Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
...

Získejte odpovědi nejen na své dotazy
v online kurzu ORGANIZACE A PLÁNOVÁNÍ TRÉNINKU KONÍ

Rubrika

Výcvik jezdce začátečníka

Cílem výcviku je pomoci začátečníkům v momentě, kdy zjišťují, že jízda na koni není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Poradenství zaměřené na jezdecké začátky vysvětluje, jak začít a na co se v první řadě zaměřit. 

Vlozit dotaz 4717e1695ca0191cb6d08a1351e80e171784103be4122271ca7b7e94685cb1be
Dotaz

Vhodný typ chrániču

Autor: Iva Datum: 01.01.2019 17:26
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně volby chrániču při lonžovani koně. Mám A1/1 vyřazeného z dostihů(před rokem a pul zhruba) kvůli zranění šlachy. Momentálně používame buď klasicke slachovky a nebo elasticke bandaze (na všechny 4). Ve staji mě nahlodalo par lidi, abych mu pod ně dala podložky, ale kdyz kouknu na sortiment většina podložek ma zahřívaci funkci, což na léto určitě nebudeme potřebovat. Nevím jak, aby to bylo dobře abych tim koni neublizila. Co doporučujete vy? Děkuji za odpověď a hezký zbytek dne
Diskuze v rámci dotazu

Ing. Daniel Toušek

Dobrý den, 

máte jistě pravdu, že by chrániče neměly přes míru zahřívat. Nicméně při lonžování bych se toho vůbec nebál, nedochází při této práci až k takové námaze, že by se šlacha nadměrně zahřívala. Ale jistě je dobré jít naproti snižování teploty i tak, když již jsou na trhu kamaše s odvětráváním. Doporučil bych třeba Veredus kamaše, nebo podobný typ a levnější. Mám je vyzkoušené, že skutečně větrají. 

Problém kamaší neodvětraných by nastal, pokud by jste koně nechala s těmito třeba v létě delší dobu ve výběhu nebo chodila maximální cvalové práce a to jistě nebudete. Jinak pokud je šlacha skutečně zahojená (min rok rehabilitace pozvolného navyšování klusání až do 30 min), pak na jízdárenskou práci bych se neobával jakéhokoliv zranění. Nesmí s vámi takový plňásek utéci někde na poli a dát si plný trysk.  

Prostě bych to nekomplikoval a pořídil si jednoduché kamaše s odvětráváním. Sehnat se dá, jak jsem již zmínil, i levnější produkt s podobným principem jako na videu:  VIDEO ZDE

Jinak zraněná šlacha, která je a vždy bude více zbytnělá, bude také vždy o něco teplejší, než zdravá. Nemluvím samozřejmě o hřátí při zánětu. 

S pozdravem

Daniel Toušek

Jízdárna Radonice

01.01.2019 18:17
O nás

Portál Školicího centra Svazu soukromých chovatelů koní nabízí přístup k odborným informacím týkající se chovu a užití koní. Vzdělávací obsah je připraven s důrazem zvýšit kvalifikaci a zlepšit praktické dovednosti odborné i laické veřejnosti.

Sledujte nás
newsletter

Chcete dostávat novinky přímo do Vašeho e-mailu?

© Copyright 2016 Svaz soukromých chovatelů koní