlavy jen se prostě lekne a pak zaprujmuje.
Co se týče zrnin: prosím můžete mi jako laikovy vysvětlit v čem je lepší ječmen než oves?
Dále co se týče množství zrna. Vím ze zkušeností z dob kdy měl kůň nějakou nemoc a měl sníženou množsví ovsa tak mu to co se energie týče naprosto nestačilo. Gort teď v zimě kdy není dekován a část energie používá na " topení". Pokud mu tedy snížím množsví tak budu potřebovat nikde nahnat energii.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.