Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu PŘÍPRAVA K LICENCI JEZDCE - ZZVJ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Vhodný typ chrániču

Autor: Iva Datum: 01.01.2019 17:26
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně volby chrániču při lonžovani koně. Mám A1/1 vyřazeného z dostihů(před rokem a pul zhruba) kvůli zranění šlachy. Momentálně používame buď klasicke slachovky a nebo elasticke bandaze (na všechny 4). Ve staji mě nahlodalo par lidi, abych mu pod ně dala podložky, ale kdyz kouknu na sortiment většina podložek ma zahřívaci funkci, což na léto určitě nebudeme potřebovat. Nevím jak, aby to bylo dobře abych tim koni neublizila. Co doporučujete vy? Děkuji za odpověď a hezký zbytek dne
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

máte jistě pravdu, že by chrániče neměly přes míru zahřívat. Nicméně při lonžování bych se toho vůbec nebál, nedochází při této práci až k takové námaze, že by se šlacha nadměrně zahřívala. Ale jistě je dobré jít naproti snižování teploty i tak, když již jsou na trhu kamaše s odvětráváním. Doporučil bych třeba Veredus kamaše, nebo podobný typ a levnější. Mám je vyzkoušené, že skutečně větrají. 

Problém kamaší neodvětraných by nastal, pokud by jste koně nechala s těmito třeba v létě delší dobu ve výběhu nebo chodila maximální cvalové práce a to jistě nebudete. Jinak pokud je šlacha skutečně zahojená (min rok rehabilitace pozvolného navyšování klusání až do 30 min), pak na jízdárenskou práci bych se neobával jakéhokoliv zranění. Nesmí s vámi takový plňásek utéci někde na poli a dát si plný trysk.  

Prostě bych to nekomplikoval a pořídil si jednoduché kamaše s odvětráváním. Sehnat se dá, jak jsem již zmínil, i levnější produkt s podobným principem jako na videu:  VIDEO ZDE

Jinak zraněná šlacha, která je a vždy bude více zbytnělá, bude také vždy o něco teplejší, než zdravá. Nemluvím samozřejmě o hřátí při zánětu. 

S pozdravem

Daniel Toušek

Jízdárna Radonice

01.01.2019 18:17

Iva

Dobry den, pred tydnem se nam ozvalo see zraneni, kůň v klusu značně kulhal v kroku mistama, dle veterináře otok, zvýšená tekutina v slachove pochvĕ a souvislost se starym zranenim (co presne si z dostihu odnesl nevime jen je hmatatelný srust). Dostal leky do žíly + na 3 dny "něco" s aplikací do huby a na noc nohu valit do tepla a tyden bez práce. Koni se viditelně ulevilo měli jsme povoleny prochazky na ruce se zpevnenim nohy (davala jsem kombinovanou bandaz). Dnes otok minimalni, ale chtela bych se zeptat na váš názor jak dál postupovat. Prozatim mu nohu zpevňuji bandazi chodime po tvrdem, ale nekdy to bohužel nejde kvůli ledu tak chodi na halu krokovat, obcas kousek pokluše(povrch pisek). Zpevnovat i nadale a nebo bez opory bandaze, nebo použít kamaše? Děkuji za odpověď a rady hezky den

14.01.2020 20:11

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den,

je asi nejzásadnější pojmenovat zranění. Jedná se o šlachu, pouzdro, mezikostní sval ?? ... v každém případě je dobré popřemýšlet nad prací s koněm, co dělal před tím a jestli nedošlo k přetažení, zda kůň dostatečně dlouho ( min 6 měsíců) rehabilitoval v klusu. Pracoval s kamašema ? Je možné, že bandáž tlačí na zbytnělejší šlachu a omezuje ji v pohybu. Slacha se hojí jizvou a než plně zrehabilituje, naprotahuje se do průžnosti, může nastat lehké mikroskopické porušení vlásečnic vedoucí k otoku. Což nemusí být třeba takový problém, je třeba zmírnit pohyb a pokud po týdnu opět splaskla, pak je to v pořádku ... jen to alarmuje, aby se šlacha ještě nezatěžovala na plno. 

Upřímě, veškeré bandážování a zahřívání šlachy je sice vhodné pro prokrvení, ale pozdějí při plném zatížení je dobré tolik nebadážovat, šlacha je pak přecitlivělá. Jinak při otoku a jakémkoliv náznaku zbytnění a hřátí šlachu chladíme, nikoliv bandážujeme. Možná stačí i chladivá bílá pasta.

S pozdravem

Daniel Toušek

15.01.2020 12:40
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2020 Svaz soukromých chovatelů koní