Podle posledního statistického sčítání počtů koní je nejpočetnější právě kategorie "hobby koně". Často se právě u těchto koní dělá ve výživě největší množství chyb. Někdy to může být z neznalosti, nebo právě ze snahy dát mému koňovi něco navíc, i když to vůbec nepotřebuje.
Dobrý den.
Obecně není oves pro koně cizích plemen (westernová plemena ale i pro plnokrevníky - A 1/1) vhodný. Nelze to samozřejmě brát na 100 %, protože budou individuality, které nebudou mít s ovsem problém.
Bohužel musím říci, že pokud vám někdo stále radí oves pro vaše koně, tak výživě nerozumí.
Bez znalosti konkrétního koně bych to opravdu nedoporučil a nezkoušel.
Ječmen je i pro potřeby zlešení kondice vždy lepší než oves. Oves obsahuje živiny energetické povahy, které kůň poměrně rychle využije a není schopen z nich mnoho uložit do zásoby = kondice se obtížně opravuje. Jsou koně, kteří tloustnou "ze vzduchu" u nich je prakticky co krmíte a příbírají stále. Je to podobné jako u lidí :-), ale to není případ vaší klisny.
Nechte krmnou dávku tak jak ji máte nastavenou a zhruba po měsíci můžeme porovnat jestli se něco děje k lepšímu. Nicméně k opravdové změně kondice dojde až za cca 2-3 měsíce.
Pro zjednodušení celého krmení bych se spíše přimlouval k nahrazení této krmné dávky hotovou směsí HORSAL REKO, jak jsem psal v minulém mailu. Je to na vašem rozhodnutí.
Přeji hezký den.
Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.