Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu OŠETŘOVATEL KONÍ

Rubrika

Výživa hobby koní

Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Oves či ječmen

Autor: Adéla Datum: 27.12.2018 20:39
Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat, že spíše než ječmen je mi doporučován stále oves, ale potřebuji hlavně aby kobylka nabrala Nyní tedy dávám 0,5 ječmen mackany 0,5 kukuřice vločky hrst slunečnice loupane Nutri horse standard vitamíny Je tedy krmná dávka správná? A je lepší tedy ječmen či ho nahradit ovsem ? A má tohle byt dávka na den či na jedno krmení ráno a to same večer?jestě jednou moc děkuji
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Dušan Kořínek, Ph.D.

Dobrý den.

Obecně není oves pro koně cizích plemen (westernová plemena ale i pro plnokrevníky - A 1/1) vhodný. Nelze to samozřejmě brát na 100 %, protože budou individuality, které nebudou mít s ovsem problém.
Bohužel musím říci, že pokud vám někdo stále radí oves pro vaše koně, tak výživě nerozumí.
Bez znalosti konkrétního koně bych to opravdu nedoporučil a nezkoušel.

Ječmen je i pro potřeby zlešení kondice vždy lepší než oves. Oves obsahuje živiny energetické povahy, které kůň poměrně rychle využije a není schopen z nich mnoho uložit do zásoby = kondice se obtížně opravuje. Jsou koně, kteří tloustnou "ze vzduchu" u nich je prakticky co krmíte a  příbírají stále. Je to podobné jako u lidí :-), ale to není případ vaší klisny.

Nechte krmnou dávku tak jak ji máte nastavenou a zhruba po měsíci můžeme porovnat jestli se něco děje k lepšímu. Nicméně k opravdové změně kondice dojde až za cca 2-3 měsíce.
Pro zjednodušení celého krmení bych se spíše přimlouval k nahrazení této krmné dávky hotovou směsí HORSAL REKO, jak jsem psal v minulém mailu. Je to na vašem rozhodnutí.

Přeji hezký den.

28.12.2018 13:47
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní